Hodinky Forerunner 45 / 245 / 945 potěší dlouhou výdrží

30. duben 2019 / Běh, Kolo
Hodinky Forerunner 45 / 245 / 945 potěší dlouhou výdrží

Značka Garmin dnes představila tři nové řady sportovních hodinek. První, Forerunner 45, patří k základním GPS sporttesterům. Druhé, Forerunner 245, patří k velmi slušně vybavené střední třídě. Třetí, Forerunner 945, představují prémiový sporttester, vhodný pro vrcholové a výkonnostní sportovce. Každé z nich jsou inovací svého předchůdce a každé přináší něco nového a zajímavého. Pojďme se na ně blíže podívat.

Garmin_Forerunner_45_45S_245_945

V tomto krátkém článku se nebudeme zabývat podrobným výčtem funkcí a technickými specifikacemi, tyto informace najdete na produktových stránkách jednotlivých hodinek. Zde se pokusíme shrnout to důležité, co byste měli o novinkách vědět a co vám většina marketingově laděných popisů neprozradí.


Řada Forerunner 45

Úmyslně označuji hodinky Forerunner 45 jako řadu. Jedná se o dvojici podobných hodinek. První se jmenují Forerunner 45 a druhé Forerunner 45s. Nabídkou funkcí a výdrží jsou stejné, ale liší se rozměry. Písmenko „s“, jako „Small“ označuje, že model Forerunner 45s je menší než Forerunner 45. Rozdíl velikosti dělá v průměru hodinek 3 mm. Zdá se to málo, ale pokud je vezmete do ruky, pocítíte změnu na první pohled/dotyk. Forerunner 45s jsou opravdu malé. Tedy, v porovnání s ostatními sportovními hodinkami jsou malé oba modely, ale Forerunner 45s je z těch dvou ten menší.

Řada Forerunner 45, manší Forerunner 45s, větší Forerunner 45
Řada hodinek Garmin Forerunner 45 - větší Forerunner 45, menší Forerunner 45s

Forerunner 45 je následníkem staršího modelu Forerunner 35, který je stále v nabídce a nyní za velmi zajímavou cenu. Model Forerunner 35 má černobílý displej, sportovní profily pro běh/kolo/fitness cvičení a velmi slušnou výdrž baterie. Forerunner 45 bude nejčastěji srovnáván právě se starším Forerunner 35. Forerunner 45 zvládá to samé, jako Forerunner 35, ale má navíc tyto funkce:

 • Podpora satelitních systémů GPS, GLONASS, GALILEO. Upřímně, GLONASS a GALILEO je určitý bonus navíc, hodinky jsou schopné spolehlivě fungovat i jen s GPS a řada uživatelů zbylé dva systémy z důvodu úspory baterií nevyužívá. To, co je důležité je, že Garmin v řadě Forerunner 45 použil nový GPS chipset, který podle prvních testů dává velmi dobré výsledky, co se týká přesnosti určení pozice a stability výpočtu běžeckého tempa. Ve zkratce: v porovnání se staršími modely je výpočet GPS pozice přesnější.
 • Velmi dobrá výdrž baterie, která je podobná, jako u staršího Forerunner 35. Ve specifikacích Garmin uvádí výdrž až 13 hodin na jedno nabití hodinek, při testování jsme se dostali až na 16 hodin nepřetržitého GPS záznamu (viz. gone4run).
 • Oproti Forerunner 35 má Forerunner 45 barevný, kulatý displej. Černobílý displej je svou čitelností nedostižný, ale použitý barevný displej poskytuje dostatečný komfort za všech světelných podmínek. Díky kulatému displeji vypadají hodinky lépe, elegantněji. Forerunner 45 nabízí navíc možnost dohrávání uživatelských Connect IQ displejů.
 • Nový optický snímač srdečního tepu, který má oproti starší verzi rychlejší reakce a poskytuje přesnější data. Test/srovnání chystáme.
 • Forerunner 45 nabízí možnost základního plánování tréninků a je kompatibilní s funkcí Garmin Coach (Trenér Garmin), která umí automaticky připravit a individuálně přizpůsobit tréninkový plán pro běh na 5 km, 10 km nebo 1/2 maraton.
 • Bezpečnostní funkce. Hodinky dokážou při propojení s chytrým telefonem nastavit v deníku Garmin Connect nouzové kontakty a jim pak automaticky poslat upozornění v případě nouze. Počítá se se dvěma různými situacemi. První je například nehoda, kdy vás srazí auto, v takovém případě hodinky vyšlou informaci na nouzový kontakt automaticky, bez vašeho zásahu (těsně před odesláním informace je možné funkci ručně deaktivovat). Druhý je případ nouze, kdy potřebujete vyslat žádost o pomoc, tato žádost se vyvolá stištěním určité kombinace tlačítek.
 • Hmotnost modelu Forerunner 45s je pouhých 32 gramů,  u modelu Forerunner 45 pak 36 gramů.

