Jak správně vybrat automobilovou navigaci?

11. prosinec 2014
Jak správně vybrat automobilovou navigaci?

Je pro vás nabídka přenosných automobilových navigací nepřehledná? Přečtěte si náš krátký článek, ve kterém vám vysvětlíme základní pravidla pro správný výběr automobilové navigace. Kromě jiného se dozvíte, na které funkce je dobré se zaměřit a které je možné přehlédnout.

Moderní přenosné automobilové navigace, které jsou v současnosti k dispozici na trhu, si jsou navenek velmi podobné. Pro případného zájemce o koupi vhodné navigace nemusí být proto jednoduché se v nabídce vyznat. V čem se tedy navigace zásadně liší? Podívejte se na seznam vlastností, které nejvíce ovlivňují cenu:

Nabídka automobilových navigací je velmi bohatá

Velikost a typ displeje

Nejvíce automobilových navigací má dnes úhlopříčku displeje 5“, případně menšími displeji o úhlopříčce 4,3“. Kromě nich se ještě výjimečně můžete setkat s úhlopříčkou 3,5“, která byla obvyklá u navigací staršího data výroby. Na trhu se objevují i větší navigace s úhlpříčkou 6“ a nebo dokonce 7“. Obecně se dá říci, že 4,3“ displeje (nuvi 44 Lifetime Europe45) jsou lepší pro ženy a uživatele, kteří dávají přednost skladnějším přístrojům. Větší, 5“ displej (nuvi 54 Lifetime Europe45 nebo nuvi 2589 Lifetime Europe45) poskytuje lepší přehlednost a je vhodnější pro starší řidiče, kteří uvítají na displeji větší písmo. Pokud se vám zdá 5“ displej malý, je možné vyzkoušet i 6“ navigaci, které jsou stále ještě cenově přijatelné (nuvi 66 Lifetime Europe45 nebo nuvi 2689 Lifetime Europe45).

Navigace s úhlopříčkou 4,3“ najdete dnes převážně u nejlevnějších navigací (např. nuvi 42 ČR Lifetime nebo nuvi 44 Lifetime Europe45). Tyto navigace mívajíjí podobné funkce, jako dražší modely a umožňují ušetřit v případě, pokud pro vás velikost displeje není klíčovou vlastností.

5“ navigace se dají označit jako „zlatý střed“. Pokud nemáte s používáním navigací zkušenosti, výběrem 5“ modelu se určitě nespletete. Větší, 6“ navigace se mohou v některých vozech jevit jako velké a nemotorné, v jiném případě ale mohou vyhovovat. Pokud uvažujete o takovém displeji, počítejte s tím, že taková navigace ve voze vyžaduje dostatek místa. Pokud jej máte, je předpoklad, že s větším displejem budete spokojeni, nabízí totiž podstatně lepší přehled a čitelnost zobrazených informací.

Přístroje s větší úhlopříčkou než 6“ nachází často využití u specializovaných navigací pro karavany, TIR a nákladní vozy. Pro osobní automobil je zatím tato kategorie displejů výjimkou.

Z pohledu typu použitého displeje se dnes můžete setkat s rezistivním (levnější modely navigací) nebo kapacitním displejem. Oba dva displeje nabízí pohodlné využití bez zbytečných omezení ve funkčnosti. Kapacitní displej je ale kvalitnější. Poznáte ho podle lesklého, skleněného povrchu. Obvykle umožňuje současné ovládání více prsty najednou (zmenšení, zvětšení mapy roztažením, stažením prstů) a je mnohem lépe čitelný na přímém slunci. Kapacitní displeje se vyskytují u dražších, lépe vybavených modelů GPS navigací (například nuvi 2589 Lifetime Europe45, nuvi 2689 Lifetime Europe45 nebo nuvi 3597T Lifetime Europe45).

