Podle čeho vybrat outdoorovou GPS navigaci?

09. prosinec 2014
Podle čeho vybrat outdoorovou GPS navigaci?

GPS navigace neslouží jen jako pomocníci pro jízdu autem. Pro výlety do přírody, jízdu na kole, geocaching a další aktivity, při kterých je důležitá dlouhá výdrž baterií a vysoká odolnost jsou určené outdoorové GPS navigace, které umí pracovat i s velmi podrobnými turistickými mapami. Outdoorové navigace oproti řadě jiných navigací disponují větší škálou funkcí, řada modelů kombinuje GPS s barometrickým výškoměrem, elektromagnetickým kompasem, ANT+ bezdrátovou technologií a řadou dalších funkcí. Poradíme vám, jak se v nabídce outdoorových navigací vyznat a které modely se hodí pro jaké účely.


Podívejte se nejprve na několik pohledů na možná rozdělení outdoorových navigací. Pokud pochopíte čím se mohou od sebe jednotlivé modely lišit, podaří se vám lépe definovat, co od outdoorové GPS navigace vyžadujete.

 1. MAPOVÉ versus NEMAPOVÉ navigace
  Toto dělení je možná zastaralé, ale nedá mi jej nezmínit. Nejjednodušší a nejlevnější outdoorové navigace nemusí umět pracovat s podrobnou mapou. Drtivá většina dnes prodávaných navigací je dnes mapových – tedy takové navigace umí zobrazit a pracovat s podrobnými mapami. Příkladem mapové navigace je Garmin Dakota 10 (nejjednodušší mapový přístroj). Naopak, mezi nemapové přístroje patří například Garmin eTrex 10.
  Mapové přístroje jsou atraktivnější a mají mnohem více možností využití. Pokud chcete navigaci použít k orientaci v terénu, určitě zvolte mapový přístroj. Nejjednodušší mapové navigace nejsou o tolik dražší a při použití to rozhodně oceníte.

  Mapové vs. nemapové outdoorové GPS navigace

  Výhody mapových navigací: Do mapových přístrojů je možné dohrávat různé podrobné mapy, s mapovou navigací můžete vyrazit do přírody bez přípravy, mapa je schopna poskytnout orientaci i bez nachystané trasy.
  Nemapové navigace: možná si teď říkáte, k čemu jsou dobré nemapové navigace… V době, kdy navigace byly v začátcích, byly všechny navigace nemapové. Před cestou do přírody bylo potřeba si přichystat do paměti navigace trasu a nebo i orientační body. Případně bylo možné v terénu do navigace zadat orientační nebo cílové body odečtením souřadnic z papírové mapy. Dodnes se tyto jednoduché navigace vyrábí. Jsou použitelné v případě, že navigace má sloužit pro zaměřování a sběr dat v terénu, nebo jako bezpečnostní prvek.

 2. DOTYKOVÝ versus NEDOTYKOVÝ displej, jakou zvolit velikost displeje?
  Typ a velikost displeje je jednou z klíčových vlastností outdoorové GPS navigace. Z pohledu typu displeje existují tři možnosti: klasický nedotykový, dotykový a multidotykový displej. Nedá se jednoduše napsat, co je lepší volba, záleží vždy na okolnostech. Výhodou nedotykových displejů je jejich vyšší odolnost a nižší spotřeba energie. Pokud navigace s nedotykovým displejem například nešťastně spadne na zem, často se poškodí jen krycí plexi sklo, které se dá většinou levně vyměnit. Podobně nešťastný pád navigace s dotykovým displejem vyjde podstatně dráž. Nedotykové displeje se proto doporučují do extrémně náročných podmínek, kde by dotykové displeje mohly utrpět škrábance nebo poškození.