Garmin Forerunner 45  Garmin Forerunner 45

Pro koho jsou Forerunner 45 a Forerunner 45s určené?

Ačkoliv Garmin Forerunner 45 uvádí jako hodinky pro začínající běžce, dovolím si oponovat. Jejich funkce, výkonnost a výdž splní potřeby nejen většiny rekreačních běžců, ale i některých výkonnostních. Vzpomínám na výrok Radka Brunnera (výjímečného ultra běžce), který po vyzkoušení modelu Forerunner 35 prohlásil: „Na to moje běhání úplně stačí.“.
Forerunner 45 a především Forerunner 45s rozhodně potěší běžce s malým zápěstím. Na malé zápěstí sedí dobře jen některé modely hodinek a pokud si nejste jisti, je lepší hodinky na živo předem vyzkoušet. Forerunner 45s se v podobných případech bude řadit mezi horké favority. Díky velikosti a hmotnosti jsou hodinky použitelné i pro děti, které potřebují měřit pravidelný trénink.
Forerunner 45 nemusí vyhovovat v případě, pokud hledáte elegantní hodinky pro celodenní nošení na sport i do práce nebo do společnosti. V takovém případě může být atraktivnější například vívoactive3.

Cena hodinek Forerunner 45 bude 4.990 Kč. Hodinky budou na trhu dostupné postupně od druhé poloviny května 2019.


Řada Forerunner 245

Také řada hodinek Forerunner 245 obsahuje dva různé modely: Forerunner 245 a Forerunner 245 Music. Forerunner 245 Music má navíc vestavěný MP3 přehrávač, velkou vnitřní paměť s kapacitou 4GB (až 500 hudebních skladeb) a WiFi připojení.

Forerunner 245 Forerunner 245

Hodinky Forerunner 245 jsou přímým nástupcem staršího modelu Forerunner 235. Oproti Forerunner 235 jsou lehčí, menší, elegantnější a samozřejmě jsou modernější s ohledem na použitý hardware, funkce a celkové ovládání.

Forerunner 245

Garmin Forerunner 245 a 245 "Music" budou k dispozici v pěti barvách, kromě zobrazených barev bude k dispozici ještě šedá

Proč je Forerunner 245 atraktivní? Jaké jsou nové funkce a co hodinkám chybí?