Pokrytí navigační mapy celé Evropy

Navigační mapy a způsob jejich aktualizace

Podle mapové výbavy je možné navigace rozdělit mezi přístroje, které v ceně obsahují podrobné mapy jednoho státu (ČR), omezeného regionu několika zemí (např. střední Evropa), celé Evropy (cca 45 zemí) a více kontinentů současně (Evropa + Severní Amerika). Počet zemí obsažených v ceně (mapa, která je předehraná v paměti navigace), samozřejmě ovlivňuje prodejní cenu přístroje. Navigace sice většinou umožňují dokoupení dalších zemí nebo kontinentů v rámci příslušenství, bývá to ale dražší, než když pořídíte rovnou navigaci s předehranou větší mapou.

Seznam a počet potřebných zemí, jejichž mapu navigace obsahuje je proto dobré si předem rozmyslet. Pokud není cena úplně rozhodující, neuděláte chybu, když vyberete navigaci s mapami celé Evropy (např. nuvi 54 Lifetime Europe45). Naopak, pokud víte, že řidič nevyjede mimo ČR, stačí se omezit na modely jen s mapou naší země (např. nuvi 42 ČR Lifetime).

Velice důležitou vlastností navigace je způsob a cena budoucích aktualizací map. Americká značka Garmin je známá jako průkopník navigací s bezplatnou doživotní aktualizací mapy (Garmin Lifetime). V současné době se na trhu setkáte téměř výhradně s navigacemi obsahujícími bezplatnou doživotní aktualizaci mapy. Nedá se ale vyloučit možnost, že některé navigace na trhu tuto aktualizaci mít nemusí. Doporučujeme se proto o způsobu aktualizace vždy předem ujistit. Doživotní bezplatná aktualizace map by měla být jednou ze základních vlastností při výběru nového navigačního přístroje. U značky Garmin poznáte tyto navigace snadno, podle označení „Garmin Lifetime“ v názvu přístroje.

Jednoduchý popis funkcí

Navigační funkce

Různé značky a modely navigací nabízí velmi širokou nabídku funkcí. Mezi užitečné funkce patří například „Asistent řazení do jízdních pruhů“, který se dnes ale vyskytuje u většiny navigačních přístrojů na trhu. Podobně užitečnou funkcí je zobrazování rychlostních limitů, kdy navigace na displeji zobrazuje maximální povolenou rychlost na vámi používané komunikaci (funkci oceníte nejen u nás, ale především při jízdě v zahraničí). I tato funkce se ale objevuje u většiny navigačních přístrojů na trhu.

Mezi užitečné funkce, které nenajdete ve všech navigacích, patří možnost hledání adres podle orientačních nebo popisných čísel. Většina navigací hledá adresy podle orientačních čísel, které se vyskytují jen ve velkých městech. Pro hledání adres v malých obcích potřebujete popisná čísla. Hledání adres podle popisných čísel nabízí všechny navigace značky Garmin. V těchto navigacích můžete zadat adresu pomocí popisného nebo orientačního čísla a navigace prohledá obě databáze adres. Ve velkých městech se může stát, že navigace pro jedno číslo najde na jedné ulici dvě adresy (jedné adrese odpovídá popisné číslo a druhé orientační) – v takovém případě vám navigace umožní si mezi dvěma nálezy vybrat.

Další užitečnou funkcí je fulltextové vyhledávání cíle trasy. Navigace s fulltextovým vyhledáváním umožňují do jednoho řádku zadat název obce – například „Žebrák“, jen název ulice (případně i s číslem) – například „Evropská 16“ nebo klidně jen text „OMV“ a potvrdit. Navigace pak vyhledá všechny nálezy odpovídající vašemu zadání. Nejnovější modely navigací mají navíc možnost hledání cíle trasy pomocí databáze Foursquare. Tato databáze pochází z internetu a obsahuje místa zadaná samotnými uživateli. Tato databáze obsahuje překvapivě hodně místních objektů a provozoven. Foursquare oceníte v případě, že například píchnete kolo a hledáte nejbližší pneuservis.

