Jak správně vybrat GPS cyklopočítač?

26. duben 2021 / Kolo, Nejčtenější
Jak správně vybrat GPS cyklopočítač?

Nepotřebují k fungování žádné dráty nebo čidla, dají se snadno přenášet mezi více koly a dokáží změřit i jiný druh sportu než jen cyklistiku. Řeč je o GPS cyklopočítačích, které dobývají řídítka hobíků i elitních jezdců. Jak ale vybrat ten správný? Jako klíč k výběru může posloužit porovnání velikosti a účelu použití.

Jaký může být důvod vyměnit základní cyklopočítač za několik stovek korun za GPS „budík“ v ceně několika tisíc? GPS cyklopočítače mohou být plně nezávislé na kole, pokud ale chcete, můžete je propojit s čidly kadence, rychlosti, výkonu, měření srdečního tepu... Jízdu dokážou změřit do nejmenších detailů a v každém místě trati můžete analyzovat a zobrazit pozici v mapě, dosaženou rychlost, výškový profil, teplotu a v případě potřeby spustit závod sám, proti svému nebo cizímu výkonu. Jsou propojitelné s chytrými telefony a zaznamenané jízdy posílají automaticky do tréninkového deníku, kde je možné je dále podrobněji zkoumat nebo sdílet s trenérem nebo kamarády. Některé z nich dokážou cyklistu navigovat, včetně možnosti podrobného plánování tras na počítači. Pokud GPS cyklopočítač vezmete na lyže, běh nebo in-line brusle, změří tyto sporty se stejnou podrobností, jako jízdu na kole.

Jak vybrat GPS cyklopočítač?

Malý, větší, největší
Na základě velikosti je možné současné GPS cyklopočítače rozdělit do tří základních kategorií: malé, střední a velké. Z pohledu funkcí zaměřených na vyhodnocení jízdy a výkonu jsou všechny velikosti přibližně srovnatelné. Nejmenší cyklopočítače, dnes zejména model Garmin Edge 130 Plus, mají minimální hmotnost (33 g.) a hodí se pro cyklisty, kteří hledají jednoduchý a spolehlivý nástroj na záznam a vyhodnocení jízd nebo pro výkonnostní cyklisty, kteří shání závodní cyklopočítač s minimální hmotností, bez funkčních omezení. GPS cyklopočítač Edge 130 Plus nabízí „jen“ černobílý displej, které má ale neuvěřitelný kontrast a skvělou čitelnost za všech světelných podmínek. Právě čitelnost displeje a minimální funkční omezení patří k hlavním argumentům, proč si vybrat právě tento cyklopočítač.
Střední velikostní kategorie patří mezi nejprodávanější kategorii GPS cyklopočítačů. Tyto cyklopočítače se dají označit jako zlatá střední cesta a uspokojí většinu cyklistů. V současné nabídce značky Garmin spadá do střední kategorie dvojice cyklopočítačů Garmin Edge 530 a Garmin Edge 830. Oba modely jsou si velmi podobné a základním rozdílem mezi nimi je nedotykový displej u Edge 530 a dotykový displej u Edge 830. Oba modely mají možnost zobrazit podrobnou mapu a ve spolupráci s mapou postupně cyklistu navigovat k cíli trasy. U nedotykového displeje jste v podstatě při navigaci odkázáni na sledování trasy na mapovém displeji, u dotykového můžete snadno mapu zvětšit/zmenšit a případně posunout a prohledávat. Pokud plánujete cyklopočítač využívat právě pro orientaci v terénu, je Edge 830 lepší volba (případně můžete zvolit model Edge Explore s větším displejem). Naopak, Edge 530 oceníte, pokud jezdíte známé trasy a nepatříte k těm, co rádi často objevují nový terén. Nehledě na předešlé rady, u obou cyklopočítačů Edge 530Edge 830 je navigace po trase možná a funguje dobře. Počítejte ale s tím, že je lepší si trasu před jízdou naplánovat než spoléhat na automatický výpočet, který ne vždy navrhne trasu podle vašeho očekávání a typu kola. Jak plánovat trasy se dočtete v tomto článku.
Největší GPS cyklopočítače, jejichž typickým představitelem je Garmin Edge 1030 Plus, nabízí displej o úhlopříčce 3,5“ a maximum funkcí, které si u cyklopočítače vůbec dokážete představit. Cena takového GPS cyklopočítače se ale může pohybovat i nad 15 tis. Kč a bez ohledu na mimořádnou nabídku funkcí je počet cyklistů, kteří na podobný cyklopočítač dosáhnou omezený. Nejčastěji se s podobnými cyklopočítači setkáte u triatletů, kteří především u dlouhého triatlonu chtějí sledovat velký počet informací současně na jednom displeji nebo cyklisté, kteří hledají cyklopočítač s opravdu čitelnými číslicemi. Výhodou modelu Edge 1030 Plus je opravdu dlouhá výdrž baterie, na jedno nabití dokáže vydržet až 24 hodin nepřetržité jízdy s podrobným GPS záznamem trasy.

