Jak fungují a jak vybrat hodinky na sjezdové lyžování?

28. únor 2019
Jak fungují a jak vybrat hodinky na sjezdové lyžování?

Jste příznivci sjezdového lyžování? Také vás zajímá, jak rychle na lyžích jedete, kolik kilometrů za den nalyžujete, kolikrát sjedete sjezdovku nebo jaké převýšení při tom zdoláte? Nejen tyto, ale řadu dalších informací mohou poskytnout GPS hodinky značky Garmin. Některé z nich navíc nabízí specializované lyžařské funkce. V tomto článku se pokusíme vše, co se týká měření lyžování vysvětlit.

Jak měřit sjezdové lyžování?

Sjezdové lyžování patří mezi sporty, které donedávna bylo poměrně těžké přesně měřit. Oproti běhu nebo jízdě na kole se u sjezdového lyžování nedají použít jednoduché senzory, které by měřily rychlost a vzdálenost na základě kroků nebo otáčení kola. V tomto ohledu způsobilo rozšíření GPS revoluci. Bez ohledu na místo, čas a počasí je pomocí GPS možné změřit lyžařské veličiny s relativně vysokou přesností. Lyžování se dá měřit nejen GPS hodinkami. Pro úplnost se podívejte na přehled nejběžnějších metod, které se dají pro měření lyžování použít:

Měření pomocí chytrého mobilního telefonu a aplikace na lyžování.

 

Lyžařská aplikace

Jedna z nejdostupnějších metod. Většina moderních chytrých telefonů má v základní výbavě GPS. Pokud takový používáte, můžete si stáhnout některou z lyžařských aplikací a měřit lyžování pomocí ní. Příkladem takové lyžařské aplikace může být například iSki, která je volně stažitelná pro většinu smartphonů a kromě možnosti záznamu lyžování nabízí i mapy skiareálů a předpověď počasí.


Výhody: snadno dostupné, dostatečně spolehlivé
Nevýhody: polohové služby kladou u telefonů vysoké nároky na baterii a výdrž. Platí to dvojnásob v nízkých teplotách, kdy se některé modely telefonů mohou dokonce automaticky vypínat. Mobilní telefon na horách je často potřeba proto, abychom byli ve spojení s příbuznými a kamarády pro případ, že by se něco stalo. Měření lyžování může telefon zrychleně vybít a vyřadit z provozu zejména ve chvíli, kdy ho budete skutečně potřebovat.


Měření pomocí skipasu.

Měření lyžování pomocí skipasu

Záznam lyžování pomocí skipasu

Zejména ve větších rakouských střediscích bývá možné (pomocí čísla skipasu a registrace na stránkách střediska) zjistit, nakolik jste skipas využili a kolik kilometrů jste za den najezdili. Pro podobnou statistiku se využívá informací o průchodu turnikety lanovek a znalosti délky a převýšení jednotlivých sjezdovek. Oproti GPS měření jsou data méně přesná, spíše orientační a podobným měřením nezískáte informace o rychlosti jízdy, trase, kudy jste jeli nebo například informaci, kolik času jste lyžovali a kolik strávili sezením na lanovce a odpočinkem nebo přestávkou na oběd.


Výhody: jednoduchý systém, který poskytuje základní data
Nevýhody: závislý na středisku (musí být ve středisku k dispozici), chybí podrobnější informace (max. rychlost, trasa, doba lyžování a odpočinku), omezená přesnost dat.


Měření pomocí libovolných GPS hodinek nebo GPS sporttesteru.

Měření lyžování pomocí GPS sporttesteru/cyklopočítače

GPS hodinky nemusí mít speciální lyžařské funkce, aby s nimi bylo možné lyžování změřit. I základní GPS hodinky dokážou změřit podrobné informace o vzdálenosti, rychlosti, projeté trase a zdolaném převýšení. Oproti GPS hodinkám se specializovanými funkcemi ale záznam nebude rozdělený na jednotlivé sjezdy, do nalyžované vzdálenosti hodinky započítají i jízdy lanovkou, výšková data mohou mít omezenou přesnost výškových dat (specializované hodinky využívají kombinace GPS/barometrický výškoměr) a omezenou přesnost dat o vzdálenosti a rychlosti (měří vodorovné vzdálenosti a ve výpočtu rychlosti neberou ohled na převýšení).


