Jak správně vybrat GPS cyklopočítač?

26. duben 2019 / Kolo, Nejčtenější
Jak správně vybrat GPS cyklopočítač?

Nepotřebují k fungování žádné dráty nebo čidla, dají se snadno přenášet mezi více koly a dokáží změřit i jiný druh sportu než jen cyklistiku. Řeč je o GPS cyklopočítačích, které dobývají řídítka hobíků i elitních jezdců. Jak ale vybrat ten správný? Jako klíč k výběru může posloužit porovnání velikosti a účelu použití.

Jaký může být důvod vyměnit základní cyklopočítač za několik stovek korun za GPS „budík“ v ceně několika tisíc? GPS cyklopočítače mohou být plně nezávislé na kole, pokud ale chcete, můžete je propojit s čidly kadence, rychlosti, výkonu, měření srdečního tepu... Jízdu dokážou změřit do nejmenších detailů a v každém místě trati můžete analyzovat a zobrazit pozici v mapě, dosaženou rychlost, výškový profil, teplotu a v případě potřeby spustit závod sám, proti svému nebo cizímu výkonu. Jsou propojitelné s chytrými telefony a zaznamenané jízdy posílají automaticky do tréninkového deníku, kde je možné je dále podrobněji zkoumat nebo sdílet s trenérem nebo kamarády. Některé z nich dokážou cyklistu navigovat, včetně možnosti podrobného plánování tras na počítači. Pokud GPS cyklopočítač vezmete na lyže, běh nebo in-line brusle, změří tyto sporty se stejnou podrobností, jako jízdu na kole.

Jak vybrat GPS cyklopočítač?

Malý, větší, největší
Na základě velikosti je možné současné GPS cyklopočítače rozdělit do tří základních kategorií: malé, střední a velké. Z pohledu funkcí zaměřených na vyhodnocení jízdy a výkonu jsou všechny velikosti přibližně srovnatelné. Nejmenší cyklopočítače, ke kterým patří například Edge 130, mají minimální hmotnost (33 g.) a hodí se pro cyklisty, kteří hledají jednoduchý a spolehlivý nástroj na záznam a vyhodnocení jízd nebo pro výkonnostní cyklisty, kteří shání závodní cyklopočítač s minimální hmotností, bez funkčních omezení. Nejmenší GPS cyklopočítače, jako je Edge 130 nabízí „jen“ černobílé displeje, které mají neuvěřitelný kontrast a skvělou čitelnost za všech světelných podmínek.
Cyklopočítače střední velikosti nabízí nejširší výběr. Tyto cyklopočítače se dají označit jako zlatá střední cesta a uspokojí většinu cyklistů. Dříve se v této kategorii vyskytovaly cyklopočítače bez možnosti zobrazení podrobných map, dnes již všechny cyklopočítače střední třídy ale umí zobrazit podrobné mapy a případně do paměti dohrávat dodatečné podrobné mapy. Jsou zde k dispozici jak modely bez dotykových displejů, jako jako například Edge 520 Plus nebo Edge 530, tak i GPS cyklopočítače s dotykovými displeji a možností jednoduchého prohledávání trasy prstem po mapě, například Edge 830. Cyklopočítače této kategorie nabízí variabilní displeje s možností vlastního uspořádání počtu a typu zobrazovaných funkcí. Cyklopočítače nejsou omezené na zobrazení jediného displeje, můžete za sebe poskládat několik stránek s různými funkcemi a rozložením informací, včetně mapy, navigace, výškoměru nebo stylu šlapání. V případě mapy a navigace cyklopočítače umožňují automatický výpočet trasy nebo podrobné naplánování trasy na počítači před jízdou a její import do paměti navigace (například i přes chytrý mobilní telefon z webu www.mapy.cz).
Největší GPS cyklopočítače mívají úhlopříčku displeje o velikosti cca 3“ a větší. Oproti střední velikosti cyklopočítačů nabízí přehlednější zobrazení mapy a dokážou na displeji zobrazit hodnoty veličin většími písmeny. Mohou tak být zajímavou volbou pro ty, kdo mají problém se zrakem a čitelností údajů na běžných cyklopočítačích. Příkladem velkých cyklopočítačů je dvojice: Garmin Edge Explore s 3“ a Garmin Edge 1030 s 3,5“ displejem. Zatímco první jmenovaný je skvělou volbou pro ty, kdo hledají univerzální cyklopočítač za přijatelnou cenu (6.500 Kč), Garmin Edge 1030 je nejlepším cyklopočítačem na trhu, který nabízí maximum funkcí, které si u cyklopočítače vůbec dokážete představit. Cena Edge 1030 se pohybuje okolo 15 tis. Kč a bez ohledu na mimořádnou nabídku funkcí je počet cyklistů, kteří na podobný cyklopočítač dosáhnou omezený. Nejčastěji se s podobnými cyklopočítači setkáte u triatletů, kteří především u dlouhého triatlonu chtějí sledovat velký počet informací současně na jednom displeji. Edge Explore i Edge 1030 dokážou displej přizpůsobit a zobrazit více funkcí menšími číslicemi nebo méně funkcí opravdu velkým fontem.

