Jak snadno naplánovat trasy pro hodinky a cyklopočítače Garmin?

31. květen 2019 / Běh, Kolo, Outdoor, Nejčtenější
Jak snadno naplánovat trasy pro hodinky a cyklopočítače Garmin?

Existuje široká škála produktů Garmin, které nabízí navigační funkce. Mezi hodinkami jmenujme například: Garmin Fénix3, Fénix5, Fénix5 Plus, Forerunner 935/945 nebo například Instinct, podobně i cyklopočítače: Edge 130, Edge 520, Edge 520 Plus, Edge 820, Edge 830, Edge 1000 nebo Edge 1030. Řada uživatelů si ale s plánováním tras neví rady. Slýchávám řadu dotazů, ve kterých se ptáte, jak snadno naplánovat trasy pomocí mobilního telefonu? Existuje přitom jednoduchý postup, který používám a o který se s vámi podělím...

Dlouhou dobu jsem pro plánování tras a jejich přenos do hodinek nebo cyklopočítače používal počítač. Počítač ale není na rozdíl od mobilního telefonu vždy a všude k dispozici. Plánování tras s mobilním telefonem je praktičtější, zejména proto, že trasu jde vytvořit i přímo v terénu. Zastavíte na občerstvení, zdržíte se, změníte plány, potkáte přátele a potřebujete změnit, zkrátit nebo prodloužit trasu... Stačí vytáhnout mobilní telefon připojený k hodinkám/cyklonavigaci, pár kliků a je to. Já pro podobné plánování používám mapový server mapy.cz, je přehledný, snadno dostupný, má mapové pokrytí i mimo území ČR a jeho výpočet tras je na velmi dobré úrovni. Kdysi mapy.cz exportovaly trasy bez výškových informací, toto omezení je minulostí a u tras je nyní k dispozici i výškový profil. Pokud vaše hodinky nebo cyklopočítač podporují podrobné výškové zobrazení, můžete během trasy sledovat nejen výškový profil, který jste absolvovali, ale i profil, který je před vámi a zbývající výškové metry, které je ještě potřeba zdolat.

Chytré mobilní telefony s operačním systémem Android nebo iOS umožňují pomocí portálu mapy.cz jednoduše naplánovat trasu, trasu otevřít v tréninkovém deníku Garmin Connect a následně pomocí Bluetooth přenést do paměti hodinek nebo cyklopočítače. Jak na to?


 1. Na mobilu otevřete ve webovém prohlížeči stránku www.mapy.cz
  Pozor! Mapy.cz otevřete opravdu v internetovém prohlížeči, rozhodně ne v mobilní aplikaci. Mobilní aplikace požadovanou funkci nemá.

  Plánování tras pro Garmin

 2. Naplánujte trasu
  Pro plánování použijte ikonu šipky dole, uprostřed displeje. Můžete zvolit, zda trasa bude navržena pro auto, silniční/MTB kolo, pěší turistiku a další způsoby pohybu. Zadejte Start a Cíl trasy a případně přidejte průjezdní body.

  Plánování tras pro Garmin Plánování tras pro Garmin

 3. Export trasy
  Tlačítko Export umožní trasu uložit. Z nabízených možností vyberte GPX formát.

   Plánování tras pro Garmin  Plánování tras pro Garmin

 4. Otevřít v aplikaci „Connect“
  Po volbě GPX formátu nabídne automaticky prohlížeč otevření GPX souboru přímo v tréninkovém deníku Garmin Connect. Tuto volbu využijte. Tento krok vyžaduje, abyste měli v mobilním telefonu nainstalovanou mobilní aplikaci Garmin Connect Mobile, která slouží jako tréninkový deník a základní nástroj pro vyhodnocení a práci se sporttestery Garmin. V této aplikaci je také potřeba mít zaregistrované/připojené vaše hodinky/cyklopočítač.

  Plánování tras pro Garmin

 5. Zadání typu trasy
  Po otevření trasy v tréninkovém deníku se Garmin Connect zeptá na typ trasy pro její správné zařazení. Zvolte odpovídající trasu, např. Horská cyklistika. Tato volba slouží především pro možné budoucí vyhledávání trasy. V dalším okně se zobrazí náhled trasy, tlačítkem Hotovo trasu uložíte.

