Víte, jak vybrat běžecké hodinky?

16. prosinec 2014
Víte, jak vybrat běžecké hodinky?

Zdálo by se, že vybrat sportovní běžecké hodinky je jednoduché, jenže podobné hodinky už dávno neslouží jen k měření času a vhodnému doplnění sportovního oblečení. Moderní sportovní hodinky slouží a) jako motivace, aby vás trénink bavil, b) jako trenér, abyste sportovní aktivitu vykonávali efektivně s ohledem k vašemu cíli (hubnutí, kondice, výkonnost), c) jako záznamník vašich výkonů. Nabídka hodinek/sporttesterů je velmi široká a před výběrem je dobré znát alespoň základní informace o tom, co takové zařízení může nabízet. Právě tyto informace Vám chceme v tomto článku přiblížit.

Sportovní hodinky nebo sporttester?

GPS hodinky nebo sporttester?

Raději se na začátku článku zastavím u názvosloví. V souvislosti se sportovní elektronikou je možné se setkat s několika různými názvy, ve kterých není úplně jasno. Můžete se setkat s pojmy: sporttester, GPS sporttester, sportovní hodinky nebo sportovní GPS hodinky. Proč je v tom takový zmatek? Dříve se pod pojmem „sporttester“ označovaly hodinky, které byly při sportu schopné měřit čas a srdeční tep (případně vzdálenost, pokud se spojily s dalšími čidly), většinou se používaly pro běžecké tréninky, případně cyklistiku. S nástupem GPS technologií dostaly sportovní hodinky možnost měřit mnoho dalších hodnot (nejen srdeční tep a čas) a navíc pro mnohem širší záběr sportů. GPSka snadno měří rychlost, čas, vzdálenost, výškový profil a zaznamenává celou absolvovanou trasu pro pozdější vyhodnocení nad mapou. GPS přinesla možnost smysluplně využít takové hodinky i bez měření srdečního tepu. Tyto hodinky se začaly označovat jako GPS sporttestery. Sporttester už nebyl jen na měření tepu, ale obecně zařízení pro vyhodnocení sportovní aktivity. Některé základní GPS sporttestery nemusí umět vyhodnotit srdeční tep a některé ze sporttesterů nemusí mít GPS přijímač, pokud to pro dané použití nemá význam.

Protože slovo GPS sporttester nezní nebo se nevyslovuje úplně jednoduše a někoho může odradit, začal se pro zjednodušení používat název GPS hodinky.

Ať už v tomto článku nazveme elektroniku pro sportovní účely jakkoliv, pamatujte, že se jedná o zařízení pro měření, záznam a vyhodnocení tréninku. Samostatně se pak vynasnažíme uvést, zda zařízení měří/neměří srdeční tep a má nebo nemá GPS, případně proč. Pokud některý z výrobků bude označený zkratkou HR, znamená to, že balení obsahuje snímač srdečního tepu.


Běhání


Běhání s GPS hodinkami

Běhání je dnes pravděpodobně tou nejčastější oblastí používání sporttesterů. Běh u nás za posledních pár roků zaznamenal obrovský nárůst popularity.  Existují běžci, kteří si chodí zaběhat jen občas, běhají krátké vzdálenosti a třeba i střídají běh s chůzí, jiní se účastní běžeckých závodů od několikakilometrových tratí, až po marathon, poslední skupinou jsou běžci ultradlouhých tratí, které mohou měřit i více než 100 km. To je důvod, proč je nabídka běžeckých sporttesterů tak bohatá a proč si v nabídce běžeckých hodinek nevystačíme s jedním, univerzálním modelem.

Pro jednoduchost rozdělíme oblast běžeckých hodinek do tří základních kategorií: základní, střední třída a vrcholové modely.

Jak se jednotlivé kategorie od sebe liší funkční výbavou?

Jednoduché modely sporttesterů Garmin

Základní modely nabízí nezbytné funkce: čas, stopky, tempo (většinou úsekové průměrné tempo), vzdálenost, možnost rozdělit delší běh do kratších úseků (ručně nebo automaticky), výpočet spálených kalorií. Podle výbavy konkrétního modelu mohou navíc měřit srdeční tep, včetně tepové zóny a možnosti nastavení alarmu při překročení stanovených hodnot (nízká/vysoká). Ty nejjednodušší modely většinou neumí libovolně nastavit kombinaci hodnot zobrazených na displeji tak, aby byly zobrazené větším fontem nebo v určité preferované kombinaci na jednom displeji.
Mezi základní modely běžeckých sporttesterů se dají zařadit i populární fitness náramky. Nemají sice GPS přijímač, ale jsou schopné měřit srdeční tep, vzdálenost, počet kroků a spálené kalorie. Jejich výhoda je, že oproti běžným hodinkám jsou mnohem menší a jednodušší. Mohou tak posloužit i běžcům, kteří běžné hodinky nevyužijí a pro motivaci jim stačí jen základní údaje.

