Jak vybrat chytré a elegantní hodinky pro muže, kteří rádi sportují?

19. květen 2021 / Nejčtenější
Jak vybrat chytré a elegantní hodinky pro muže, kteří rádi sportují?

Hledáte pánské hodinky, které by se daly plnohodnotně použít při sportování, ale přitom byly vhodné i pro celodenní nošení? V článku najdete zajímavé rady pro výběr a tipy na nejzajímavější produkty které splňují jak estetické, tak i sportovní měřítko. V případě, že sportovní využití hodinek ve vašich plánech převažuje nebo v případě, že jste výkonnostní nebo dokonce vrcholový sportovec, podívejte se také na rady, jak vybrat sportovní GPS hodinky v tomto článku…

Zmínil jsem, že rady pro výběr sportovních modelů jsou k dispozici v jiném článku, jaké jsou rozdíly mezi sportovními a tzv. „lifestylovými“ modely pánských chytrých hodinek? Rozhodně to nejsou funkce, odpovídající úroveň sportovních a lifestylových hodinek mívá stejnou nebo velmi podobnou funkční výbavu. Příkladem jsou sportovní Forerunner 945 a lifestylový Fénix 6. S oběma modely by se dal absolvovat závod typu Ironman. Kde je tedy rozdíl? Jeden z hlavních rozdílů je v použitých materiálech. Zatímco sportovní modely jsou téměř bez výjimek vyrobené z polykarbonátu (plast s vysokou pevností), u lifestylových modelů se můžete setkat s klasickými hodinářskými materiály, jako je ocel, titan, minerální nebo safírové sklo. Jiný výběr materiálů se projevuje především v hmotnosti a v designu. Sportovní modely bývají ultra lehké, skvěle sedí na ruce, ale často působí „plastovým“ dojmem. Lifestylové modely bývají elegantnější a vyrábí se v různých barevných, materiálových a designových variantách a obvykle vypadají lépe v kombinaci s formálním nebo casual oblečením.

Při výběru je dobré si zodpovědět několik základních otázek. Pro jak velké zápěstí hodinky vybíráte? Pro jaké sportovní aktivity hodinky plánujete využít? Jak máte dobrý zrak? Uvidíte při sportu na cifry na displeji hodinek? A v neposlední řadě, jaká je vaše cenová představa?

Pojďte se ale podívat na několik pohledů a tipů. Které by vám mohly s výběrem pomoci:

1.      Výběr podle velikosti zápěstí

Výběr podle velikosti zápěstí může být zavádějící. Znám drobné běžce, kteří dávají přednost velkým hodinkám a naopak. Vezměte následující rady jako hrubé vodítko a rozdělení hodinek podle velikosti. Pokud máte tu možnost, je vždy lepší si hodinky osobně na ruce vyzkoušet…

U chytrých hodinek záleží na velikosti zápěstí

Malé nebo menší zápěstí
Pokud máte útlejší ruku a velké hodinky jsou vám nepříjemné, zkuste některý z těchto modelů: Garmin Venu SQ, Instinct, Venu, Fenix 6 Glass Silver Black, Fénix 6S PRO Glass Black/Black a případně Fénix 6, které jsou sice větší, ale poměrně lehké. Krátký popis jednotlivých modelů najdete níže.

Středně velké zápěstí
Majitelé středních zápěstí mají výhodu, že mohou vybírat z téměř celého portfolia hodinek. Doporučil bych ale volit mezi: Garmin Venu SQ, Instinct, Vívoactive 4, Venu, Venu 2, Fenix 6 Glass Silver Black, Fénix 6 PRO Glass Black/Black a případně Fenix 6X PRO Glass Black/Black pokud máte rádi větší modely hodinek. Krátký popis jednotlivých modelů najdete níže.