 • Podpora satelitních systémů GPS, GLONASS, GALILEO. Nový GPS chipset, který podle prvních testů dává velmi dobré výsledky, co se týká přesnosti určení pozice a stability výpočtu běžeckého tempa. Ve zkratce: v porovnání se staršími modely je výpočet GPS pozice přesnější a zobrazené běžecké tempo stabilnější.
 • Vynikající výdrž baterie až 24 hodin nepřetržitého GPS záznamu na jedno nabití nebo až 7 dní v režimu chytrých hodinek.
 • Hmotnost jen 39 gramů! Forerunner 245 je vhodný i pro ženy s úzkým zápěstím. Hodinky na ruce nepřekáží ani při oblékání těsného sportovního oblečení a vypadají elegantně.
 • Nový optický snímač srdečního tepu s vestavěným PulseOx měřením okysličení krve. Oproti starší verzi prokazuje snímač rychlejší reakce a poskytuje přesnější data.
 • Funkce Body battery, která shromažďuje data o trénincích, spánku, stressu, odpočinku a dalších aktivitách, které vám ubírají nebo dodávají energii. Výsledkem je hodnota mezi 0 a 100, která vyjadřuje vaši zbývající tělesnou energii.
 • Umí připojit externí ANT+ a Bluetooth Low Energy snímače (snímač tepu, kadence, rychlosti, Foot Pod...). Hodinky neumí připojit cyklistický wattmetr nebo plavecký snímač tepu HRM SWIM nebo HRM TRI.
 • Forerunner 245 nabízí možnost podrobného plánování tréninků a je kompatibilní s funkcí Garmin Coach (Trenér Garmin), která umí automaticky připravit a individuálně přizpůsobit tréninkový plán pro běh na 5 km, 10 km nebo 1/2 maraton.
 • Bezpečnostní funkce. Hodinky dokážou při propojení s chytrým telefonem nastavit v deníku Garmin Connect nouzové kontakty a jim pak automaticky poslat upozornění v případě nouze. Počítá se se dvěma různými situacemi. První je například nehoda, kdy vás srazí auto, v takovém případě hodinky vyšlou informaci na nouzový kontakt automaticky, bez vašeho zásahu (těsně před odesláním informace je možné funkci ručně deaktivovat). Druhý je případ nouze, kdy potřebujete vyslat žádost o pomoc, tato žádost se vyvolá stištěním určité kombinace tlačítek.
 • Forerunner 245 nemá vestavěný barometr a nadmořskou výšku určuje jen podle GPS. Nemá proto na hodinkách k dispozici tak podrobné výškové statistiky, jako například Forerunner 645, ale výšku měří a ukládá a převýšení trasy je po uložení aktivity k dispozici v tréninkovém deníku. Díky absenci barometrického výškoměru nemají hodinky například speciální sportovní profil pro sjezdové lyžování (jako například Forerunner 645).
 • Nenabízí bezkontaktní platby GarminPay (na rozdíl od Forerunner 645 nebo vivoactive3).

Shrnutí
Forerunner 245 patří mezi pokročilé běžecké nebo chcete-li všestranné sportovní GPS hodinky. Výčet funkcí, které nabízí, je delší, než většina běžců dokáže využít. Hodinky nabízí bohaté možnosti uživatelských nastavení a přizpůsobení hodinek. Forerunner 245 splní potřeby jak rekreačních, tak i výkonnostních běžců, díky nově použitým GPS chipům patří hodinky mezi modely s vysokou přesností a stabilitou měřených dat. Společně s nízkou hmotností a mimořádně dlouhou výdrží baterií tak máme před sebou skvěle vyvážený běžecký sporttester.

Ceny modelů řady Forerunner 245 budou začínat na ceně 7.790 Kč. Hodinky budou na trhu dostupné postupně od druhé poloviny května 2019.


Garmin Forerunner 945

Forerunner 945 je vlajkovou lodí sportovních GPS hodinek. Hodinky jsou pokračováním slavných modelů Garmin Forerunner 305/310XT/910XT/920XT a 935. Každé z nich byly revoluční a každé z nich se staly kultovními v oblasti sportovní elektroniky pro výkonnostní a vrcholový sport. Hodinky, které vychází primárně z potřeb triatletů a Ironmanů se dají pokládat za nejlepší současný sporttester vůbec. Jejich největším konkurentem je v oblasti sportu model Forerunner 935 a v oblasti chytrých, sportovních hodinek pak Fénix5 Plus, který má velmi podobné funkce, ale často lépe sedí k civilnímu oblečení v případě, pokud chcete hodinky nosit i ke košili do práce. Fénix5 Plus má oproti Forerunner 935/945 téměř dvojnásobnou hmotnost, což je hlavní argument pro výběr FR935/FR945 pro vrcholový sport.

