Recenze Forerunner 45S z časopisu Activesport: DESIGN & FUNKCE

31. srpen 2020 / Běh
Recenze Forerunner 45S z časopisu Activesport: DESIGN & FUNKCE

Musím se přiznat, že mne u  Garmin Forerunner 45S White na první pohled zaujal futuristický design v čistě bílém provedení a až po té jsem začala řešit funkce, které mne skutečně příjemně překvapily.

Garmin Forerunner 45S White kromě toho, že skvěle vypadají se také díky silikonovému povrchu velmi příjemně nosí, jsou odolné, vodotěsné a jejich ciferník chrání tvrzené sklo. V první chvíli mi udělaly radost klasické hodinkové funkce jako kalendář, stopky, budík, osvětlení a datum, kombinovatelné zobrazení času i akcelerometr, který bedlivě sleduje moji aktivitu. Hodinky jsou plně kompatibilní s operačním systémem Android a iOS díky Bluetooth a USB.

Garmin Forerunner 45s

Skvělou motivační pomůckou je integrovaný krokoměr, kte-rý vás zaručeně zvedne z gauče a dokonce zakreslí do mapy vaši trasu. Sympatické je také, že indikátor stavu baterie zabezpečí, aby nedošlo k nepozorovanému poklesu baterie pod kritickou úroveň. Vestavěná baterie by měla při běžném používání vydržet 168 h.  Skvělou funkcí jsou také upozornění z vašeho mobilního telefonu, ale přece jen nejvíce mne zaujaly dvě funkce, které sice Garmin představil už u posledních generací hodinek, ale opravdu stojí za pozornost. Jde o funkce Garmin Stress Score a Body Battery, které jsou založeny na vyhodnocení variability srdečního tepu. Srdeční tep dokáže totiž o člověku prozradit spoustu důležitých věcí a to jak při sportovní zátěži, tak při běžném každodenním fungování. Hraje zde roli genetika, fyzická kondice i zdravotní stav, ale například i životní styl. Podle srdečního tepu lze řídit sportovní trénink což se velmi osvědčilo v období karantény, kdy můj trenér vycházel především z těchto údajů a dokázal tak odhalit zvýšenou únavu i zhoršující se zdravotní stav. A právě klíčem k měření regenerace a indikátorem zdravotního stavu je HRV – variabilita srdečního te-pu. Na základě vyhodnocení variability srdečního tepu jsou založené funkce Stress Score a Body Battery.

Při tréninku chytré hodinky sledují váš tep a mimo něj pak variabilitu, kterou v rámci funkce Stress Score měří skutečně po celý den. Po náročném tréninku, nebo fyzické aktivitě hodnoty stressu vyskočí na nejvyšší úroveň. Zvýšená hodnota Stress Score, ale může ukazovat na blížící se virózu, přepracování, nevyspání, nadměrnou konzumaci alkoholu, nebo jídla. Tato funkce, tak může být dobrým pomocníkem k pochopení vašeho organismu a pomůže při rozhodování jak náročný trénink nasadit.

Pokud by ale bylo pro vás složité se zorientovat při vyhodnocování Stress Score o něco jednodušší je právě funkce Body Battery, která s ní úzce souvisí. Funkce Body Battery slouží zjednodušeně řečeno jako ukazatel zbývající tělesné energie a funguje v případě, že hodinky neodkládáte ani v noci. Jednoduše už ráno zjistíte jak na tom jste a zda spánek byl dostatečný, v průběhu dne pak uvidíte kolik své energie jste vyčerpali a kolik vám ještě zbývá. Tímto způsobem se dá přirozeně předcházet přetížení jak při sportu, tak vašich běžných denních aktivitách.

Článek byl se svolením převzat z časopisu Activesport, jaro/léto 2020.