Větší a velké zápěstí
Sám patřím do této kategorie uživatelů a budu se snažit předat svoje zkušenosti. Na svojí ruce jsem často z důvodu testování nosil i vyloženě malé hodinky, často byly i pohodlné a u některých mě dokonce mrzelo, že na mé ruce vypadají divně. S většími modely se přece jen cítím jistěji a tady je můj výběr: Garmin Instinct (mám je rád, ale velikost je na hraně – hodí se spíše pro středně velké zápěstí), Vívoactive 4 (tenké, pohodlné a dostatečně velké, nepřekáží ani pod rukávem košile), Venu 2 (stejně velké jako Vívoactive 4, ale s AMOLED displejem, nový model, zatím jsem je neměl možnost vyzkoušet), Fénix 6 (střední velikost Fénixů sedí i na větším zápěstí – můj oblíbený model je Fenix 6 Glass Silver Black), skvělý Fénix 6X (jakákoliv varianta, moje oblíbené jsou Fenix 6X Glass) a konečně Tactix Delta (model na platformě Fénix 6X, ale s osobitým designem, hodinky na zápěstí vypadají větší, než Fénix 6X). Krátký popis jednotlivých modelů najdete níže.Stručné popisy základních řad Garmin hodinek:

Garmin Venu SQ
Garmin Venu SQ, sportovně všestranné, chytré GPS hodinky


Model Garmin Venu SQ má skvělý poměr cena/výkon. Dokáže změřit a zaznamenat většinu sportovních aktivit, snad s výjimkou golfu, plavání venku a triatlonu. Hodinky jsou vybavené jasným a úsporným, dotykovým TFT displejem, který v době neaktivity zhasíná. Daní za takovou všestrannost a dostupnou cenu je nižší výdrž baterie (oproti dražším modelům), relativně malý displej a s tím související horší čitelnost pro někoho, kdo má problém se zrakem. Ne každému se také líbí hranatý design, který je podobný konkurenčním hodinkám. Samozřejmě nabízejí chytré funkce a patří k cenově nejdostupnějším hodinkám s podporou bezkontaktních plateb Garmin Pay.

Garmin Instinct
Garmin Instinct bývají nazývané jako "malé" Fénixy

Hodinky Garmin Instinct působí na první pohled odolným outdoorovým dojmem a skutečně jsou takové. V překvapivě lehkém těle se ukrývají vysoce výkonné hodinky, které bych se nebál přirovnat k dražší a kultovní řadě Garmin Fénix. Instinct díky nízké hmotnosti a měkkému, širokému řemínku skvěle sedí na ruce. Na rozdíl od všech ostatních modelů jsou vybavené „jen“ černobílým displejem. Pokud si ale nepotrpíte na kudrlinky a hraní s různými ciferníky a grafikou, budete z Instinctů nadšeni. Instinct je neuvěřitelný „pracant“, který vydrží hrubé zacházení, má skvělou výdrž, a i slušnou hardwarovou výbavu. Kromě GPS jsou hodinky vybavené teploměrem, elektromagnetickým kompasem a barometrickým výškoměrem. Černobílý displej, který by se mohl zdát jako slabá stránka hodinek není dotykový, má neuvěřitelný kontrast a je skvěle vidět za všech světelných podmínek. Instinct zvládne změřit a zaznamenat většinu sportů, včetně běhu, jízdy na kole, plavání (v bazénu i venku), lyžování, ale chybí jim triatlon nebo golf.  Instincty se hodí spíše k tričku než košili a mezi lidmi co znám vyvolávají dva pocity – buď je milují, nebo zatracují, nic mezi tím. Já sám dlouhá léta používám Fénix a po testování Instinctů jsem se s nimi jen velmi těžko loučil. U Instinctů mi chyběly dvě funkce – absence odhadu VO2Max, a především chybějící podpora plateb Garmin Pay.

Garmin Venu
Garmin Venu se zářivým AMOLED displejem a všestrannými sportovními funkcemi

Garmin Venu jsou elegantní GPS hodinky vybavené vysoce kvalitním a jasným, dotykovým AMOLED displejem. Podobně jako Venu SQ, i Venu nabízejí všestranné sportovní funkce. Dotykový displej je doplněný dvěma klasickými tlačítky, pomocí kterých je možné hodinky pohodlně ovládat během sportovní aktivity. Na displeji umějí zobrazit i animované předcvičení nebo využít virtuálního běžeckého trenéra Garmin Coach. AMOLED displeje mají oproti TFT nebo transflektivním displejům vyšší spotřebu, která se kompenzuje zhasínáním displeje v době, když nejste aktívní. Venu se dají nastavit i do režimu trvale rozsvíceného displeje, ale jejich výdrž se pak sníží na 2 dny provozu v režimu chytrých hodinek na 1 nabití (v režimu zhasínání nabízejí výdrž až 5 dní na 1 nabití). Venu samozřejmě nabízejí chytré funkce a kompatibilitu s telefony Android i iOS. V kombinaci s oběma platformami nabízejí také možnost využití bezkontaktních plateb Garmin Pay. Pokud bypro vás Venu byly stále velké, je možné vyzkoušet některou z unisex barev modelů Vivoactive 4S nebo Venu 2S, ale myslím, že ty už budou na pánské zápěstí příliš malé. Naopak, větší modely v porovnání s Venu jsou Vívoactive 4 a Venu 2.

