Garmin Pay, bezkontaktní platby v hodinkách

02. září 2018 / Czech
Garmin Pay, bezkontaktní platby v hodinkách

Garmin Pay je systém bezkontaktních plateb, který ve vybraných modelech chytrých, sportovních GPS hodinkách nabízí značka Garmin. První model hodinek, ve kterém byly platby Garmin Pay k dispozici byl model Vívoactive3, který byl poprvé představen koncem roku 2017. V roce 2018 následoval Forerunner 645, Forerunner 645 Music, Vívoactive3 Music a na konci 2. pololetí 2018 také řada hodinek Fénix 5 Plus obsahující modely Fénix 5S Plus, Fénix 5 Plus a Fénix 5X Plus. Další modely budou jistě následovat.

GarminPay

Vytvoření peněženky a aktivace karty
K aktivaci Garmin Pay jsou potřeba kompatibilní hodinky a platební kartu od banky, která platby Garmin Pay podporuje. Pokud je máte, můžete v prostředí tréninkového deníku Garmin Connect aktivovat tzv. „peněženku“ a k hodinkám přiřadit svou platební kartu. V rámci několika jednoduchých kroků při vytváření peněženky jste vyzváni k zvolení přístupového 4-ciferného kódu, který bude později sloužit pro aktivaci a zabezpečení peněženky a plateb. Tento kód je libovolný, nemusí to být PIN konkrétní kartě. Kromě přístupového kódu zadáte informace o své platební kartě (číslo, platnost, CVV) a prostřednictvím své banky kartu k hodinkám ověříte neboli autorizujete. Autorizace může být například v podobě zavolání na telefonní podporu banky a požádání o zpřístupnění plateb pro vaší platební kartu. Podrobné informace o způsobu autorizace se zobrazí v informační obrazovce v aplikaci Garmin Connect v průběhu aktivace. Jakmile je karta autorizována, můžete začít s využíváním plateb.

GarminPay GarminPay GarminPay GarminPay GarminPay GarminPay GarminPay

Jak platby Garmin Pay fungují?
K využití plateb je potřeba mít vytvořenou peněženku a v ní autorizovanou platební kartu, tento postup jsme popisovali v odstavci výše. Pokud máte, vyvoláte v hodinkách platby zapnutím peněženky. Obvykle se zapnutí peněženky nachází mezi rychlými volbami, které se zobrazí při delším stištění zapínacího tlačítka. Po zapnutí peněženky se objeví číselná klávesnice, která vyžaduje zadání přístupového/zabezpečovacího kódu, který jste si zvolili při vytváření peněženky. Přístupový kód není potřeba zadávat při každé platbě, obvykle jej hodinky vyžadují jen při první platbě daný den. Další platby je obvykle možné provést už bez zadání přístupového kódu. Slovo „obvykle“ je zmíněno záměrně. Někdo by mohl mít obavy, že by bez zadávání kódu mohl s hodinkami kdokoliv daný den platit i bez znalosti přístupového kódu. Není to tak, hodinky si přístupový kód daný den pamatují jen v případě, že hodinky nesundáte z ruky. Jakmile hodinky sundáte z ruky, i na malý okamžik, hodinky při následující platbě budou přístupový kód znovu vyžadovat.
Pokud jste kód správně zadali nebo pokud byl kód daný den již zadán a hodinky jste mezi tím nesundali z ruky, aktivuje se na displeji hodinek platba a zobrazí se obrázek platební karty. V tomto okamžiku je s hodinkami možné zaplatit na platebních terminálech, které podporují bezkontaktní platby. Režim platby je u hodinek aktivní po dobu 1 minuty. Pokud to nestihnete, stačí peněženku znovu aktivovat.

GarminPayGarminPayGarminPayGarminPayGarminPayGarminPayGarminPayGarminPayGarminPay

Praktické zkušenosti s platbou
Doba 1 minuty, po kterou jsou hodinky aktivní pro provedení platby je dostatečně dlouhá i pro případ, že si chcete platbu připravit s předstihem před uskutečněním samotné platby, například při čekání ve frontě. Hodinky u bezkontaktních terminálů velice dobře reagují, řekl bych, že hodinky není nutné dávat až tak těsně k platebnímu terminálu, jako tomu je u bezkontaktních platebních karet. Reakce a samotné provedení platby je velmi rychlé.
Platby fungují stejně, jako v případě použití bezkontaktní platební karty – u nás i v zahraničí, v obchodech, na čerpacích stanicích, u rychlého občerstvení, u parkovacích automatů, zkrátka všude, kde jsou k dispozici bezkontaktní platební terminály.
Oproti placení platební kartou je příjemné, že po zaplacení není nutné hodinky uklízet do peněženky a je možné hned odebrat nákup do tašky, hodinky zůstávají před platbou, během platby i po platbě na ruce.
Hodinky pro provedení platby nevyžadují přítomnost ani připojení mobilního telefonu. Vzhledem k odolnosti a vodotěsnosti většiny hodinek značky Garmin tak může být platba k dispozici při sportu, na koupališti nebo při aktivitách, při kterých obvykle s sebou neberete peněženku nebo mobilní telefon.

GarminPayGarminPay

Dostupnost plateb Garmin Pay v České republice
Začátkem září 2018 představila jako první podporu plateb Garmin Pay MONETA Money Bank, koncem listopadu 2018 pak také Komeřční banka. Věříme, že v blízké době se přidají i další české banky.

Kompatibilní modely hodinek, které podporují platby Garmin Pay najdete zde.