Výhody: poměrně přesný a podrobný záznam, jsou k dispozici za nižší ceny, než specializované modely
Nevýhody: záznam neposkytuje statistiku jednotlivých sjezdů (čas/rychlost/vzdálenost/převýšení), omezená přesnost dat o výšce/rychlosti/vzdálenosti, vzdálenost zahrnuje jak lyžování, tak i jízdy lanovkou.


Měření pomocí GPS hodinek s lyžařskými funkcemi.

Měření lyžování pomocí GPS hodinek s profilem pro lyžaře

Záznam lyžování pomocí Garmin chytrých GPS hodinek

Zatím nejpřesnější, masově použitelná metoda záznamu sjezdového lyžování. Podobné hodinky umí automaticky pozastavit záznam při jízdě lanovkou a monitorovat tak počet a podrobné statistiky jednotlivých sjezdů, umí počítat s šikmou projetou vzdáleností a 3D rychlostí, která zohledňuje i převýšení a samozřejmě zaznamenat i přesně projetou trasu.


Výhody: podrobná a přesná statistika lyžování, měření jen vzdálenosti ujeté na lyžích (bez jízdy lanovkou), nezávislé na lyžařském středisku, hodinky jsou využitelné celoročně i pro další sporty
Nevýhody: vyšší pořizovací cena hodinek.


Specializované funkce profilu pro měření sjezdového lyžování

Měření sjezdového lyžování je mezi ostatními sporty specifické. Naabízí několik unikátních funkcí, které v ostatních sportech nejsou k dispozici a ani potřeba. Lyžařské funkce zajišťují velmi podrobnou analýzu lyžařského dne, přitom ale na lyžaře kladou jen minimální nároky, co se týká ovládání funkcí hodinek. Dá se napsat, že hodinky v nejjednodušším případě stačí před lyžováním zapnout a na konci lyžařského dne vypnout.

Automatické počítání sjezdů, vypínání záznamu po dobu jízdy lanovkou

Díky této funkci hodinky rozpoznávají, kdy sednete na lanovku nebo vlek a v tu chvíli pozastaví stopky. V okamžiku, kdy z lanovky vystoupíte, obnoví automaticky záznam a začnou zaznamenávat statistiky a trasu nového sjezdu. Funkce nevyžaduje žádnou součinnost nebo dodatečné ovládání hodinek v průběhu lyžování, vše funguje plně automaticky.
Funkce se nastavuje v nastavení lyžařského profilu: Nastavení lyže – Automatický sjezd – Zapnuto. Pokud je funkce vypnutá, zaznamenají hodinky celodenní lyžování, včetně jízdy lanovkou do jednoho nepřetržitého záznamu. Rozdíl mezi vzdáleností měřenou bez a s jízdou lanovkou je přibližně dvojnásobný - viz. fotografie, 11,6 km versus 23,7 km projeté vzdálenosti.

Měření lyžování - porovnání vzdálenosti bez/s automatickou detekcí sjezdů Měření lyžování - porovnání vzdálenosti bez/s automatickou detekcí sjezdů

Měření 3D rychlosti a 3D vzdálenosti

Běžné GPS přijímače měří obvykle všechny rychlosti a vzdálenosti jako vodorovné. Slovem „vodorovné“ máme na mysli ve vodorovné rovině - do výpočtu rychlosti vstupuje u GPS vodorovná vzdálenost. Pro 99% měřených aktivit toto zjednodušení nehraje roli a je dostatečně přesné. Problém nastává u sportů, které se odehrávají na skloněných svazích, podobný případ by mohl nastat například u létání.

Měření lyžování - 3D vzdálenost

Lyžařský profil proto bere při výpočtu rychlosti a vzdálenosti ohled i na převýšení a počítá se šikmou vzdáleností. Měření šikmé vzdálenosti umožňuje vestavěný barometrický výškoměr, který je oproti GPS schopný měřit převýšení s relativně vysokou přesností.

Funkce se nastavuje v nastavení lyžařského profilu: Nastavení lyže – 3D rychlost – Zapnuto a Nastavení lyže – 3D vzdálenost – Zapnuto. Měření 3D rychlosti a 3D vzdálenosti jsou nastavitelné samostatně (alespoň u modelu Fénix5 Plus), pokud nastavíte funkci na „Vypnuto“, nebude brát výpočet v ohledu převýšení a bude se chovat jako běžný GPS přijímač.