Garmin Vívoactive 4

Garmin Vívoactive 4 je jeden z nejatraktivnějších modelů chytrých hodinek značky Garmin. Vyrábí se ve dvou velikostech: menší Vivoactive 4S a větší Vívoactive 4. Jako pánský model je označován často právě model Vívoactive 4. Jeho předností jsou všestranné chytré, sportovní a fitness funkce. Hodinky dokážou změřit a zaznamenat většinu sportovních aktivit, včetně běhu, jízdy na kole, plavání v bazénu, lyžování na sjezdovkách nebo například golfu. Jedná se o elegantní hodinky, které díky tenkému tělu sedí skvěle i pod rukávem košile. Vívoactive 4 používají úsporný, transflektívní dotykový displej. Displej nezáří jako displeje modelů Venu, ale na rozdíl od nich je stále viditelný a nezhasíná. Jeho čitelnost je velmi dobrá za všech podmínek a displej je dokonce ještě čitelnější, když na něj přímo svítí slunce. Hodinky mají slušnou výdrž. Z chytrých funkcí zmíním bezkontaktní platby Garmin Pay nebo vestavěný hudební přehrávač s podporou streamovacích služeb jako je Spotify nebo Deezer (stejným přehrávačem jsou vybavené i modely Venu nebo Venu 2).

Nové Garmin Venu 2 se zářivým AMOLED displejem
Garmin Venu 2 se zářivým AMOLED displejem je k dispozici ve dvou velikostech a několika barevných variantách

Garmin Venu 2 jsou v současnosti nejnovějším modelem v portfoliu Garmin hodinek. Jsou nástupcem starších modelů VenuVívoactive 4 (modely VenuVívoactive 4 se vzájemně liší velikostí a použitými displeji). Řada Venu 2 obsahuje dvě velikosti hodinek, menší Venu 2S a větší Venu 2. Modely Venu 2S jsou menší než starší Venu a starší Venu je menší, než nové Venu 2. Řada Venu 2 je vybavena vylepšeným, dotykovým AMOLED displejem, který nabízí vyšší rozlišení a škálu barev. Hodinky mají vylepšené zdravotní funkce a využívají novější generaci optického snímače srdečního tepu. Z pohledu sportovního využití jsou podobně všestranné, jako modely Venu nebo Vívoactive 4 a běžnému uživateli nebude ve sportovní nabídce funkcí nic chybět. Výkonnější sportovci by ale mohli postrádat možnost měření plavání venku nebo triatlonových závodů. Kdybych měl Venu 2 (nebo také Venu a Vívoactive 4) porovnat s hodinkami Garmin Fénix, tak se dá napsat, že Venu 2/Venu/Vívoactive 4 fénixům velmi konkurují. Nabízejí podobnou nabídku sportovních a chytrých funkcí. Fénixy jsou ale na první pohled robustnější, jsou vyrobené z luxusnějších hodinářských materiálů, nabízejí delší výdrž baterie a umožňují bohatší uživatelské nastavení funkcí (uživatel si je může lépe individuálně přizpůsobit).