Nejdokonalejší navigace nabízí nadstandardní funkce typu 3D zobrazení terénu nebo 3D zobrazení budov. Často se jedná spíše o funkce, které zatraktivní obraz na displeji navigace, než funkce, které by vylepšily fungování navigačního přístroje. Podobné funkce nejsou pro využití navigace nezbytně potřeba, ale zpříjemňují používání navigace. K podobným funkcím patří využívání historické dopravy (výpočet trasy podle dne a času jízdy), možnost uživatelských oprav navigačních map, funkce „Kde jsem?“ nebo možnost navigace na fotografie opatřené souřadnicemi (podobných funkcí je u různých modelů navigací více).

Živé dopravní zpravodajství poskytuje více informací v porovnání s RDS TMC

Příjem dopravních informací

Navigace mohou být vybaveny přijímačem dopravních informací RDS TMC, mohou přijímat živé dopravní informace nebo dopravní informace nepřijímat.

Většina navigací s RDS TMC přijímačem přijímá dopravní informace bezplatně, pomocí rádiové antény ukryté v napájecím kabelu navigace.
Obecným problémem RDS TMC dopravních informací je jejich nespolehlivost. Řada informací, které se přes RDS TMC do navigace dostává je neaktuálních nebo řada aktuálních informací chybí. I když je spolehlivost v zahraničí (především směrem na západ) lepší, než v ČR, není na RDS TMC dopravní informace nikdy 100% spolehnutí. Z tohoto důvodu je výběr navigace podle obsažených RDS TMC dopravních služeb diskutabilní. Naše doporučení je při výběru navigace nedávat na možnost příjmu dopravních informací velký důraz.

Konkurenční službou pro RDS TMC dopravní informace jsou tzv. „živé dopravní informace“ nebo také LiveTraffic. V posledním roce doznaly tyto dopravní informace u navigací značky Garmin obrovský krok vpřed. Dopravní informace se do navigace dostávají prostřednictvím chytrého mobilního telefonu a Bluetooth propojení. Nevýhodou je nutnost mít v telefonu datový paušál a využití především pro území ČR (v případě, že nemáte paušál obsahující datový roaming/zahraniční datové připojení). Výhodou živých dopravních informací je, že opravdu fungují. Oproti RDS TMC obsahují mnohem více dopravních událostí a ve většině případů odpovídají skutečnosti. Živé dopravní informace jsou k dispozici například u modelů Garmin nuvi 2589 Lifetime Europe45, nuvi 2689 Lifetime Europe45 nebo nuvi 3597T Lifetime Europe45. Za samotné využití služby se u Garminu neplatí, je zahrnuta doživotně v ceně navigace. Platí se jen u operátora za datové služby. U většiny uživatelů chytrých telefonů bývají ale datové služby pokryty měsíčním paušálem.

Magnetický stojánek navigace Garmin nuvi 3597

Stojánek, upevnění navigace v autě

Způsob upevnění navigace v autě je často jedním z argumentů pro koupi dražší navigace. Nejdražší kategorie navigačních přístrojů nabízí tzv. „aktivní stojánky“. Aktivní stojánek dokáže navigaci nejen držet, ale také napájet (a současně dobíjet akumulátor). U aktivních stojánků je napájení přivedeno přímo do stojánku a stojánek je s navigací spojen systémovým konektorem. U levných a středně drahých navigací má stojánek pouze funkci upevnění navigace, napájení je přivedeno ne do stojánku, ale přímo do těla navigačního přístroje.

Jaké jsou výhody aktivního stojánku? Upevnění navigace je jednodušší, k upevnění často stačí jedna ruka a navigace se do stojánku zacvakne během zlomku vteřiny. Po vložení navigace do stojánku také automaticky dochází k zapnutí navigace, po vyjmutí ze stojánku se navigace nejen vypne, ale automaticky uloží i místo parkování automobilu.

Navigace s aktivními stojánky se obecně více hodí v případech, kdy v autě chcete stojánek připevnit napevno a nesnímat ho po každém použití navigace. Napájecí kabel, který je sveden do stojánku umožňuje pohodlné vedení kabeláže pod přístrojovou deskou vozu a případně další integraci navigace do interiéru automobilu. Vzhledem k dražší konstrukci je cena navigací využívajících aktivní stojánek samozřejmě vyšší.

