Laserové nebo GPS měření vzdálenosti?

04. prosinec 2018 / Golf
Laserové nebo GPS měření vzdálenosti?

Kolik metrů zbývá na green? Jakou holí zahrát přihrávku? Jak daleko hraji s kterou holí? S odpovědí na podobné otázky dokážou pomoci golfové měřiče vzdáleností. V podstatě se dělí na ty, které vzdálenost měří laserem a ty, které pro měření používají GPS satelitní technologie. Jaký je v nch rozdíl a které jsou výhodnější?


Laserové dálkoměry

Pokud jste se zatím s laserovým dálkoměrem nesetkali, můžete si ho jednoduše představit, jako jednooký dalekohled nebo divadelní „kukátko“. Jeho funkce je jednoduchá, záměrným křížem namíříte na cíl, ke kterému chcete změřit vzdálenost a stisknete tlačítko, které odstartuje měření. Pokud správně zacílíte a udržíte dálkoměr v klidu, dostanete záhy výslednou vzdálenost s přesností až na několik decimetrů. Základní podmínkou drtivé většiny laserových dálkoměrů je přímá viditelnost na cíl, ke kterému chcete vzdálenost měřit.

Použití dálkoměru je jednoduché, na rozdíl od hodinek nebo aplikací vyžaduje jen minimální znalosti ovládání. Ve většině případů dálkoměr nevyžaduje ani pravidelné nabíjení, takže může zůstat v bagu připravený pro případné občasné použití.

Dokonalejší dálkoměry nabízí funkce, které dokážou usnadnit úskalí laserového měření a optického cílení. Mezi takové funkce patří například stabilizátor obrazu, možnost přepočtení měřené vzdálenosti na základě sklonu terénu nebo optické označení cíle v zorném poli, ke kterému byla vzdálenost změřena. Nejmodernější dálkoměry, jako například Garmin Approach Z80, mají zabudovaný GPS a dokážou v zorném poli zobrazit kombinaci laserově měřené vzdálenosti s GPS mapou ferveje.

Golfové hodinky a mobilní aplikace

Golfové hodinky a mobilní aplikace používají pro měření vzdáleností síť GPS družic. V paměti hodinek nebo telefonu jsou předehrané podrobné mapy golfových hřišť a na základě znalosti vaší pozice je takové zařízení schopné zobrazit naráz vzdálenosti k překážkám, greenu, jamce a dalším důležitým místům na golfovém hřišti. GPS měření je schopné dosáhnout přesnosti v řádu jednotlivých metrů, na přesnost v decimetrech, která bývá k dispozici u laserových dálkoměrů se GPS nedostane.

Výhodou golfových hodinek oproti mobilním aplikacím je, že hodinky máte neustále při ruce a nemusíte přemýšlet, kam s nimi v okamžiku odehrání míčku. Cena za specializované golfové hodinky je ale samozřejmě oproti mobilní aplikaci několikanásobně vyšší.

Golfové hodinky a aplikace mohou kromě měření vzdálenosti nabízet i řadu dalších, pro golfisty užitečných funkcí. Mezi takové patří možnost vedení skórekarty, podrobný záznam hry, včetně případné statistiky holí nebo například měření prošlé vzdálenosti během hry.

Závěr

Je těžké dát jednoznačnou radu, které měření vzdálenosti je lepší. Každému může vyhovovat něco jiného. Přednost laserových dálkoměrů je v přesnosti a možnosti občasného použití. V případě GPS hodinek a aplikací, i vzhledem k širší nabídce funkcí, je potřeba se předem seznámit s ovládáním a rozhodnout se, které všechny funkce využijete. Výhodou hodinek oproti ostatním měřičům je, že je máte neustále při sobě a nemusíte řešit, kam s nimi v okamžiku hry.

Dobrou zprávou je, že většina podobných měřících zařízení má k dispozici omezené funkce nebo tzv. „turnajový režim“, který umožňuje nasazení v během turnajů. Již nějakou dobu platí pravidlo, že podobné měřící přístroje jsou při hře povolené, pokud není v pravidlech turnaje výslovně uvedeno jinak.


Laserový dálkoměr:

Approach Z80Garmin Approach Z80

Mezi nejmodernější laserové dálkoměry současnosti patří bezesporu Garmin Approach Z80, který kombinuje laserové a GPS měření. Malý a lehký dálkoměr je schopný do vzdálenosti 350 metrů dosahovat přesnosti do 25 centimetrů a v zorném poli zobrazuje kombinaci reálného obrazu s GPS mapou ferveje nebo greenu. K dispozici je i stabilizace obrazu, přepočítání vzdálenosti podle sklonu terénu nebo zobrazení směru k jamce v místech se zakrytým výhledem.

Cena: 16.990 Kč

Golfové hodinky:

Garmin Vívoactive 3Vivoactive 3

Elegantní hodinky kombinující funkce smartwatch a všestranného GPS sporttesteru. Kromě golfu dokážou podrobně změřit a zaznamenat běh, jízdu na kole, lyžování, jógu nebo plavání v bazénu. Je možné je použít v kombinaci s Android i iOS chytrými telefony, fungují ale i samostatně bez přítomnosti mobilního telefonu. Vhodné na celodenní nošení, vypadají dobře se sportovním i formálním pracovním oblečením. K dispozici v dámských i unisex barvách a provedeních.

Cena: od 5990 Kč