TEST: Jak mne hodinky Fenix2 provedly Berlinem

25. září 2014
TEST: Jak mne hodinky Fenix2 provedly Berlinem

Málokdy se mně stane, že si zapomenu vzít s sebou GPS navigaci. Tentokrát jsem nechal autonavigaci kolegům, kteří se vraceli domů autem, zatímco já měl v Berlíně v plánu večerní schůzku a následující den návrat do Prahy vlakem. Rozhodl jsem se proto vyzkoušet navigační schopnosti GPS hodinek Fenix2 a z hotelu jsem na schůzku do restaurace vyrazil pěšky, podle trasy zobrazené na displeji hodinek.

Hodinky Garmin Fenix2 patří mezi nejvšestrannější GPS hodinky. Na rozdíl od řady jiných GPS hodinek, které se hodí především k sportování má Fenix2 k dispozici nejen sportovní, ale i outdoorové a navigační funkce. Na svém displeji jsou schopné dokonce zobrazit i podrobnou mapu. Jelikož jsem se na cestu nepřipravil, nenahrál jsem do paměti hodinek podrobnou mapu Berlína a byl odkázaný jen na navigaci pomocí navigační trasy nebo bodů uložených do paměti hodinek.

Do paměti hodinek Fenix2 je možné dohrávat i volně stažitelné mapy. Podobné, speciálně vytvořené mapy pro hodinky Fenix2 jsou k dispozici například na této stránce: http://www.gmaptool.eu/en/content/europe.

 Jelikož já jsem v hodinkách neměl k dispozici žádnou mapu, rozhodl jsem se si pomocí programu Garmin MapSource (jde to i v novějším Garmin BaseCamp) najít adresu restaurace, v níž jsem měl schůzku a naplánovat k ní v programu trasu (viz. obrázek). Jako mapový podklad mně v programu MapSource posloužila navigační mapa Evropy, která se používá u automobilových navigací Garmin. Stejně ale může v našem prostředí posloužit například turistická mapa ČR Topo Czech. Trasu jsem pak pomocí USB kabelu nahrál do paměti hodinek.

Program Mapsource a trasa

Cestou tam jsem se nakonec rozhodl nesledovat naplánovanou trasu a do cíle dorazit svoji cestou. Na displeji hodinek jsem jen kontroloval svoji pozici vůči trase vykreslené na displeji hodinek. Jako obvykle jsem vyrazil na poslední chvíli a tak jsem se snažil pokud možno co nejrychleji dostat na místo schůzky. Navigace probíhala velmi hladce a bez sebemenších problémů jsem se dostal až k cíli. Jediný problém nastal u cíle, kdy restaurace, kde jsem měl naplánovanou schůzku, se podle vývěsního štítu jmenovala jinak, než podle SMS zprávy s adresou, kterou jsem obdržel s pozvánkou ke schůzce. Přiznám se, že bez hodinek bych měl s navigací problémy a byl bych pravděpodobně odkázaný na využití taxi služby.

Hodinky Fenix2

Hodinky jsem podruhé využil při zpáteční cestě z restaurace do hotelu. Díky počasí jsem se rozhodl jít zpět centrem Belína, částečně po původně naplánované trase. Poloprázdnými ulicemi jsem prošel okolo televizní berlínské věže a ulicí Pod lipami až k Brandemburské bráně. Fénix2 byl tento večer skvělým pomocníkem. Nejen, že mně provedl městem, ale celou cestu navíc podrobně zaznamenal. Na odkazu níže se na ni můžete podívat:

http://connect.garmin.com/modern/activity/597237058
http://connect.garmin.com/modern/activity/597237046
http://connect.garmin.com/modern/activity/597237031

Fenix2 u Brandemburské brányFenix2 u Brandemburské brány