  Dotykový vs. nedotykový displej

  Navigace s nedotykovými displeji se ovládají pomocí klasických tlačítek. Ovládání tlačítky není tak intuitivní, jako dotykové displeje, ale v případě ovládání navigace v rukavicích má své výhody. I v takových případech mají nedotykové displeje výhodu.
  U navigací s dotykovými displeji snadněji pochopíte ovládání. Hlavně, pokud je navigace využívána i dětmi, děti často nedotykové displeje nechápou. U stejně velkých navigací bývají dotykové displeje větší, je to proto, že dotykový displej obvykle pokrývá i plochu, na které má nedotyková navigace tlačítka.
  Starší typy dotykových displejů (rezistivní displej) mívají horší čitelnost na slunci a uživatele nutí k zapínání podsvícení. Zkracuje se tak výdrž baterií. Podobný typ displeje je například u starších navigací Garmin Oregon 300 a Oregon 450, používá je i Dakota 20 nebo Dakota 10 (kde se ale vzhledem k ceně dá typ displeje tolerovat). Novější typ, tzv. multidotykových (též označované jako kapacitní) displejů, je jasnější a čitelný i na slunci a nevyžaduje v podobných podmínkách podsvícení. Multidotykový displej najdete například u modelové řady Oregon 600. Multidotykové displeje jsou opravdu lepší, ale cena produktů tomu odpovídá.

  Velikost displeje má důležitý vliv na při volbě navigace

  Velikost displeje – správná volba velikosti displeje bývá zásadním rozhodnutím. Menší navigace (jako je Dakota 10 nebo 20, případně eTrex 20 nebo eTrex 30) jsou univerzálnější, dají se nosit s sebou při většině aktivit, aniž by překážely. Větší navigace (jako je Oregon 600 nebo GPSMAP 64) pak nabízí pohodlnější práci zejména s podrobnou digitální mapou. Outdoorové navigace s největšími displeji (Garmin Montana nebo Monterra) poskytují velmi dobrý přehled v mapě, na jejich displeji je možné vidět nejen nejbližší okolí vaší pozice, ale i souvislosti kam a odkud vedou zobrazené cesty a okolní objekty. Rozměr takových navigací je ale značný, těžko se nosí po kapsách a někdy je i problém najít místo pro montáž na řídítka kola.

 3. Typ a výdrž baterií
  Další z velmi důležitých parametrů. Společnou vlastností všech outdoorových navigací je možnost napájení z běžných nebo dobíjecích tužkových baterií a možnost tyto baterie za provozu vyměnit. Doba výdrže navigace na jednu sadu nebo jedno nabití baterií proto není tak kritická, jako v případě mobilních telefonů, kde výměna baterií není k dispozici.

  Outdoorové navigace používají k napájení vesměs tužkové baterie.

  Přesto je i doba výdrže jedním z důležitých parametrů výběru. Mezi standardní parametry outdoorových navigací patří výdrž okolo 16 hodin na jednu sadu baterií, nejúspornější modely se pak blíží 20-25 hodinám výdrže. Navigace s dotykovými displeji dosahují v reálném provozu nižších hodnot, než uvádí specifikace, je to z důvodu častěji využívaného podsvícení displeje.
  Některé z nových navigací umožňují k napájení využívat buď tužkové baterie, nebo dobíjecí akumulátor (například Oregon 600 nebo Montana). Akumulátor je pak možné přímo v navigaci (například při cestě autem) průběžně dobíjet. V okamžiku, kdy se akumulátor vybije, jednoduše jej nahradíte tužkovými bateriemi.

 4. Dodatečná čidla a technologie
  Outdoorové navigace mohou kromě samotného GPS přijímače obsahovat i dodatečné technologie. Tyto technologie nejsou nezbytné, často se bez nich obejdete, v některých případech ale mohou poskytovat důležité dodatečné funkce. Mezi tyto technologie patří například:
  Barometrický výškoměr – je čidlo, které měří okolní tlak a navigaci pomáhá přesněji měřit nadmořskou výšku. Nadmořskou výšku umí měřit i navigace bez barometru, ale přesnost určení výšky se může pohybovat okolo 10-15 m. S barometrem pak přesnost roste na úroveň cca 3-5 metrů. Navigace s barometrem má pak navíc rozšířené funkce týkající se měření výšky: zobrazení grafu výškového profilu, zobrazení grafu vývoje tlaku, statistiky nastoupaných/naklesaných metrů, určení vertikální rychlosti, minimální/maximální výška a další. Problémem běžných barometrů je nutnost časté kalibrace. Okolní tlak vzduchu totiž kolísá s počasím a běžný barometr je bez kalibrace velmi nepřesný (může se lišit až o stovky metrů od skutečnosti). Výhodou navigace je, že je pomocí GPS schopna určit nezávisle výšku a barometr průběžně kalibrovat. Navigace s barometrem tak nevyžadují od uživatele kalibraci a jsou schopné fungovat bez ní s poměrně vysokou přesností určení výšky.