Střední třída GPS sporttesterů Garmin

Střední třída běžeckých hodinek má obvykle tyto rozšíření: funkce popsané výše + možnost měření srdečního tepu jako standardní funkce, možnost uživatelského nastavení počtu veličin zobrazených současně na displeji a možnost nastavení jejich kombinace, bezdrátové přenosy dat z hodinek do tréninkového kalendáře, u některých hodinek možnost živého sledování pozice sportovce nad mapou v PC, lepší konstrukce hodinek a často nižší hmotnost, u vybraných modelů možnost vyhodnocení běhu i v hale nebo na běžeckém trenažéru bez GPS.

Vrcholové, běžecké GPS hodinky Garmin

Vrcholové modely běžeckých hodinek: funkce popsané výše + rozšířená nabídka funkcí, které hodinky vyhodnocují (více statistik, vybrané modely mají podrobné výškové statistiky nebo vyhodnocení doby kontaktu nohy se zemí či vertikální oscilace), vyhodnocení VO2Max, odhad doby odpočinku (podle obtížnosti tréninku), více sportovních profilů (umožňuje pamatovat si samostatné nastavení hodinek pro různé sporty nebo trénink/závod). Barevné a případně i plně dotykové displeje. V kategorii vrcholových běžeckých hodinek se objevují i speciální modely hodinek, které mají funkce využitelné pro ultra-vytrvalostní běžce (velmi dlouhá výdrž, velký displej, možnost externího napájení v průběhu aktivity).

Jednoduché shrnutí/doporučení: i základní modely mají většinu funkcí, které běžec potřebuje. Jejich výhodou je velmi jednoduché použití a nastavování funkcí. Pokud hledáte jednoduché hodinky a nemáte ambice na podrobné sledování všech možných dat během závodu, zvolte některý ze základních modelů, bude vám sloužit lépe, než dražší modely, které by pro vás mohly být příliš složité.
Střední třída běžeckých hodinek již vyhoví jak rekreačním, tak i výkonnostním běžcům. Má nejen vylepšené funkce, ale hodinky na ruce vypadají elegantněji (zvláště Forerunner 220). Pokud pro vás cenový rozdíl mezi základní a střední třídou není tak zásadní nebo máte běhání jako hlavní zálibu, budete s vysokou pravděpodobností se střední třídou hodinek spokojeni.
Vrcholové modely běžeckých hodinek jsou určené pro výkonnostní a vrcholové běžce, kteří navíc ocení bohatou výbavu funkcí a všemožných nastavení.

Produktové tipy běžeckých GPS hodinek:


Základní hodinky:


Garmin Forerunner 10Forerunner 10
Nejjednodušší Garmin hodinky s GPS. Neumí měřit srdeční tep, ale jinak poskytují všechny potřebné funkce, včetně podrobného vyhodnocení záznamu v tréninkovém deníku na PC. Výhodou modelu Forerunner 10 (platí i pro Forerunner 15) je, že se jako jedy z mála běžeckých hodinek vyrábí ve dvou velikostech. Menší velikost sedí dobře i na menším dámském nebo dětském zápěstí. Hodinky vydrží na jedno nabití až 5 týdnů v režimu hodinek a až 5 hodin GPS záznamu.Garmin Forerunner 15

Forerunner 15, 3.490 Kč, Forerunner 15 HR 4.490 Kč
Hodinky vychází z modelu Forerunner 10, ke kterému přidaly možnost měření srdečního tepu. Kromě toho mají integrovaný krokoměr, takže vám i v době, kdy Forerunner 15 používáte jako běžné hodinky, měří počet denních kroků. Tato data zaznamenávají a přenáší do tréninkového deníku společně se záznamy běžeckých tréninků. Hodinky vydrží na jedno nabití až 6 týdnů v režimu hodinek a až 8 hodin GPS záznamu. Forerunner 15 HR obsahuje v ceně navíc snímač srdečního tepu.

Garmin vívofitGarmin vívofit, 2.790 Kč
Garmin vívofit nepatří mezi GPS hodinky. Je to fitness náramek. Dokáže počítat kroky absolvované za každý jednotlivý den a kromě nich i prošlou vzdálenost, spálené kalorie a v případě potřeby připojit i snímač srdečního tepu. Vlastně je to vše, co běžec k motivaci potřebuje. Výhodou vívofitu je, že je malý, lehký a nepotřebuje pravidelné nabíjení (jedna sada baterií vydrží na déle než 1 rok provozu). Dá se stejně dobře použít při běhu nebo při chůzi. I proto je tento náramek populární u běžců či turistů, kterým GPS hodinky přijdou příliš velké, složité nebo drahé.


