Vážení zákazníci,

 naše prodejna na Evropské na Praze 6 je  od 10.8 otevřena každý pracovní den v upravené provozní době od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00.

Vzhledem ke zhoršující se korovinové situaci vás prosíme o dodržování zvýšených bezpečnostních opatření při návštěvě našich prodejem, dodržování rozestupů a zakrytí úst a nosu rouškou nebo šátkem.

Děkujeme za pochopení, Garmin Czech

 

Garmin MARQ Commander, podezřele nenápadné hodinky

28. červen 2020 / Outdoor
Garmin MARQ Commander, podezřele nenápadné hodinky

Podle účelu využití se hodinky mohou dělit do několika základních oblastí. Máme hodinky zaměřené na sport, outdoor, jachting, létání, automobilové závody nebo například na potápění. Každý obor, přesněji každé oborově zaměřené hodinky mají svoje specifické znaky a funkce. Jeden důležitý obor ve výčtu chybí, obor, který se v minulosti zasloužil o vznik náramkových hodinek. Jsou pro něj typické nenápadné hodinky s vysokou odolností, které mají za úkol nebudit pozornost.

 Ano, právě vojenské využití bylo podnětem ke vzniku prvních náramkových hodinek. Přesné měření času, přesněji vzájemná časová synchronizace byla v období 1. světové války velmi důležitá. Požadavky na vojenské, někdy také nazývané jako „taktické“ hodinky se časem mění. Přesnost měření času pro vojenské použití splňuje většina hodinek na trhu. Vojenské modely hodinek se dnes liší především svojí odolností a skvělou čitelností času za denních i nočních podmínek.

Garmin MARQ Commander


Chytré vs. tradiční

Konfrontace klasických a chytrých hodinek se postupně týká nejen běžných, ale také specializovaných modelů hodinek. Chytrých hodinek se není třeba bát, nikdy nenahradí klasické hodinky. Chytré hodinky jsou jen alternativou klasických hodinek. Toto pravidlo platí zejména u specializovaných modelů. Zatímco klasické hodinky zaměřené na specifický obor disponují několika specifickými funkcemi, jako je například chronograf, 24 hodinové značení lunety, nezávislost na zdroji energie či dvojité pouzdro, u chytrých hodinek je možný počet přidaných funkcí téměř neomezený. Pokud chceme do klasických, mechanických hodinek přidat další funkci, narazíme velice brzy na omezený prostor a technickou náročnost řešení. Chytré hodinky řízené procesorem jsou softwarově velice jednoduše rozšiřitelné a přední výrobci chytrých hodinek těchto předností samozřejmě využívají. Do moderních digitálek je tak velmi jednoduché přidat řadu čidel, například GPS, kompas, barometr, gyroskop a další, které poté společně se softwarovým řešením nabídnou neuvěřitelně bohatou funkční výbavu.
Nesoudíme přitom, která cesta je lepší. Záleží to na požadavcích a sympatiích uživatele. Úkolem hodináře je umět nabídnout řešení a model hodinek, který splní očekávání zákazníka. Existují požadavky, kterým vyhoví pouze klasické hodinky a požadavky, kterým vyhoví přednosti chytrých hodinek.

Marq Commander

Řada chytrých hodinek Marq stojí rozhodně za pozornost. Jedná se o luxusní řadu chytrých hodinek, kterou představil americký Garmin. Pro výrobu byly použité klasické hodinářské materiály a technologie. U hodinek se setkáte s celokovovými titanovými pouzdry, safírovým sklem, kůží nebo tkanými nylonovými řemínky. Řada obsahuje různě zaměřené modely s bohatou nabídkou specifických funkcí.

Garmin MARQ Commander
Řada luxusních hodinek Garmin MARQ, zleva: Adventurer, Golfer, Commander, Driver, Aviator, Captain, American Magic, Athlete

Model Commander patří do řady Marq a je zaměřený na taktický trénink a využití v ozbrojených složkách. Při pohledu na kompletní řadu hodinek poznáte Marq Commander na první pohled. Jsou to ty nejméně nápadné, dalo by se říci nudné hodinky, což je jedna z jejich předností. Titanové pouzdro s odolným, karbonovým DLC povrchem je zpracováno tak, aby odráželo minimum odlesků. Vysoce odolný nylonový řemínek je tkaný ze tří vláken různých odstínů a je dokončen titanovou sponou, pomocí které je možné řemínek i bez speciálních nástrojů rychle vyměnit.

Hodinky jsou vybavené kombinací GPS přijímače, podrobné digitální mapy, barometrického výškoměru, elektromagnetického 3-osého kompasu, teploměru, gyroskopu, optického snímače srdečního tepu a optického snímače okysličení krve. S využitím této výbavy dokážou nabídnout všestranné sportovní a outdoorové funkce s taktickou nástavbou. Obecné sportovně-outdoorové funkce umožňují hodinky použít pro podrobné měření téměř libovolného sportu nebo outdoorových aktivit, my se dále ale blíže zaměříme na taktické funkce, které jsou v hodinkách tohoto typu výjimečné.

Garmin MARQ Commander

Mezi nejčastěji vyzdvihované taktické funkce patří podpora systémů pro noční vidění. Jedná se o velmi slabé osvětlení ciferníku hodinek, které při použití vojenských systémů pro noční vidění vojáka neoslňuje. U hodinek se dá volit mezi běžným podsvícením ciferníku s volitelným jasem nebo mezi podsvícením pro účely systémů pro noční vidění. Mezi často požadované vlastnosti vojenských hodinek patří 24 hodinové zobrazení času, zobrazení více časových zón najednou a také současné zobrazení zeměpisných a vojenských MGRS souřadnic. Souřadnice jsou na misích velmi důležité a slouží pro snadnější orientaci v klasické papírové mapě. Funkce Stealth mód je speciální funkcí chytrých taktických hodinek. Při jejím zapnutí hodinky vypnou všechny bezdrátové technologie a stanou se navenek nezjistitelnými. Současně ale zamezí ukládání jakýchkoliv polohových informací do paměti hodinek. Podobné informace by mohly vojáka v případě zajetí zdiskreditovat. Pro výsadkáře je určena funkce Jumpmaster, která při seskoku z vysokých výšek pomáhá vojáka navigovat k dopadu do blízkosti předem určeného bodu. Aplikace vyhodnocující střelecký trénink dokáže měřit kadenci střelby a sportovní funkce a funkce pro taktický trénink jsou určené pro vedení fyzické přípravy a vyhodnocení fyzické kondice či únavy. Možné propojení hodinek se satelitními komunikačními systémy pak umožňuje příjem a odesílání krátkých zpráv nebo sdílení strategicky významných lokalit přes geostacionární satelitní sítě.

Garmin MARQ Commander

Od první světové války se použití hodinek v ozbrojených složkách posunulo od základního měření a synchronizace času k sofistikovaným funkcím, které vojákům pomáhají aktivně řešit situace, se kterými se setkají při plnění úkolů v terénu. S trochou nadsázky se hodinky stávají andělem strážným, který bdí nad bezpečností vojáka v akci i v tréninku.

Garmin MARQ Commander, MOC 51.000 Kč s DPH, více informací o produktu zde...