Rozdíl mezi běžně měřenou GPS rychlostí a 3D rychlostí závisí do značné míry na sklonu svahu. U modrých sjezdovek se jedná o rozdíl v rychlosti v hodnotách jednotlivých procent, na červené sjezdovce je rozdíl už znát, pohybuje se okolo 15% (pokud pojedete běžně dosažitelnou rychlostí 50 km/h, znamená to, že při zohlednění výškového rozdílu dosahujete skutečné rychlosti 58 km/h). Na černých sjezdovkách s vysokým sklonem může rozdíl dosahovat až 30%, v extrému 40%. Samzřejmě, tyto hodnoty předpokládají, že jedete po sjezdovce přímo dolů, obvykle se na prudších svazích jezdí ze strany na stranu a sklon se tak zmírní, i tak jsou ale rozdíly rychlostí nezanedbatelné. To je důvod, proč mají dokonalejší hodinky možnost měřit 3D rychlost a vzdálenost.

Lyžování, rozdíl mezi 2D a 3D rychlostí

Statistika sjezdů

Hodinky umí v profilu sjezdového lyžování automaticky rozpoznat jízdu lanovkou a počítat počet sjezdů sjezdovky/sjezdovek. Statistika sjezdů není závislá na tom, zda lyžujete celý den na jedné sjezdovce nebo zda putujete napříč velkým lyžařským areálem. U každého ze sjezdů je k dispozici čas, vzdálenost, max. rychlost, průměrná rychlost a převýšení. V hodinkách se můžete podívat na data o posledním sjezdu, celkovou celodenní statistiku a v případě potřeby si zobrazit výpis statistiky jednotlivých sjezdů za daný den.

Měření lyžování - ststistika posledního sjezdu a celodenní statistiky sjezdů

Statistika lyžování pomocí hodinek Garmin

Záznam projeté trasy v mapě

Kromě číselných statistik zaznamenávají hodinky také projetou trasu. Trasa se dá zobrazit na hodinkách nebo později v tréninkovém deníku Garmin Connect. Zobrazení v hodinkách není s ohledem na omezenou velikost displeje nijak přehledné, ale v případě potřeby je možné se podle záznamu zorientovat (odkud jsme vyjeli nebo jak daleko jsme od určitého místa, který dokážeme v záznamu identifikovat), to platí zejména pro modely hodinek, které umí na displeji zobrazit podrobnou mapu. Pokud ale stojíte o podrobné prozkoumání trasy celodenního lyžování, vyplatí se zobrazit trasu v Garmin Connect na větší obrazovce počítače. Již několikrát jsem podobné zkoumání trasy využil zpětně, když jsem si nemohl vzpomenout, kde že jsme se na lyžích/na kole/během túry zastavili na oběd nebo kde bylo zajímavé místo. I po letech můžete taková místa najít, identifikovat a případně se k nim také vrátit nebo je doporučit.

V deníku Garmin Connect je kromě trasy v mapě k dispozici i záznam rychlosti a výškový profil trasy. V případě, že chcete identifikovat v jakém místě jste dosáhli nejvyšší rychlosti nebo kde jste se nacházeli v nejvyšší/nejnižší nadmořské výšce, stačí ukázat na dané místo v grafu a kurzor vám identifikuje odpovídající místo v mapě.

Záznam lyžování v mapě


Časté dotazy.
Na co si dát při měření lyžování pozor?

Měření sjezdového lyžování má některá specifika a úskalí, o kterých je dobré vědět. Pokusíme se podobné věci uvést a vysvětlit.

Podezřele vysoká maximální rychlost

Myslím, že se s tím setká každý, kdo využije GPS při lyžování. Údaj zaznamenané maximální rychlosti umí zobrazit nereálně vysokou rychlost. Může to být hodnota, která vypadá reálně a které můžete být schopni i běžně dosáhnout – například 120 km/h, ale také hodnota už nereálná – klidně i rychlost vysoko nad 200 km/h.

Podezřele vysoká maximální rychlost při lyžování Podezřele vysoká maximální rychlost při lyžování


Proč?