Střední třída:


Garmin Forerunner 220Forerunner 220 HR
Forerunner 220 je nástupcem populárních GPS hodinek Garmin Forerunner 210. Oproti staršímu FR210 má nový FR220 vylepšenou konstrukci řemínku, je lehčí a nabízí také více funkcí. Pro řadu běžců je ale starší Forerunner 210 stále zajímavý, zejména díky nižší ceně. Pokud pro vás ale cena není úplně rozhodující, vyplatí se pořídit nový model.
První, co vás na Forerunneru 220 zaujme, jsou jeho rozměry a hmotnost. Na první pohled má rozměry a hmotnost běžných hodinek a nic nenapovídá, že je uvnitř ukryto GPS. I proto se dá FR220 nosit i jako běžné hodinky.
Forerunner 220 poskytuje podobná data, jako jiné GPS sporttestery – tempo, vzdálenost, stopky, srdeční tep, automatické nebo ruční dělění běhu na kola, spálené kalorie… To, co je na FR220 zajímavé, je výdrž až 10 hodin provozu s GPS, což je více, než běžný standard. Kromě toho umí měřit běh nejen venku, ale i uvnitř haly nebo na běžeckém trenažéru a to bez zapínání GPS. Hodinky nabízí možnost základních uživatelských přizpůsobení, je možné definovat počet veličin na jednotlivých displejích (1-3 hodnoty) a konkrétní kombinaci veličin, které chcete sledovat – tím se také liší od základní kategorie. Forerunner 220 je vybaven Bluetooth technologií a pomocí propojení s chytrým mobilním telefonem dokáže odesílat tréninkové záznamy přímo z terénu na tréninkový server, bez nutnosti připojení k počítači.

Garmin Forerunner 610Forerunner 610 HR
Hodinky, které by měly správně patřit do vrcholové kategorie. Jelikož byl ale uveden na trh jejich dokonalejší nástupce – Forerunner 620, spadla cena modelu Forerunner 610 do střední kategorie sporttesterů. Funkčně ale středně vybavené sporttestery jasně předčí. Nabízí uživateli naplno změnit konfiguraci zobrazovaných hodnot, zapnout nebo vypnout zobrazování více různých displejů a u každého definovat typ veličin a jejich počet. Mají k dispozici funkci Virtuálního tréninkového partnera a možnost soupeření se svým vlastním výkonem. Konstrukce hodinek – řemínek - není tak elegantní, jako u Forerunner 220 ci 620, řemínek je o něco tvrdší, ale i tak předčí většinu konkurenčních výrobků. Forerunner 610 se ovládá pomocí plně dotykového displeje v kombinaci s několika klasickými tlačítky. Z dotykového displeje nemusíte mít obavy, funguje za všech podmínek a dokonce i v rukavicích.


Vrchoové modely běžeckých hodinek:


Garmin Forerunner 620Forerunner 620 HR
Forerunner 620 dnes s jistotou patří k nejlepším běžeckým GPS sporttesterům vůbec. Jedná se o běžecký, jednoúčelový speciál – vlastně již to neplatí, s nejnovějšími verzemi software začal Forerunner 620 plně podporovat i cyklistická čidla a funkce a nabízí na výběr dva běžecké a jeden cyklistický profil. Každý profil si drží své nastavení a tak se hodinky při přechodu mezi během a kolem, případně dalším sportem nemusí zdlouhavě přenastavovat.
Podobně jako u modelu Forerunner 220 vás na první pohled zaujme minimální váha a elegantní konstrukce hodinek, které se na první pohled neliší od běžných sportovních hodinek. Pokud hledáte sporttester s možností celodenního nošení, budete s FR620 spokojeni.
Samozřejmostí je záznam tréninku a možnost odeslání do tréninkového deníku, trénink můžete odeslat třemi způsoby: USB propojení s počítačem (napájecí kabel funguje současně jako datové propojení), Bluetooth (propojení s chytrými telefony a tablety Android a iOS) nebo WiFi (automatické odesílání při detekci známé bezdrátové sítě).
Forerunner 620 obsahuje v těle hodinek akcelerometr, který dokáže měřit tempo a vzdálenost i při běhu v hale nebo na běžeckém trenažéru. Pokud použijete FR620 v kombinaci se snímačem tepu HR RUN, tak hodinky změří dobu kontaktu nohy se zemí a vertikální oscilaci těla po odrazu. K dalším funkcím patří výpočet VO2Max, doporučení doby odpočinku, kontrola srdečního tepu v prvních minutách tréninku a další.
Forerunner 620 je ovládaný pomocí plně dotykového displeje a několika klasických tlačítek. Dotykové ovládání funguje i v rukavicích a je spolehlivé i v nelehkých podmínkách běhu (déšť, mlha, pot). Oproti starřímu modelu Forerunner 610 používá FR620 barevný displej, který má velmi dobrou čitelnost za všech světelných podmínek.
FR620 nabízí výdrž až 10 hodin provozu s GPS (případně 6 týdnů v režimu hodinek) na jedno nabití akumulátoru.