Trošku mimo linii výše představených GPS cyklopočítačů stojí model Garmin Edge Explore s velkým, 3“ dotykovým displejem a skvělým poměrem cena/výkon. Proč stojí bokem? Zatímco modely Edge 130 Plus, Edge 530Edge 830 nebo Edge 1030 Plus jsou všechno cyklopočítače, které svými funkcemi patří do světa „elitní“ cyklistiky (například možností plánování tréninků, možností propojení s wattmetry nebo s cyklistickými trenažéry Tacx), model Edge Explore je jednodušší, dá se napsat „cykloturistický“ model. Slovo cykloturistický neberte v tomto případě nijak hanlivě, jedná se o model, který zvládne víc, než potřebujete a jen mu chybí vrcholové tréninkové funkce, které ne každý potřebuje. O Edge Explore se často ve specifikacích píše, že mu chybí barometrický výškoměr, což ale není pravda. Kromě číselných obrazovek nabízí i obrazovku s podrobnou mapou a možností navigace a také obrazovku s výškovým profilem a výškovou statistikou. Sám jsem s Edge Explore projel mnoho kilometrů a vyzkoušel jsem i možnost propojení s elektrokoly Specialized Levo, které na displeji Garmin cyklopočítačů umějí zobrazit informace o úrovni dopomoci a zbývající kapacitě baterie kola (a dopomoc i přepínat).

Je dotykový displej lepší?
Zvolit dotykový nebo nedotykový displej? To je otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď a která dokáže při výběru potrápit. Nedotykové displeje mají díky absenci dotykové vrstvy vždy o něco lepší čitelnost ve srovnání s podobným dotykovým modelem. Ovládání dotykového displeje je o něco intuitivnější, na tlačítka si musíte obvykle chvíli zvykat. V běžných podmínkách fungují dotykové displeje spolehlivě, horší to může být v dešti nebo při ovládání zpocenými prsty. Přesné zacílení prstu na konkrétní místo dotykového displeje za jízdy vyžaduje navíc určitou zručnost. Tlačítkové ovládání vypadá obstarožně, ale funguje za všech podmínek, včetně zimního období a jízdy v rukavicích.
V minulosti jsem se přikláněl k nedotykovým displejům, u moderních cyklopočítačů jsou ale dotykové displeje opravdu kvalitní a volba je spíše o cenových možnostech, odpovídající dotykové modely bývají obvykle podstatně dražší.

Jak vybrat GPS cyklopočítač?Jak vybrat GPS cyklopočítač?