Jedním z nejdokonalejších aktivních stojánků, které se u navigací objevily jsou magnetické aktivní stojánky. S podobným stojánkem je vybavena například navigace Garmin nuvi 3597T Lifetime Europe45. Po přiblížení navigace ke stojánku si ji stojánek automaticky přitáhne, usadí a začne nabíjet. Podobný typ stojánku přináší vysoký komfort při časté instalaci nebo vyjímání navigace z vozu.

Jaký konkrétní typ navigace tedy vybrat? Podívejte se na naše stručné doporučení:


   1.       LEVNÁ NAVIGACE

Garmin nuvi 42 Lifetime Czech

Garmin nuvi 42 Lifetime Europe45
Garmin nuvi 42 Lifetime ČR, cena 1.990 Kč s DPH Garmin nuvi 44 Lifetime Europe45, cena 3.490 Kč s DPH
Levná, jednoduchá navigace s 4,3“ displejem. Nabízí navigační mapy České republiky s bezplatnou doživotní aktualizací pro časté cestování po ČR a velmi jednoduché ovládání. V ceně je obsažen stojánek a napájecí kabel do auta. Přenosná navigace s 4,3“ displejem, navigační mapou Evropy (45 zemí) a bezplatnou doživotní aktualizací. Jednoduchá, přehledná navigace se všemi nezbytnými navigačními funkcemi. Velmi dobrý poměr cena/výkon.

    2.       NAVIGACE STŘEDNÍ TŘÍDY

Garmin nuvi 56 Lifetime Europe45

Garmin nuvi 2589 Lifetime Europe45

Garmin nuvi 56 Lifetime Europe45, cena 3.990 Kč s DPH Garmin nuvi 2589 Lifetime Europe45, cena 5.490 Kč s DPH
Přenosná navigace s 5“ displejem, navigační mapou Evropy (45 zemí) a bezplatnou doživotní aktualizací. Jednoduchá, přehledná navigace s potřebnými navigačními funkcemi.
K dispozici je i stejně vybavený model s větším, 6" displejem - Garmin nuvi 66 Lifetime Europe45, cena 4.790 Kč s DPH
Přenosná navigace s otočným, kapacitním, 5“ displejem (lze otočit na výšku/šířku), navigační mapou Evropy (45 zemí) a bezplatnou doživotní aktualizací. Navigace nabízí rozšířené navigační funkce (například podrobné plánování tras), živé dopravní zpravodajství a kvalitní, multidotykový displej čitelný i na přímém slunci.

    3.       NAVIGACE NEJVYŠŠÍ TŘÍDY

Garmin nuvi 2689 Lifetime Europe45

Garmin nuvi 3597 Lifetime Europe45
Garmin nuvi 2689 Lifetime Europe45, cena 6.390 Kč s DPH Garmin nuvi 3597T Lifetime Europe45, cena 7.990 Kč s DPH
Přenosná navigace s velkým, otočným, kapacitním, 6“ displejem (lze otočit na výšku/šířku), navigační mapou Evropy (45 zemí) a bezplatnou doživotní aktualizací. Navigace nabízí rozšířené navigační funkce (například podrobné plánování tras), živé dopravní zpravodajství a kvalitní, multidotykový displej čitelný i na přímém slunci. Jedna z nejlepších navigací v aktuální nabídce značky Garmin. Navigace nabízí otočný, kapacitní, 5“ displej s automatickým otáčením orientace na výšku/šířku. Je vybavena mapami celé Evropy s bezplatnou doživotní aktualizací a nabízí bohaté navigační funkce, včetně podrobného plánování tras a zobrazení 3D budov a 3D terénu. Samozřejmostí je podpora příjmu živých dopravních informací. Velkou předností navigace je unikátní, napájený stojánek s magnetickým uchycením navigace, který výrazně usnadňuje manipulaci s navigací v autě.