  Plánování tras pro Garmin

 6. Úprava a odeslání trasy do hodinek/cyklopočítače
  Na další stránce je opět vidět náhled na trasu nad podrobnou mapou. Můžete si zde si prohlédnout výškový profil trasy (vysunutím spodní lišty), případně délku a celkové převýšení trasy.
  Současně je možné trasu odeslat do paměti hodinek nebo cyklopočítače. Využijte pro to ikonu tří teček v pravém horním rohu displeje a vyberte volbu Odeslat do zařízení. V zobrazeném seznamu vyberete svoje hodinky nebo cyklopočítač, pod jeho názvem máte navíc k dispozici informaci, zda je vaše zařízení aktuálně připojeno k telefonu.

  Plánování tras pro Garmin Plánování tras pro Garmin Plánování tras pro Garmin

 7. Synchronizace
  Trasa se objeví v paměti hodinek/cyklopočítače po ukončení nejbližší synchronizace. Synchronizace se spustí automaticky, nebo ji můžete vyvolat ručně kliknutím na modrou ikonu se šipkou v pravém horním rohu domovské stránky aplikace Garmin Connect Mobile.

  Plánování tras pro Garmin

 8. Spuštění trasy v hodinkách/cyklopočítači
  Posledním krokem je nalezení trasy v paměti sporttesteru a spuštění trasy. U cyklopočítače Edge Explore je na úvodní obrazovce ikona Trasy a volba Uložené trasy, u hodinek řady Fénix najdete pod sportovními profily volbu Navigace – Trasy.
  Jelikož se trasy ze stránky www.mapy.cz exportují včetně výškového profilu, bude možné na displeji Garminu (pokud tuto funkci podporuje) sledovat za jízdy i vaší pozici v rámci výškového profilu a mít přehled o tom, kolik výškových metrů musíte ještě do cíle zdolat a jaký tvar má terén před vámi.

  Plánování tras pro Garmin Plánování tras pro Garmin

Jiné způsoby plánování tras pomocí mobilního telefonu

Z diskuze uživatelů nad tímto článkem vyplynuly další možné způsoby plánování tras pomocí různých mobilních aplikací. Mezi takové aplikace patří například Locus for Garmin, která umožňuje plánování a import tras i v neplacené verzi. Mezi další zmiňované aplikace patří Routecourse, Gimporter nebo Komoot.
Pokud používáte aplikaci mapy.cz a off-line stažené mapy, máte možnost trasu vytvořit v této aplikaci, trasu uložit mezi oblíbené a ve sdílení zkopírovat odkaz, který otevřete už jako hotovou trasu v prohlížeči, zbytek už stejným postupem.


Plánování tras na počítači

Plánování tras na chytrých telefonech je dnes praktičtější a používanější. Pokud ale dáváte přednost velkému monitoru a rádi si trasy plánujete dopředu, případně společně kamarády, může se vám hodit postup, jak trasy naplánovat pomocí osobního počítače. Starší článek s postupem, který využívá volně stažitelný program Garmin BaseCamp případně v kombinaci s tvorbou tras v www.mapy.cz najdete zde.
Pokud používáte Garmin Connect a líbí se vám plánování tras pomocí portálu www.mapy.cz, můžete trasy naplánovat v mapy.cz, stáhnout trasu v GPX formátu a stažený soubor naimportovat přímno do Garmin Connect v počítači. Import GPX souboru ve webovém Garmin Connect najdete v levém menu pod položkou Trénink - Trasy - Importovat. Pozor, volba Importovat je nenápadná, na spodní hraně mapového okna pod seznamem tras a dá se lehce přehlédnout - viz. obrázek níže. Po importu trasy do Garmin Connect je možné následně trasu nahrát do hodinek nebo cyklopočítače pomocí počítače, případně pomocí mobilního telefonu - trasy se po vytvoření zobrazí v seznamu vašich tras jak ve webové, tak i mobilní verzi tréninkového deníku Garmin Connect.

Import GPX trasy do Garmin Connect