Mapy a navigace
GPS cyklopočítače je možné také rozdělit na mapové a nemapové. Mezi levnějšími převládají nemapové, mezi dražšími pak mapové. Oba typy cyklopočítačů obvykle dokážou navigovat cyklistu po projeté nebo předem naplánované trase. Mapové modely umožňují na displeji navíc zobrazit podrobné mapy a případně další mapy dohrávat do své paměti. Ve spolupráci s podrobnou mapou dokážou mapové cyklopočítače automaticky navrhnout trasu do cíle a podle ní potom křižovatku po křižovatce navigovat. Cyklisté, kteří jezdí známé trasy a do neznáného prostředí se dostanou jen výjimečně, mohou dát přednost nemapovým cyklopočítačům, pro ty ostatní mohou být výhodou cyklopočítače se zobrazením podrobných map. Současně, pokud plánujete využití cyklopočítače pro orientaci v terénu a objevování nových tras, vyplatí se přemýšlet o modelech s dotykovým displejem, u nich se lépe pracuje s mapou – zmenšování, zvětšování + posun mapy. Mezi takové dotykové modely patří Edge ExploreEdge 830 nebo Edge 1030 Plus.

 

Srovnávací tabulka:

Model:

Edge 130 Plus

Edge Explore

Edge 530

Edge 830

Edge 1030 Plus

GPS:

ano

ano

ano

ano

ano

Hmotnost:

33 g.

116 g.

76 g.

79 g.

123 g.

Velikost displeje:

1,8“

3“

2,6“

2,6“

3,5“

Displej:

nedotykový

dotykový

nedotykový

dotykový

dotykový

Typ displeje:

černobílý

barevný

barevný

barevný

barevný

Výdrž baterie:

až 12 hod.

až 12 hod.

až 20 hod.

až 20 hod.

20 hod.

STRAVA segmenty: ano ne ano ano ano

Výškové statistiky:

ano

ano

ano

ano

ano

Podrobné mapy:

ne

ano

ano

ano

ano

České menu:

ano

ano

ano

ano

ano

Cena:

5.490 Kč

5.990 Kč

7.990 Kč

9.990 Kč

14.990 Kč


Pokud bychom měli shrnout výběr vhodného GPS cyklopočítače do několika málo vět, vypadalo by to asi takto:

1. Hledáte závodní GPS cyklopočítač s minimální hmotností, zajímají vás především veličiny, jako je rychlost, vzdálenost, čas, srdeční tep, převýšení a nepotřebujete navigační funkce a pomoc s orientací v terénu? Zvolte Edge 130 Plus. O podstatný kus výše je pak dvojice modelů: Edge 530 a Edge 830. Oba patří k osvědčeným cyklopočítačům na řídítkách závodních kol. Edge 530Edge 830 již umí zobrazit podrobné mapy na displeji a pomocí nich i navigovat. Edge 530 nabízí nedotykový displej a dlouhou výdrž baterií s možností externího napájení pro případ, že se chystáte na opravdu dlouhý závod nebo na jízdu, kde budete delší čas bez možnosti dobíjení. Model Edge 830 má podobné funkce, jako Edge 530, ale nabízí dotykový displej a lepší práci s mapou a navigací (jednoduché procházení, zmenšování/zvětšování mapy).

2. Edge Explore je univerzální GPS cyklopočítač za skvělou cenu, který splní požadavky MTB i silničních cyklistů. Kombinuje výhody velkého displeje s čitelným zobrazením veličin a možnosti navigace nad podrobnou mapou. Nižší cena je vyvážená jednoduššími funkcemi, zejména funkcemi pro plánování pokročilých tréninků, o něco nižší výdrží baterií nebo chybějící podporou pro Live soupeření se STRAVA segmenty. Jeho hlavním konkurentem je Edge 830, který nabízí menší rozměry, více tréninkových i bezpečnostních funkcí, ale bohužel je oproti Edge Explore výrazně dražší.

3. Nejlepším a nejvýkonnějším GPS cyklopočítačem je dnes rozhodně Edge 1030 Plus. Nabízí největší displej, nekompromisní nabídku funkcí a také nejdelší životnost baterií s možností prodloužení životnosti při použití externího battery packu. Edge 1030 Plus se hodí pro dlouhé závody, jako je Ironman nebo extrémní vytrvalostní závody. Jeho hlavním konkurentem je podobně, jako v odstavci výše Edge 830, který nabízí menší rozměry a nižší hmotnost.