V běžných podmínkách dokáže GPS přijímač poměrně přesně měřit rychlost, jeho udávaná přesnost se pohybuje okolo 0,2 km/h! Má to ale jeden háček, a to jsou ideální podmínky. K ideálním podmínkám patří především otevřený výhled na oblohu a absence okolních objektů, které mohou zprostředkovat odražený GPS signál. I když na horách bývají poměrně slušné podmínky pro výhled na oblohu, umístění hodinek na ruce, vzájemný pohyb ruky a těla, akcelerace a náklon těla při lyžování tyto podmínky zhoršuje. Uvědomte si, že i samotné tělo lyžaře funguje jako překážka ve výhledu a nepropustí skrz sebe GPS signál. Okolní objekty, jako jsou stromy, skály, stožáry lanovky jsou za určitých okolností schopné zalomit GPS signál a jeho odraz poslat do hodinek. Kombinací obou vlivů nastávají čas od času situace, ve kterých hodinky vyhodnotí ve velmi krátké době chybně pozici, která během jedné nebo několika vteřin „ustřelí“ a způsobí výpočet extrémně vysoké rychlosti. Není to chybou hodinek nebo GPS přijímače. Výrobci podobných zařízení dokonce při zpracování GPS signálu zavádí určité filtrační algoritmy, které se snaží podobným chybám zabránit, i přesto se s podobnými chybami při lyžování můžete setkat.

Co s tím?

Pokud podle zkušenosti víte, že při lyžování obvykle dosahujete rychlostí okolo 60-70 km/h, v extrému například 80-85 km/h, je pravděpodobné, že maximální rychlost okolo 120 km/h a více bude chybou měření. Každý může mít svoji hodnotu posunutou dle lyžařské úrovně, lyží a stavu povrchu sjezdovky jinde. Pokud se chcete přesvědčit o pravdivosti naměřené hodnoty, můžete si zobrazit podrobný záznam z lyžování v tréninkovém deníku Garmin Connect, identifikovat místo s extrémně vysokou rychlostí a přesvědčit se, zda v místě vysoké rychlosti nedošlo k náhlému „ustřelení“ GPS pozice, případně, zda jste se k maximální hodnotě rychlosti blížili postupně nebo zda je v rychlosti vidět nereálný skokový nárůst. Pokud najdete podobné znaky, bude se s vysokou pravděpodobností jednat o chybu měření z některých z výše popsaných důvodů. Vaši správnou rychlost můžete zjistit z rychlosti, které jste dosáhli v blízkosti podobného excesu.


Jak pozastavit záznam po dobu kávy nebo oběda?

Při sportu hodinky měří data pomocí GPS, pokud máte spuštěné lyžařské stopky. Obvykle se stopky spouští před první jízdou lanovkou a zastavují na parkovišti při sundávání lyží. Pokud přes den jdete na oběd nebo na kávu, můžete pozorovat, že hodinky uvnitř horské chaty stále zaznamenávají trasu a zkreslují lyžařský záznam. GPS přijímač je závislý na výhledu na oblohu, který uvnitř restaurace nebývá. Moderní sporttestery mají vysoce citlivé GPS přijímače, které jsou často schopné vyhledat GPS signál i v lehčích budovách. Tento příjem je ale vyvážen přesností a záznam po dobu oběda osciluje po okolí. Výsledkem bývá načtení nereálné vzdálenosti a často i rychlosti. Pokud chcete mít data co nejpřesnější a nejčistší, vyplatí se záznam po dobu přestávky pozastavit. Většina hodinek Garmin nabízí dokonce volbu „Obnovit později“, která GPS přijímač uspí, přepne displej do režimu hodinek a pokud záznam obnovíte, pokračuje tam, kde před přestávkou skončil. Je jen potřeba dát pozor, abyste po přestávce na obnovení záznamu nezapomněli, mohli byste tak přijít o důležitý záznam.

Záznam po dobu oběda nabo přestávky

Při přestávce zvolte Obnovit později

Přesnost měření výšky, barometrický výškoměr.

Všechny modely hodinek, které nabízí možnost podrobného měření lyžování jsou vybavené kombinací GPS + barometrický výškoměr. Je to proto, že samotný GPS nemá dostatečnou přesnost měření výšky, aby pomocí ní bylo možné rozpoznat nastoupení nebo vystoupení z lanovky nebo spočítat 3D rychlost a 3D vzdálenost. Neznamená to ale, že s hodinkami nebo ruční GPS bez barometru není možné lyžování měřit, jen u nich s nejvyšší pravděpodobností nenajdete speciální lyžařské funkce.