  Barometr pomáhá měřit přesněji výšková data

  Navigace s barometrem se hodí pro vysokohorskou turistiku, pro MTB cyklistiku, pro všechny, kdo chtějí podrobně sledovat výšková data nebo pro uživatele, kteří jsou pomocí vývoje tlaku vzduchu schopni odhadnout nejbližší vývoj počasí (jachtaři, horolezci..).
  Elektromagnetický kompas – je čidlo, které je schopné snímat elektromagnetické pole Země. Běžná GPS navigace mívá stránku s kompasovou růžicí, která se ale při stání na místě není schopna orientovat/otáčet. Funguje jen za pohybu a kompas je orientovaný ke směru pohybu.

  Elektromagnetický kompas pomáhá určit přesně směr.

  Navigace vybavená elektromagnetickým kompasem už funguje stejně, jako běžný kompas. I na místě stačí navigaci otočit a kompas na displeji se okamžitě zorientuje. S pomocí takového kompasu jde lépe určovat směr nebo orientovat se na mapové stránce. V řadě případů to ale není nezbytná funkce. Jeden z příkladů použití, kde se elektromagnetický kompas hodí je Geocaching. Při dohledávání přesného místa úkrytu v bezprostřední blízkosti keše/pokladu je magnetický kompas schopen neustále ukazovat správný směr k cíli.
  ANT+ a Bluetooth bezdrátové technologie – slouží pro připojení externích čidel nebo výměně dat mezi navigacemi v terénu. Technologie ANT+ se využívá pro připojení externích čidel, jako je snímač srdečního tepu, externí teplotní senzor, případně cyklistický snímač kadence. Takto připojený snímač dodá do navigace dodatečná data, která je navigace schopna zobrazit na displeji a zaznamenat současně s historií prošlé trasy. Z navigace po návratu tak můžete vyhrát průběžné informace o teplotě nebo srdečním tepu po dobu aktivity. Pomocí ANT+ je v terénu možné bezdrátově propojit dvě kompatibilní navigace a přenést mezi nimi uložené body nebo trasy, aniž by se podobná data musela opisovat a zadávat ručně.

  ANT+ dokáže připojit snímač srdečního tepu

  Některé navigace mohou obsahovat i Bluetooth, který většinou slouží pro komunikaci s chytrými mobilními telefony. Taková navigace je při propojení s telefonem schopná zobrazit na svém displeji informace o příchozích/ztracených voláních, SMS zprávy a další notifikace.

 5. GPS, GLONASS, GALILEO – tyto tři slova jsou názvy různých družicových systémů. Zatímco GPS je polohový družicový systém USA, GLONASS je jeho ruská obdoba a GALILEO je plánovaný družicový systém Evropy. První dva systémy již plně fungují, třetí je zatím jen ve stádiu plánů a prvotních testů/přípravných prací.

  GLONASS vs. GPS

  Z praktického hlediska nabízí všechny tři systémy rovnocenné funkce. Dnešní navigace jsou schopné fungovat buď jen na GPS, na kombinaci GPS/GLONASS, případně slibovat možnou budoucí kompatibilitu s GALILEO. Výhodou kombinace GPS/GLONASS je, že navigace má možnost „vidět“ nejen 24 družic systému GPS, ale navíc dalších 24 družic systému GLONASS. Taková navigace by měla být schopna dosahovat vyšší přesnosti a měla by mít lépe dostupný signál v místech se zhoršeným výhledem na oblohu. Při našem testování GPS vs. GPS/GLONASS byly ale výsledky plně srovnatelné.
  GALILEO – u evropského družicového systému zatím není k dispozici přesný datum, kdy by měl být systém funkčí. Z pohledu výběru je dnes zatím zbytečné dávat přednost navigacím nabízejícím kompatibilitu se systémem GALILEO. Doba uvedení GALILEO do provozu může být ještě hodně daleko.