Garmin Fénix 6

Garmin Fénix 6 je kultovní řada chytrých GPS hodinek pro vyznavače sportu a outdooru

Řada Garmin Fénix 6 je kultovní řada chytrých hodinek s nabídkou tří velikostí: od malých Fénix 6S, přes střední Fénix 6, až po největší Fénix 6X. Nabídka funkcí je u všech velikostí podobná, s výjimkou jednodušších a cenově přívětivějších základních modelů (Fénix 6S Glass, Fenix 6 Glass), které jsou ochuzené o možnost zobrazení podrobných map a o vestavěný hudební přehrávač. Pokud chcete kvalitní hodinky a zmíněné funkce nutně nepotřebujete, jsou tyto modely skvělou volbou.
Když se podíváte na nabídku nejmenších modelů Fénix 6S, neunikne vám, že barevné varianty míří především na ženy. Pokud ale máte malé zápěstí a chtěli byste zvolit právě Fénix 6S, najdete v nabídce i několik neutrálních černých nebo černo stříbrných unisex modelů, které se hodí i na mužské zápěstí. Oproti větším modelům má Fénix 6S menší výdrž akumulátoru na 1 nabití a menší velikost displeje.

Střední velikost Fénix 6 je vhodná pro střední velikost zápěstí. Pokud máte zkušenosti s předchozí generací fénixů, vězte, že 6. generace sedí lépe. Je to dáno zkrácením nožiček hodinek a posunutím osičky řemínků blíže k pouzdru hodinek. Tato drobná změna může za to, že se řemínek dokáže lépe přizpůsobit i menšímu zápěstí a v případě, že budete mít strach, že by Fénix 6 mohly být velké, doporučuji je naživo vyzkoušet. Fénix 6 mají podobnou nebo, nebál bych se napsat, shodnou sportovní výbavu, jako sportovní „speciál“ Forerunner 945. Oproti kterým jsou ale těžší a robustnější. S Fénix 6 se tedy nemusíte bát absolvovat Ironman nebo jiný vytrvalostní závod. I proto jsou Fénix 6 častou volbou sportovců, kteří preferují hodinky, které by přes den vypadaly civilně.
Největší Fénix 6X jsou vlajkovou lodí a chloubou značky Garmin. Ve světě chytrých, sportovních hodinek nastavují Fénix 6X pomyslnou laťku a vzor, se kterým se snaží srovnávat řada konkurenčních hodinek. Podobnému srovnání můžete věřit jen do okamžiku, kdy Fénix 6X vyzkoušíte. Fénix 6X jsou na ruce překvapivě lehké a pohodlné, mají opravdu velký displej, který se dá individuálně přizpůsobit. Fonty, kterými jsou zobrazené veličiny jsou tučné a jsou velmi dobře vidět i během sportovní aktivity. U displeje můžete navíc přesně zvolit počet, velikost a typ zobrazovaných veličin. Máte horší zrak? Zvolte méně hodnot, ale použijte větší font. Na displeji můžete zobrazit současně 1 až 8 veličin a případně i více, pomocí platformě Connect IQ, která umožňuje hodinky rozšířit o další funkce (platforma Connect IQ je k dispozici i pro většinu ostatních Garmin hodinek). Fénix 6X vydrží až 21 dní na 1 nabití v režimu chytrých hodinek a až 60 hodin sportovní aktivity s podrobným GPS záznamem. Je to málo? Můžete zvolit variantu hodinek s krycím Solar Power Glass slíčkem s možností hybridního solárního dobíjení a prodlouženou výdrží. Jsou Fénix 6X s hmotností 93 gramů příliš těžké? Zvolte variantu s lunetou a víčkem s titanu, které jsou o 11 gramů lehčí.

Všechny modely hodinek Fénix 6 používají nedotykový transflektivní displej, který nezhasíná a je skvěle čitelný za všech světelných podmínek. Hodinky se ovládají pěticí tlačítek, které mají přiřazené svoje funkce a po prvotním zaučení je ovládání fénixů velmi rychlé a intuitivní.

Garmin Tactix Delta
Garmin Tactix Delta jsou chytré hodinky navržené pro ozbrojené složky