Je dotykový displej lepší?
Zvolit dotykový nebo nedotykový displej? To je otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď a která dokáže při výběru potrápit. Nedotykové displeje mají díky absenci dotykové vrstvy vždy o něco lepší čitelnost ve srovnání s podobným dotykovým modelem. Ovládání dotykového displeje je o něco intuitivnější, na tlačítka si musíte obvykle chvíli zvykat. V běžných podmínkách fungují dotykové displeje spolehlivě, horší to může být v dešti nebo při ovládání zpocenými prsty. Přesné zacílení prstu na konkrétní místo dotykového displeje za jízdy vyžaduje navíc určitou zručnost. Tlačítkové ovládání vypadá obstarožně, ale funguje za všech podmínek, včetně zimního období a jízdy v rukavicích. Cyklopočítače s nedotykovými displeji bývají obvykle levnější než dotykové. Výjimkou je Edge Explore, který patří mezi nejlevnější dotykové a zároveň mapové GPS cyklopočítače. Některé dotykové modely, jako je například Edge 830 MTB Bundle se dají koupit v sadě i s dálkovým ovládáním, které usnadní ovládání dotykového displeje v rukavicích nebo ztížených podmínkách.

Jak vybrat GPS cyklopočítač?Jak vybrat GPS cyklopočítač?

Mapy a navigace
GPS cyklopočítače je možné také rozdělit na mapové a nemapové. Mezi nejlevnějšími převládají nemapové, střední a vyšší třída je obsazena většinou mapovými modely. Oba typy cyklopočítačů obvykle dokážou navigovat cyklistu po projeté nebo předem naplánované trase. Mapové modely umožňují na displeji navíc zobrazit podrobné mapy a případně další mapy dohrávat do své paměti nebo na datové karty. Ve spolupráci s podrobnou mapou dokážou mapové cyklopočítače automaticky navrhnout trasu do cíle a podle ní potom křižovatku po křižovatce navigovat. Cyklisté, kteří jezdí známé trasy a do neznáného prostředí se dostanou jen výjimečně, mohou dát přednost nemapovým cyklopočítačům, pro ty ostatní mohou být výhodou cyklopočítače se zobrazením podrobných map.
Cyklopočítače s dotykovými displeji umožňují mapu na displeji procházet, posouvat, zvětšovat/zmenšovat, cyklopočítače s tlačítkovým ovládáním toto neumí a mapa slouží především jako podklad pro lepší orientaci nebo pro možnost výpočtu trasy do určitého cíle.

Jak vybrat GPS cyklopočítač?

Model:

Edge 130

Edge 520 Plus

Edge 530

Edge Explore

Edge 830

Edge 1030

GPS:

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Hmotnost:

33 g.

63 g.

76 g.

116 g.

79 g.

123 g.

Velikost displeje:

1,8“

2,3“

2,6“

3“

2,6“

3,5“

Displej:

nedotykový

nedotykový

nedotykový

dotykový

dotykový

dotykový

Typ displeje:

černobílý

barevný

barevný

barevný

barevný

barevný

Chytré funkce:

ano

ano

ano

ano

ano

ano

STRAVA segmenty:

ano

ano

ano

ne

ano

ano

Výdrž baterie:

15 hod.

15 hod.

20/40 hod.

12 hod.

20/40 hod.

20 hod.

Podrobné mapy:

ne

ano

ano

ano

ano

ano

Výškové statistiky:

ano

ano

ano

ano

ano

ano

České menu:

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Cena:

4.990 Kč

7.690 Kč

7.990 Kč

6.490 Kč

9.990 Kč

14.990 Kč

 


Pokud bychom měli shrnout výběr vhodného GPS cyklopočítače do několika málo vět, vypadalo by to asi takto:

1. Hledáte závodní GPS cyklopočítač s minimální hmotností, zajímají vás především veličiny, jako je rychlost, vzdálenost, čas, srdeční tep, převýšení a nepotřebujete navigační funkce a pomoc s orientací v terénu? Zvolte Edge 130. O podstatný kus výše je pak dvojice modelů: Edge 520 Plus a Edge 530. Oba patří k osvědčeným cyklopočítačům na řídítkách závodních kol. Edge 520 Plus a Edge 530 již umí zobrazit podrobné mapy na displeji a pomocí nich i navigovat. Edge 530 nabízí delší výdrž baterií a dokonce i možnost externího napájení pro případ, že se chystáte na opravdu dlouhý závod nebo na jízdu, kde budete delší čas bez možnosti dobíjení. Model Edge 830 je pak variantou Edge 530 v provedení s dotykovým displejem a možností jednoduchého procházení, zmenšování/zvětšování mapy.

2. Edge Explore je univerzální GPS cyklopočítač za skvělou cenu, který splní požadavky MTB i silničních cyklistů. Kombinuje výhody velkého displeje s čitelným zobrazením veličin a možnosti navigace nad podrobnou mapou. Nižší cena je vyvážená jednoduššími funkcemi, zejména funkcemi pro plánování pokročilých tréninků, o něco nižší výdrží baterií nebo chybějící podporou pro Live soupeření se STRAVA segmenty. Jeho hlavním konkurentem je Edge 830, který nabízí menší rozměry, více tréninkových i bezpečnostních funkcí, ale bohužel je oproti Edge Explore výrazně dražší.

3. Nejlepším a nejvýkonnějším GPS cyklopočítačem je dnes rozhodně Edge 1030. Nabízí největší displej, nekompromisní nabídku funkcí a také nejdelší životnost baterií s možností prodloužení životnosti při použití externího battery packu. Edge 1030 se hodí pro dlouhé závody, jako je Ironman nebo extrémní vytrvalostní závody. Jeho hlavním konkurentem je podobně, jako v odstavci výše Edge 830, který nabízí menší rozměry a nižší hmotnost.