Jak funguje 3D vzdálenost a 3D rychlost u hodinek fénix3?

21. květen 2015
Jak funguje 3D vzdálenost a 3D rychlost u hodinek fénix3?

Hodinky Garmin fénix3 a další vybrané sporttestery (fénix2, Forerunner 920XT) nabízí funkci výpočtu 3D vzdálenosti a 3D rychlosti. K čemu tato funkce je? Kdy a při jakých aktivitách má význam ji používat? Připravili jsme pro vás jednoduchý obrázek a pokusíme se tuto funkci vysvětlit.

Běžné GPS přístroje měří prošlou nebo projetou vzdálenost vždy jako vodorovnou vzdálenost. Je to zčásti dané nizší přesností, které dosahují GPS přijímače při určování nadmořské výšky. Vybrané GPS přijímače, které jsou kombinované s barometrickým výškoměrem a které mají vyšší přesnost v určování výšky umí spočítat nejen klasickou, vodorovnou vzdálenost, ale i šikmou vzdálenost, kterou urazíte při pohybu na svahu. Metoda výpočtu vzdálenosti ovlivňuje i vypočtenou rychlost - pokud pro výpočet rychlosti pohybu na svahu použijete vodorovnou vzdálenost, dostanete vždy nižší rychlost, než při dosazení opravdu ujeté šikmé vzdálenosti.

Nutno napsat, že řešení této nepřesnosti má význam jen při aktivitách, které se odehrávají na významně strmých svazích. Rozdíl mezi vodorovnou a šikmou vzdáleností na málo skloněných svazích je opravdu minimální a roste se sklonem svahu. Z toho plyne fakt, že podobný rozdíl má cenu řešit jen při odpovídajících aktivitách - sjezdovém lyžování, MTB sjezdech, vysokohorské cyklistice/turistice.

3D rychlost, 3D vzdálenost

Pro vysvětlení jsme připravili jednoduchý obrázek i s praktickou ukázkou hodnot rozdílů vzdálenosti a rychlosti. Jako příklad tří různých svahů jsme použili 3 typy sjezdovek: modrou (sklon 15°), červenou (sklon 30°) a černou (sklon 45°). Pro jednoduchost jsme modelový výpočet ukásali na 1 km vzdálenosti, aby bylo vidět, o kolik metrů se šikmá vzdálenost prodlouží.