Forerunner 945

Model Forerunner 945 vychází ze svého předchůdce Forerunner 935. Oba modely mají totožný vzhled, rozměry a ovládání. Je dobře, že Garmin v tomto případě zachoval vlastnosti, se kterými jsou uživatelé spokojeni.

Kdo má zkušenost se starším modelem Forerunner 935, dá mi za pravdu, že jen těžko se dají hledat funkce, které by těmto hodinkám chyběly. Pojďte se proto podívat na seznam věcí, které má Forerunner 945 navíc:

 • Delší výdrž baterií. Forerunner 945 nabízí neuvěřitelných až 36 hodin nepřetržitého záznamu s plně zapnutým GPS nebo až 2 týdny v režimu chytrých hodinek na jedno nabití.
 • Podpora zobrazení map na displeji hodinek a možnost dohrávání dalších, podrobných map do paměti hodinek. S mapami jsou spojené také navigační funkce, hodinky nad mapou umí automaticky spočítat trasu do cíle. Toto je funkce, kterou mají modely Fénix5 Plus a která Forerunneru 935 chybí.
 • Podpora bezkontaktních plateb Garmin Pay.
 • Nový optický snímač srdečního tepu s vestavěným PulseOx měřením okysličení krve. Oproti starší verzi prokazuje snímač rychlejší reakce a poskytuje přesnější data.
 • Funkce Body battery, která shromažďuje data o trénincích, spánku, stressu, odpočinku a dalších aktivitách, které vám ubírají nebo dodávají energii. Výsledkem je hodnota mezi 0 a 100, která vyjadřuje vaši zbývající tělesnou energii.
 • Nový GPS chipset, který podle prvních testů dává velmi dobré výsledky, co se týká přesnosti určení pozice a stability výpočtu běžeckého tempa. Ve zkratce: v porovnání se staršími modely je výpočet GPS pozice přesnější a zobrazené běžecké tempo stabilnější. Podpora satelitních systémů GPS, GLONASS, GALILEO.
 • Vestavěný MP3 přehrávač (možnost přehrávání hudby z vlastní paměti hodinek přímo do sluchátek). Podpora streamovacím hudebním službám Spotify a Deezer, možnost přenesení vlastních playlistů přímo do paměti hodinek (pokud u těchto služeb používáte prémiový účet).

Forerunner 945  Forerunner 945

V tomto případě jsem se omezil skutečně jen na výčet nejdůležitějších nových funkcí. Drobných vylepšení by bylo jistě více, ale nejsou tak zásadní, jako mapy, navigace, Garmin Pay nebo vestavěný MP3 přehrávač.

Pro koho je Forerunner 945 určený?

Forerunner 945 je určený pro výkonnostní a vrcholové sportovce. Napadá mě srovnání, je to podobné, jako byste si pořídili loveckého psa a vodili ho jen na krátké procházky okolo domu. Dovolím si napsat, že tyto hodinky dokáží mnohem více, než kdokoliv dokáže využít. Jsou naprosto všestranné, umí měřit běh, kolo, plavání, lyžování, golf, posilování, jógu, veslování a u většiny sportů trénink jak uvnitř, tak i venku. Nejatraktivnější budou hodinky pro vyznavače dlouhých triatlonů, vrcholové, především vytrvalostní běžce a ultra běžce a obecně vyznavače dlouhých, vytrvalostních disciplín. Pokud chcete pro sebe a svůj trénink to nejlepší, projděte si nabídky různých výrobců a nejlépe si vybrané modely hodinek osobně vyzkoušejte, před finálním rozhodnutím ale nezapomeňte vyzkoušet Forerunner 945 nebo alespoň Forerunner 935, mohlo by vás to později mrzet...

Ceny modelů řady Forerunner 945 budou začínat na ceně 15.990 Kč. Hodinky budou na trhu dostupné postupně od druhé poloviny května 2019.