Měření lyžování - porovnání GPS a barometrické výškyBarometrický výškoměr poskytuje poměrně vysokou relativní přesnost měření nadmořské výšky. Funguje na základě měření změn okolního tlaku. Pokud okolní tlak klesá, signalizuje barometr, že se pohybujete do kopce, pokud roste, myslí si, že jedete z kopce. Samotný barometrický výškoměr ale není sám schopen rozeznat, zda změna okolního tlaku souvisí se změnou počasí nebo s pohybem do kopce/z kopce. Není ani schopen určit absolutní hodnotu nadmořské výšky, jen relativní rozdíly. K určení absolutní hodnoty nadmořské výšky potřebuje barometrický výškoměr kalibraci. U jednoduchých hodinek vybavených samotným barometrickým výškoměrem musíte kontrolovat a kalibrovat správnou nadmořskou výšku ručně. U kombinace GPS + barometr dokáže kalibraci automaticky zařídit právě GPS. GPS není v určení nadmořské výšky, resp. relativních rozdílů nadmořské výšky tak přesná, jako barometr, ale zato umí poměrně dobře určit absolutní hodnotu nadmořské výšky, kde se nacházíte. Této vlastnosti se využívá pro kalibraci výškoměru. Funguje to většinou poměrně spolehlivě, ale jsou situace, kdy to tak být nemusí. Prvním případem je, když GPS zapínáte málo často. Pokud GPS není zapnutý, neprobíhá automatická kalibrace barometrického výškoměru a zobrazená nadmořská výška může být nepřesná (i v řádu stovek metrů). Druhým případem je chybné určení GPS výšky například z důvodu omezeného výhledu na oblohu a nepřesná kalibrace. V takovém případě je možné kalibraci výškoměru provést ručně pomocí blízké výškové kóty nebo pomocí GPS výšky určené pomocí hodinek. Pokud chcete dosáhnout co nejvyšší přesnosti v určení nadmořské výšky při lyžování, nastavte si na jednu stránku náhled na GPS výšku a barometrickou výšku a jednoduchým srovnáním obou výšek eliminujete možnou chybu v kalibraci. Pokud je mezi oběma výškami podstatný rozdíl (v řádu několika desítek až stovek metrů) a pokud máte dobrý výhled na oblohu a GPS přijímač je již nějakou dobu zapnutý (alespoň 5-10 min.), můžete barometr ručně zkalibrovat pomocí GPS výšky.

U některých modelů hodinek je k dispozici možnost nastavení režimu barometrického výškoměru. K dispozici je režim "Barometr" a "Výškoměr" (u starších modelů režim pro "Konstantní výšku" a "Proměnnou výšku"). Tento režim umožňuje hodinky použít jako statický barometr, kdy změny tlaku nejsou ovlivněny změnou nadmořské výšky nebo v klasickém režimu, kdy změny okolního tlaku jsou přisouzeny změně nadmořské výšky. Pro běžné použití hodinek při sportovních aktivitách je potřeba mít nastavený režim "Výškoměr". U některých modelů je k dispozici volba "Automatického" nastavení režimu, i tak ale pro lepší výsledky měření výšky doporučujeme ručně nastavit režim "Výškoměr".

Krátké sjezdovky

Ve skiareálech, kde se nachází velmi krátké sjezdovky (v řádech prvních stovek metrů), nemusí automatická detekce sjezdu fungovat spolehlivě. Delší dobu jsem se s touto vlastností nesetkal, ale minimálně u starších modelů hodinek existovala minimální délka sjezdovky, u které funkce automatické detekce sjezdu fungovala spolehlivě. Myslím, že se jednalo o délku sjezdovky okolo 300-400 metrů.

Výčet hodinek s profilem sjezdového lyžování

V současné nabídce chytrých, sportovních GPS hodinek značky Garmin podporují lyžařské funkce tyto modely: Instinct, Vívoactive3, Fénix3, Fénix5, Fénix5 Plus, Forerunner 645, Forerunner 935 a speciální modely: Chronos, Descent Mk1, Quatix5, D2 Charlie a Tactix Charlie.
Kompaktní modely vívoactive3 a Forerunner 645 se hodí pro sportovce s užším zápěstím. Instinct je vhodnější pro muže, kteří uvítají kombinaci vysoké odolnosti a skvělé sportovní a outdoorovoé výbavy, ale nevyžadují, aby hodinky v práci ladily s oblekem a košilí. Forerunner 935 je sporttester tělem a duší vhodný pro vrcholové sportovce, triatlety a příznivce dlouhých, vytrvalostních závodů. Modely řady Fénix (všech generací) se hodí pro ty, kdo chtějí sloučit využití hodinek pro sport, volný čas a práci. Fénixy nabízí neuvěřitelnou sportovní a outdoorovou všestrannost v kombinaci s designem elegantních hodinek vhodných pro celodenní nošení.