Tactix Delta. Pokud od někoho uslyšíte, že Fénix 6X jsou nejlepší hodinky na trhu, nevěře tomu. Nad modelem Fénix 6X stojí vojenský speciál Tactix Delta, který vychází z Fénix 6X, ale přidává několik funkcí a unikátní design. Upřímně, není mnoho lidí, kteří by využili právě funkce, které mají Tactix Delta navíc. Tactix Delta se vyrábí ve třech variantách – Tactix Delta, Tactix Delta Solar a Tactix Delta Solar Balistics. Jak napovídají názvy hodinek, střední model má navíc solární sklíčko a nejvyšší model přidává funkci balistických výpočtů pro nastavení mířidel zbraně při střelbě na dlouhou vzdálenost. Unikátními funkcemi hodinek řady Tactix Delta jsou: podpora systémů pro noční vidění (displej hodinek má možnost velmi nízkého podsvícení, které je v systémech nočního vidění vidět a neoslňuje), bezpečnostní funkce Kill Switch a Stealth mód, které využijete, když upadnete do zajetí nebo například funkce pro taktický trénink nebo zobrazení vojenských MGRS souřadnic. K praktickým funkcím, které ocení běžný smrtelník patří unikátní sklíčko Solar Sapphire, které se používá u solárních verzí hodinek a které je o něco odolnější oproti běžně používaným solárním sklíčkům. Důvodem, proč pořídit hodinky Tactix Delta, pokud nesloužíte v ozbrojených složkách, je neokoukaný design a robustnější vzhled, pokud máte opravdu velké zápěstí.
Kromě Tactix Delata existují ještě další specializované modely založené na platformě Garmin Fénix. Pro jachtaře jsou určené Garmin Quatix, pro piloty Garmin D2 Delta, pro potápěče Garmin Descent Mk2. Každé z nich jsou tak univerzální, jako Fénix, ale přidávají sadu speciálních funkcí pro obor, pro které jsou určené. Žádné z nich ale zatím nedosáhly takové obliby, jako Tactix Delta, které se už běžně používají i mimo ozbrojené složky.

Garmin MARQ

Garmin MARQ pro úplnost zmíním i tuto řadu hodinek, která vychází z platformy Fénix 6, ale je unikátní. Garmin MARQ je luxusní řadou hodinek značky Garmin. Řada Garmin MARQ obsahuje 7 modelů hodinek, které se navzájem liší designem, materiály a oblastí, pro kterou jsou navržené. Všechny modely mají všestranné sportovně-outdoorové funkce, ale vždy něco navíc pro svoji „oblast“. Mezi tyto oblasti patří sport, outdoor, jachting, golf, taktické využití, letectví a auto-moto sport. Řada hodinek MARQ je vyrobena z luxusních materiálů a všechny MARQ hodinky jsou zasazené v celokovovém, titanovém pouzdře s odolným safírovým sklíčkem. Luxusním materiálům odpovídá i cena hodinek, která může být i několikanásobně vyšší v porovnání s cenami hodinek řady Fénix 6. Více o řadě MARQ se můžete dočíst zde.

2.      Výběr podle funkcí

Všechny uvedené modely nabízejí všestrannou kombinaci sportovních funkcí. Pokud patříte mezi běžné vyznavače sportu, budete spokojeni s jakýmkoliv modelem hodinek. Rozdíl poznáte až v okamžiku, kdy chcete hodinky použít pro některý specifický sport nebo pokud sportujete výkonnostně.

Modely Venu SQ, Venu, Venu 2Vívoactive 4 například nenabízí možnost měření plavání v přírodě nebo možnost změřit triatlon nebo tzv. multisportovní aktivity v rámci jednoho záznamu. Takovou funkci nemá ani model Garmin Instinct, který nabízí možnost měření plavání ve volné přírodě. Výše vyjmenované hodinky také neumožňují určení parametrů sportovní výkonnosti, jako je VO2Max, použití speciálních běžeckých snímačů, které dokážou měřit vyvážení výkonu levé/pravé nohy nebo například dobu nebo výšku odrazu u běhu. Pokud vás podobné funkce zajímají, budete muset sáhnout po hodinkách řady Fénix 6 nebo po některém ze sportovních modelů.

Dalším možným rozdílem je možnost měření a zaznamenání golfu. Pokud patříte mezi hráče golfu a pokud byste chtěli hodinky při golfu využívat, vybírejte mezi modely Venu, Venu 2Vívoactive 4 nebo Fénix 6.

Časté dotazy směřují také na podporu bezkontaktních plateb Garmin Pay. S výjimkou modelu Garmin Instinct podporují Garmin Pay platby všechny zmíněné modely hodinek.