 6. CENA - cena je samozřejmě jedním z nejdůležitějších parametrů výběru. Jednoduše se dá napsat, že dražší navigace nabízí více funkcí. Ne vždy ale platí, že nejdražší model bude zrovna pro vás ten nejlepší. Jednoduše se dají navigace zordělit do tří cenových kategorií: 1) cena do 4.000 Kč (v této kategorii je nejatraktivnější navigace Dakota 10), 2) cena od 4.000 do 7.000 Kč (zde stojí za úvahu eTrex 30 nebo Dakota 20), 3) cena nad 7.000 Kč (favoritem této kategorie je Oregon 600 PRO).
  Berte prosím cenové doporučení jako orientační, snažil jsem se to velmi zjednodušit.

Krátká charakteristika a doporučení sučasných nejběžnějších modelů outdoorových GPS navigací:

eTrex 10 – základní nemapová GPS navigace. Hodí se pro účely základního sběru dat v terénu nebo jako záložní GPS pro účely mimořádných situací (např. při jachtingu). Je dostatečně odolná a spolehlivá. Pro účely turistiky, cykloturistiky má velkou nevýhodu v absenci podrobné mapy. Jednoduché mapové navigace, jako je Dakota 10 nabízí více funkcí za o něco málo vyšší cenu.

Dakota 10 – nejlevnější a nejjednodušší mapová GPS navigace. Neobsahuje barometr, elektromagnetický kompas nebo bezdrátové technologie. Má ale barevný dotykový displej a umí pracovat s podrobnou mapou. Dakota 10 je jednou z nejlepších navigací v poměru cena/výkon. Všestranná, dostatečně malá, svými funkcemi se přibližuje řadě mnohem dražších navigací. Jedinou nevýhodou je pevná paměť bez možnosti rozšíření o datové karty, velikost interní paměti je 850MB, což bohatě stačí pro dohrání mapy celé ČR (cca 300MB) a případně i dalších přilehlých oblastí.
Dakota 20 – je dokonalejší variantou modelu Dakota 10, oproti Dakotě 10 má navíc barometrický výškoměr, elektromagnetický kompas, ANT+ bezdrátovou technologii a možnost používat micro SD datové karty.

eTrex 20 a eTrex 30 – dvojice menších mapových navigací s klasickými nedotykovými displeji. Hodí se do těžkých podmínek, kde je potřeba brát ohled na výdrž, odolnost a minimální rozměry. Model eTrex 20 umí nahrávat mapy na datové karty micro SD, nemá ale barometr, elektromagnetický kompas a ANT+. Model eTrex 30 již obsahuje všechny zmíněné technologie. Oproti modelům Dakota nebo větším Oregonům má eTrex 20/30 o něco pomalejší vykreslování map a hodí se spíše pro práci s mapou v měřítku 1:25 000 (než 1:10 000).

GPSMAP 64s – jedna z nejodolnějších navigací na trhu. Vhodná do extrémních podmínek, kde se klade důraz na vysokou odolnost a přesnost zaměření pozice. Využívá klasický, nedotykový displej, je kombinací GPS/barometru/elmag. kompasu/ANT+/Bluetooth/datových karet microSD.

Oregon 600 – jedna z nejlepších a nejvšestrannějších outdoorových navigací. Je vybavena multidotykovým displejem s vysokým jasem a vynikající čitelností za všech světelných podmínek. Vynikající přístroj pro všestranné použití (turistika/kolo/vysokohorská turistika), je ale schopen v kombinaci s navigační mapou Evropy (CityNavigator Europe) fungovat i jako motocyklová nebo automobilová navigace.

Montana – outdoorová navigace s velkým, dotykovým displejem. Vzhledem k poměrně velkým rozměrům se už nejedná o klasický kapesní „přístroj“. Poskytuje vynikající přehlednost mapy na displeji, obsahuje všechny potřebné funkce a technologie. Hodí se pro uživatele, kteří hledají velký displej nebo kteří využijí navigaci pro kombinaci motocykl/turistika/kolo/loď/auto. Pro využití v autě je možné k Montaně dokoupit stojánek s reproduktorem, pomocí kterého je Montana schopna i hlasově navigovat.

Monterra – outdoorová navigace s velkým displejem a operačním systémem Android. Hodí se pro ty, kteří využijí dodatečné aplikace dostupné pro OS Android. Je vhodná i pro účely speciálního mapování v propojení s GIS aplikacemi. Pro uživatele, kteří nemají zkušenost s OS Android, může být příliš složitá.