Garmin Varia RTL510 – první opravdu chytrá blikačka

16. říjen 2019 / Kolo
Garmin Varia RTL510 – první opravdu chytrá blikačka

Když jsem poprvé zahlédl radar Garmin Varia RTL510 kdesi na zahraničním webu, zběžně jsem promo video proklikal a uzavřel případ s tím, že jde o další zbytečný gadget. Přece jen, zadní blikačka za pět tisíc? Ne děkuji. Vše se ale změnilo během jediného švihu, který jsem s radarem absolvoval. Poprvé v životě jsem na silnici věděl o všem, co se za mnou děje a ač to zní neuvěřitelně, od té doby mě jediné auto neobjelo natěsno.

Světlo Varia RTL510 s radarem funguje jednoduše – v okamžiku, kdy se blíží auto, upozorní vás akusticky a na displeji a zároveň dost jasně upozorní řidiče na cyklistu. Světlo se mu velmi intenzívně rozbliká do obličeje a zaujme jeho pozornost i během slunečného dne.

Cyklistický radar Garmin Varia RTL510

Radar tak podporuje jednak aktivní bezpečnost – upozorní řidiče, že jste na silnici – ale i bezpečnosti pasívní – jezdci dá vědět: pozor, blíží se auto. A bez problémů funguje na vzdálenost 150 metrů. Což znamená, že radar vás upozorní na auto dříve, než ho jste vůbec schopní slyšet. Máte tak jistotu, že i v protivětru se o autě za zády dozvíte dříve, než vás těsně míjí stovkou.

Větší rozměry, které vzhledem k funkci rádi odpustíte

Varia má oproti běžným světlům výrazně větší rozměry, ne ale hmotnost. Ta se povedla udržet v rozumných mezích (pokud si někdo chce kolo potěžkat, radar jde stejně předtím nemilosrdně dolů). Konstrukce radaru je bytelná, světlo je vodotěsné a dobře je před nečistotami chráněn i nabíjecí konektor micro usb – za ten každý cyklista poděkuje, protože kdo nemá doma krabici s padesáti káblíky.

Kromě samotného světla je na radaru ještě jedna drobná dioda, která slouží k indikaci nabíjení a zobrazení režimu stand-by. Tedy klidového režimu, kdy se světlo vypíná společně s počítačem Garmin a zapne se automaticky po zapnutí přístroje.

Cyklistický radar GArmin Varia RTL510

Viditelnost světla je mimořádná. Pokud pracuje v režimu denního svícení, šetří baterii, jakmile zaznamená radar auto, světlo se „zblázní“ a je vidět na stovky metrů. V době, kdy za vámi ale nic nejede, je světlo schopné fungovat v úsporném režimu minimálního osvětlení. Světlo má navíc i boční diody a jezdec je tak vidět v rozsahu 220°. Blikačka má také tři klasické režimy – svícení, pulzující blikání a výrazné přerušované blikání.

Být viděn vždy a všude

Jakmile zapnete blikačku, spustí se v režimu denního svícení. Po spárování s navigací/hodinkami/radarovým displejem pak funguje již zcela autonomně. Nestaráte se o nic, prostě jen jedete a práci necháváte čistě na světle. Jakmile radar zaznamená blížící se objekt (auto, motorku, cyklistu), upozorní vás i vozidlo za vámi. Vám dá vědět v závislosti na spárovaném zařízení jasným zapípáním a indikací na displeji, řidiči se naopak rozbliká do očí. Radar jsem propojoval s originálním displejem, který můžete koupit společně s blikačkou, s hodinkami Garmin i s několika druhy navigací. Každý z druhů má svoje výhody i nevýhody:

  • Radarový displej - pokud zatím nevlastníte žádnou navigaci nebo hodinky Garmin, pak si radar koupíte s originálním displejem. Ten má poměrně kompaktní rozměry, takže se hravě vleze vedle klasického computeru na řídítka nebo ještě lépe na představec. Nejdůležitější částí displeje je grafické zobrazení silnice – úplně nahoře svítí bod, který reprezentuje vás a odspodu se k němu blíží jasné světlé tečky – auta. Displej zvládne zobrazit až osm aut a podle toho, jak se tečky blíží vrcholu displeje, tak rychle se blíží auta k vám. Navíc displej mění barvu výstrahy, pokud se tedy auto blíží vysokou rychlostí, dozvíte se to. Vše je samozřejmě doprovázeno akustickým signálem. Nevýhodou tohoto řešení je pouze nutnost displej umístit někam na řídítka. Pokud máte jiné zařízení Garmin, doporučuji displej koupit tak jako tak, protože ho můžete půjčovat spolujezdcům – jeden radar spárujete až s osmi přístroji/displeji a všichni ve skupině tak budou včas vědět, že se vás chystá někdo předjíždět.
  • Hodinky Garmin Vivoactive3 -Funkci radaru jsem testoval také s hodinkami Garmin Vivoactive 3, relativně levným modelem, který je však skvělou volbou pro většinu běžně sportujících smrtelníků. Hodinky nositelné každý den, které díky malým rozměrům a decentnímu designu nesundávám ani na společenské akce. Toto spojení je však s radarem zřejmě nejslabší. Pokud jedete s hodinkami na ruce, budou vás zajímat jen vibrace ale obzvláště na rozbitých českých silnicích mi nepřijdou dostatečně silné – při jízdně na kostkách nebudete tušit, odkud vibrace pocházejí. Obrazové upozornění na displeji pak využijete pouze pokud budete mít hodinky připnuté na držáku řídítek. Určitě ale hodinky postačí, pokud se na váš radar připojí spolujezdci.
  • Navigace řady Edge -Jako optimální se mi jeví kombinace s jedním z cyklo přístrojů řady Edge. Pokud ho již vlastníte, není co řešit, pokud o radaru přemýšlíte, připravte doma drahou polovičku na navýšení nákladů. Protože pokud už máte na řídítka montovat další displej, ať tedy umí více než upozorňovat na auta. Bez ohledu na to, jestli vyberete nejlevnější Edge 130 nebo drahé profi modely, s radarem fungují výborně. Edge 130 vám dá jasnou akustickou výstrahu a auta se zobrazí jako body na černobílém displeji. Barevné přístroje, např. mnou testovaný Edge 530 a Edge 830 kromě zvuku zobrazí auta také barevně na bocích displeje v závislosti na rychlosti auta. Zároveň se také dozvíte stav baterie ve světle a můžete ho přes navigaci ovládat.

Cyklistický radar Garmin Varia RTL510

Jsou doplňky, bez kterých se obejdete – Varia to není

Pokud jste zvládli jezdit bez hrudního snímače tepu nebo bez dotykové navigace, zvládnete to i nadále. Ale světlo s radarem je jedním z produktů, které opravdu dávají smysl a vyšší investice je naprosto obhajitelná. Jde o první cyklodoplněk, který aktivně upozorňuje na blížící se nebezpečí (obzvlášť na českých silnicích je každé auto potenciálním nebezpečím) a výrazně zvyšuje šanci vyhnout se krizovým situacím. Světlo s radarem mám nyní dva měsíce a už bych bez něj nevyjel ani za jasného dne pro rohlíky.

(Recenze vznikla ve spolupráci se značkou Pells, na základě zapůjčení produktů Garmin pro extrémní cyklistický závod Metrostav cyklomaraton, jako podpora týmu Debra ČR, jedoucí pro pacienty s nemocí motýlích křídel.)