Ze všech modelů jen InstinctFénix 6 (případně Tactix Delta) nabízejí kombinaci sportovních, outdoorových anavigačních funkcí. Tyto modely kombinují GPS, barometrický výškoměr, náměrový kompas (dohromady se také nazývají ABC funkce) a navigační funkce. Do těchto hodinek je možné nahrát trasu a spustit po ní navigaci, tyto hodinky umějí v terénu ukládat vámi prošlou trasu a po ní vás také dovést zpět na výchozí bod.

Podle délky výdrže na 1 nabití. Pokud hledáte chytré hodinky s dlouhou životností na 1 nabití, podívejte se na modely: Instinct Solar, Fénix 6X Solar nebo Garmin Enduro (lehký speciál pro expedice a ultra dlouhé závody). Některé z těchto modelů jsou schopné být při zapnutém úsporném režimu energeticky již dokonce soběstačné.

3.      Výběr podle materiálů

V tomto odstavci se budu snažit popsat vlastnosti různých materiálů, se kterými se u chytrých, sportovních hodinek můžete setkat.

Pouzdro hodinek je nejčastěji tvořeno těmito třemi materiály nebo jejich kombinací: polykarbonát, ocel, titan. Polykarbonát je plast s vysokým podílem ulíkových vláken. Používá se zejména pro pouzdra sportovních hodinek, které jsou díky tomu lehké a odolné. Typickými modely s pouzdry z polykarbonátu jsou těla hodinek řady Forerunner. Polykarbonát má řadu výhod, ale na druhou stranu mohou takové hodinky na někoho působit plastovým dojmem. Proto se u některých hodinek kombinuje s dalšími materiály (jako je tomu například u hodinek řady Fénix). Pokud vybíráte hodinky především na sport, tak bych se polykarbonátu nebál, má dlouhou životnost, vysokou odolnost a těžko se nahrazuje jinými materiály.
U modelů Fénix si můžete všimnout, že střed pouzdra je z pevného polykarbonátu, ale luneta a víčko hodinek je z kovu. U levnějších modelů z oceli, u dražších z titanu. Není jednoduché napsat, zda je lepší ocel nebo titan. Ocel je tvrdší a odolnější, ale těžší. Titan je neuvěřitelně lehký, ale měkčí než ocel. U hodinek s titanovým pouzdrem se může stát, že se povrch titanu používáním poškrábe nebo lehce zešedne. Jedná se o vlastnosti tohoto materiálu. U klasických hodinek s pouzdrem s titanu se říká, že hodinky získávají časem patinu a známku používání. Titan je možné časem přeleštit a obnovit původní vzhled, ale není to trvalá změna a materiál opakovaným přeleštěním ztenčuje (což může být vidět například v případě, že luneta nese nějaké značení). Pokud hmotnost hodinek hraje roli a jste smířeni s vlastnostmi titanu, pak s ním budete spokojeni, jinak nemějte obavy dát přednost oceli.

Krycí sklíčko je další důležitou součástí hodinek. U Garminu se podle použitého materiálu můžete setkat s pěti typy sklíček: plast, minerální sklo, safírové sklo, solární sklo a safírové solární sklo.
Plastová sklíčka se používají, podobně jako polykarbonátová pouzdra, u sportovních modelů hodinek. Výhodou těchto sklíček je nízká hmotnost a současně vysoká odolnost. Někdy se pro podobná sklíčka používají ochranné fólie, ale já i po několika letech používání jsem ani u plastových sklíček nezaznamenal poškození.
S minerálními sklíčky se setkáte nejčastěji u levnějších modelů hodinek řady Fénix. Minerální sklíčko je v porovnání se safírovým o něco měkčí, ale i tak je vysoce odolné. Pro dosažení ještě vyšší odolnosti bývají minerální sklíčka navíc u Garminu u současných hodinek tvrzená technologií Gorilla Glass3. V porovnání se safírovým sklem má minerální Gorilla Glass3 sklo ještě jednu zajímavou optickou vlastnost. Zatímco safírové sklo je náchylné k tvorbě odlesků, jsou minerální skla průhlednější a tvoří méně odlesků. Volba mezi minerálním/safírovým sklem je tak o rozhodnutí, zda je pro vás důležitější tvrdost a odolnost skla, nebo jeho optické vlastnosti.
Aby to nebylo tak jednoduché, u některých hodinek je možné mít navíc sklíčko se solárním nabíjením. Tato sklíčka nenahradí nutnost běžného nabíjení akumulátoru hodinek přes kabel, ale prodlouží životnost hodinek na jedno nabití. Obecně se uvádí, že "solár" přidá hodinkám cca 10% výdrže, ale záleží, zda je zime nabo léto. V zimě, když se hodinky většinu času ukrývají pod rukávem a slunečního svitu je obečně méně dobíjení příliš nevyužijete. V létě může být přínos naopak několikanásobně vyšší vzhledem k tomu, že s hodinkami dokážete být na slunci déle, než 3 hodiny denně, což je hodnota, ke které se uváděné prodloužení životnosti vztahuje. Odolnost a světelné vlastnosti běžných solárních sklíček jsou srovnatelné s minerálními sklíčky. Nově jsou ale k dispozici i safírová solární skla, která mají vlastnosti srovnatelné se safírovými sklíčky. Zatím je safírových solárních sklíček velmi málo a omezují se jen na modely hodinek Tactix Delta Solar.