Garmin Forerunner 920XTForerunner 920XT
Sporttester, který některé sportovce na první pohled odrazuje svým vzhledem. Nenechte se ale mýlit, patří mezi to nejlepší, co značka Garmin dokáže nabídnout. Zejména v případě, pokud patříte mezi extrémní sportovce, kteří potřebují delší výdrž sporttesteru než 10 hodin. Forerunner 920XT má velký, obdélníkový displej, který oproti kulatému displeji umožňuje zobrazit větší cifry a to jak v případě jediné hodnoty na displeji, tak i v případě kombinace dvou, tří nebo čtyř hodnot. V porovnání displeje FR920XT s jakýmkoliv klasickým, kulatým displejem, budou hodnoty na displeji FR920XT lépe čitelné. Displej oceníte v těžkých podmínkách extrémních závodů, kdy i v okamžiku vyčerpání uvidíte potřebné údaje na první pohled.
Forerunner 920XT je triatlonový speciál. Dokáže stejně dobře změřit běh (indol/outdoor), kolo (indol/outdoor) či plvání (indol/outdoor). Funguje ale i při dalších disciplínách, jako je běžecké lyžování, in-line bruslení a další sporty. Kromě triatletů doporučujeme FR920XT pro sportovce, kteří absolvují dlouhé tréninky a závody.
FR920XT je ovládaný pomocí klasických tlačítek a nemá dotykový displej. Absence dotykové vrstvy napomáhá ještě lepší čitelnosti displeje a displej FR920XT je v tomto ohledu brilantní.
U hodinek jsou pravděpodobně k dispozici všechny funkce, které Garmin sporttestery vůbec nabízí. Samozřejmostí je plné uživatelské přizpůsobení počtu a obsahu zobrazených stránek/displejů, klasické i bezdrátové propojení s tréninkovým serverem (WiFi, Bluetooth), podpora intervalových tréninků, funkce Virtuální tréninkový partner a Virtual Racer, VO2Max, doba kontaktu nohy se zemí a vertikální oscilace (v případě použití HR RUN snímače tepu), doporučení doby odpočinku, kontrola srdečního tepu v prvních minutách tréninku.

Garmin fenix2Fénix2
Hodinky, které Garmin původně navrhl pro outdoorové aktivity byly postupně vylepšeny na jeden z nejdokonalejších a nejvšestrannějších sporttesterů, který je v současnosti snad jedinou konkurencí pro model Forerunner 920XT. Zatímco FR920XT je více sporttesterem, Fénix2 na první pohled vypadá jako outdoorové hodinky (kombinace kompas, barometr, výškoměr, GPS) a až na druhý pohled zjistíte, že fungují současně jako vynikající sporttester.
Jednou z důležitých předností hodinek fénix2 je oproti jiným sportovním hodinkám možnost připojit fénix2 k externímu zdroji napájení přímo v průběhu aktivity. Jak to funguje? Pokud máte příliš dlouhou aktivitu nebo hodinky zapomenete nabít, je možné na hodinkách zapnout měření aktivity a hodinky připojit datovým/napájecím kabelem k externímu zdroji napájení (USB záložní zdroj). Tyto zdroje jsou dnes běžně k dispozici v různých kapacitách, velikostech a cenách. Nejjednodušší z nich fungují na dvě tužkové baterie. Hodinky začnou brát napájení z externího zdroje a současně průběžně dobíjí svůj akumulátor. Hodinky můžete mezitím plnohodnotně používat a měnit jakákoliv nastavení. Většina jiných hodinek je v průběhu nabíjení přepnuta do speciálního režimu, kdy se nedají současně používat.
Fénix2 umožňuje uživateli tvořit své vlastní profily aktivit a v profilu použít téměř neomezený počet různých displejů. Na displeji dokážou kombinovat číselná data (1-4 číselná pole), grafické displeje (kompas, barometr, graf tepu nebo nadmořské výšky), ale i podrobnou mapu s případnou navigační trasou. Hodinky umí měřit většinu sportovních indol i outdoor aktivit – běh, kolo, plavání, sjezdové lyžování…
Fénix2 jsou ideální multisportovní hodinky pro vytrvalostní sportovce a vyznavače outdooru. Jsou odolné, mají robustní vzhled a hodí se na silnou mužskou ruku (ženám s malým zápěstím mohou přijít příliš velké a robustní).