Řemínek - poslední součástí hodinek, o které se v souvislosti s používanými materiály zmíním, ja řemínek. Mezi materiály řemínků můžete vybírat mezi silikonem, nylonem, kůží, ocelí nebo titanem. Nejrozšířenější a cenově nejdostupnější jsou silikonové řemínky. Silikon může mít několik podob a širokou škálu barev. Za několik let, co Garmin používá silikonové řemínky došlo k řadě jejich vylepšení. Zatímco první generace hodinek používaly tvrdší silikonové řemínky, které časem mohly prackat, současné řemínky ze silikonu jsou měkké, pružné a trvanlivé. Výhodou silikonu je, že je velmi příjemný na kůži a je pohodlný a odolný i pro využití při sportu. Silikonové řemínky od Garminu  jsou navíc perforované a dobře odvádí pot během sportovního výkonu. Z důvodu hygieny je dobré řemínek po sportu nebo delším používání čas od času propláchnout, omýt mýdlem a osušit.
Nylon patří k novým materiálům, ze kterých se vyrábí pásku hodinek. Je tužší než silikon, ale nepotřebuje takovou péči, jako kůže. Dá se používat i na sport, ale částečně se propotí a po sportu může vyžadovat lehké proschnutí. Nylonový řemínek je jako nový tužší a časem mírně změkne.
Kožené řemínky vypadají elegantně, příjemně se nosí, ale nehodí se pro sportovnání. Kůže častým propocením trpí a vyžaduje pak více péče. Pokud sportujete a chtěli byste nosit hodinky s koženým řemínkem, vypéatí se mít navíc silikonový a pro sport řemínky střídat. Systémy rychlého uchycení řemínků QuckFit a QuickRelease, které jsou například u hodinek řady Fénix nebo Vívoactive to umožňují.
Kovvé tahy hodinek z oceli a titanu jsou vhodné především na nošení mimo sport. Ocelové tahy jsou robustní a těžké. Výhodou titanu je nízká hmotnost a titanové řemínky tak umí překvapit svou lehkostí, kterou vzhledem k mase řemínku neočekáváte. Podobně jako u pouzder hodinek i zde platí, že titan je měkčí než ocel a řemínek se může snadno poškrábat, zejména na spodní sponě. Takové poškrábání je dané vlastností materiálu a bohužel se s ním při výběru titanu musí počítat.

4.      Výběr podle ceny

Podle výše ceny je možné hodinky rozdělit do 4 kategorií:

-          Základní modely, cena 5-7 tis. Kč. Do této kategorie patří Venu SQInstinct a na hraně je model Vívoactive 4.

-          Střední třída s cenovkou okolo 10 tis. Kč, do které patří funkčně velmi podobné modely: Vívoactive 4Venu a Venu 2.

-          Mezi prémiové modely s cenou nad 10 tis. Kč patří především řada hodinek Fénix 6 nebo Tactix Delta. I v této kategorii je ale možné najít cenově přijatelnější produkty, jako je například Fenix 6 Glass nebo Fénix 6S Glass.

-          Luxusní modely s cenou nad 30 tis. Kč jsou zastoupené především modelovou řadou Garmin MARQ.