Nové navigace do auta nabízí otočné displeje. Proč?

Garmin nuvi 2495 Lifetime

Mezi nejprodávanější kategorii přenosných navigačních přístrojů patří u značky Garmin přístroje s prodejní cenou okolo 5.000 Kč. Jedná se o navigace vybavené kompletní mapou Evropy a její bezplatnou doživotní aktualizací. Nové modely v této kategorii, které jsou označeny Garmin nüvi 2495T Lifetime a Garmin nüvi 2595T Lifetime, nabízí možnost volby orientace displeje na výšku nebo na šířku. Přečtěte si, k čemu je volba orientace dobrá, jaké další funkce novinky přináší a jak se orientovat v široké škále současných přenosných automobilových navigací.

Podívejme se pro orientaci, jaké je základní rozdělení současných přenosných automobilových navigací značky Garmin podle ceny a nabízených funkcí:

  • nejevnější kategorie (do 2.500 Kč s dph) – přístroje s mapou České republiky a doživotní bezpaltnou aktualizací. Možnost rozšíření o mapy Evropy. Přístroje jsou určeny pro řidiče, kteří jezdí převážně po území ČR, případně pro firmy, které potřebují navigaci pro obchodní zástupce nebo řidiče, kteří využijí jen mapu ČR. Navigace v této kategorii obsahují všechny nezbytné navigační funkce a také nezbytné příslušenství, jako je stojánek a napájecí kabel do auta. U této kategorie navigací chybí funkce, jako podrobnější plánování navigační trasy, 3D budovy, 3D terén, Bluetooth hands free a často i přijímač aktuálních dopravních informací. Příkladem je Garmin nuvi 30 ČR Lifetime (displej 3,5”, cena 1.900 Kč), Garmin nuvi 40 ČR Lifetime (displej 4,3”, cena 2.000 Kč), Garmin nuvi 50 ČR Lifetime (displej 5”, cena 2.500 Kč). V této kategorii najdete i navigace obsahující mapu České republiky s doživotní bezplatnou aktualizací + s mapami okolních zemí Evropy pro řidiče, kteří potřebují pravidelně aktualizovat české mapy a do zahraničí jezdí jen do blízkých zemí a jen občas. Takovým přístrojem je Garmin nuvi 40 ČR Lifetime Plus (2.690 Kč), který obsahuje 20 nejnavštěvovanějších zemí, včetně Chorvatska a Slovinska.
  • navigace s mapou Evropy (2.500 až 3.500 Kč) – levné navigace s mapou kompletní Evropy (45 zemí). Navigace v této cenové kategorii nenabízí doživotní aktualizaci map Evropy, ale mají 90 denní záruku aktuálních map (v průběhu 90 dnů od prvního použití navigace má uživatel možnost bezplatně aktualizovat navigační mapu Evropy). U značky Garmin obsahuje tato kategorie sice kvalitní navigace, ale prodává se méně, jelikož většina řidičů dává přednost o něco dražším navigacím s doživotní aktualizací map. Příkladem navigací s mapou Evropy je Garmin nuvi 1350 (displej 4,3”, cena 2.990 Kč) a Garmin nuvi 1450 (displej 5”, 3.690 Kč).
  • navigace s mapou Evropy a doživotní aktualizací (3.500 až 6.500 Kč) – nejprodávanější modely navigací značky Garmin. Velice dobrý poměr cena/výkon. Všechny podstatné navigační funkce + řada pokročilých navigačních funkcí. Navigace nabízí doživotní bezplatnou aktualizaci map Evropy (včetně ČR), nové mapy vychází 4x ročně. Příkladem jsou: Garmin nuvi 1390 Lifetime (displej 4,3”, cena 3.990 Kč), Garmin nuvi 1490T Lifetime (displej 5”, cena 4.990 Kč), Garmin nuvi 2495 Lifetime (displej 4,3”, cena 4.990 Kč), Garmin nuvi 2595 Lifetime (displej 5”, cena 5.490 Kč).
  • Nejvyspělejší automobilové navigace (cena 6.990 až 8.500 Kč s dph). Nabízí mapy kompletní Evropy, doživotní bezplatnou aktualizaci map, ale především unikátní vzhled a nadstandardní funkce. Do této kategorie patří navigace Garmin nuvi 3790T Lifetime (displej 4,3”, cena 6.990 Kč) nebo Garmin nuvi 3490T Lifetime (displej 4,3”, cena 8.990 Kč), oba s 9mm tenkým tělem, skleněným 4,3” multidotykovým kapacitním displejem, unikátním ozvučeným napájeným stojánkem a zobrazením 3D terénu a 3D budov. Letošní novinkou této kategorie bude i Garmin nuvi 3590T Lifetime(displej 5”, cena 9.490 Kč), s 5” velkým multidotykovým kapacitním displejem a Garmin nuvi 2585TV Lifetime (5", DVBT, 9.990 Kč) s integrovaným TV přijímačem, možností přehrávání audio/video souborů, možností nahrávání z TV, možností připojení kamery snímající dění před automobilem a možností záznamu z takové kamery.

Navigace Garmin Lifetime s mapou Evropy jsou k dispozici od 3.990 Kč

V nejprodávanější cenové kategorii okolo 5.000 Kč s DPH představuje značka Garmin nové navigace s označením Garmin nuvi 2495 Lifetime a Garmin nuvi 2595 Lifetime. Oba modely časem nahradí starší modely Garmin nuvi 1390 Lifetime a Garmin nuvi 1490T Lifetime. Oproti starším modelům nabízí navíc možnost volby orientace displeje na výšku/na šířku, fulltextové vyhledávání cíle trasy, možnost datového propojení s telefonem (SmartLink!), inovované ovládání a zobrazení mapy a rychlejší procesory, které nabízí kratší časy pro výpočet navigační trasy, rychlejší a plynulejší vykreslování mapy na displeji a několik dalších drobných inovací. Podívejme se podrobně na základní vylepšení, k čemu jsou funkce dobré a zda jsou skutečně pro uživatele přínosem.

Orientace displeje na šířku poskytuje lepší přehled ve městě  Orientace na výšku poskytuje více informací na dálnici nebo dlouhých rovných cestách

Otočný displej (volba orientace displej na výšku nebo šířku) – většina přenosných navigací tradičně zobrazuje mapy na displeji orientovaném na šířku. Existuje ale řada řidičů, kteří si myslí, že zobrazení na výšku by jim poskytlo na displeji více informací o tom, kam vede jejich trasa na mapě (zatáčky, tvar odbočení, křižovatky, blížící se manévr...). Displej postavený na výšku má lepší možnost zobrazit více informací o mapě a trase ve směru jízdy. Pokud si tedy otočíte displej na výšku, zjistíte, že je to pravda. Displej na výšku ale na druhou stranu postrádá přehled o okolí trasy, který je často potřeba při jízdě městem.
Orientace na výšku se tedy hodí při dlouhých trasách a při jízdě po dálnici, orientaci na šířku je výhodnější volit ve městě a v místech, kde se pohybujete pomaleji a čeká vás větší množství manévrů na menším území.
Navigace střední cenové hladiny (Garmin nuvi 2495 Lifetime a Garmin nuvi 2595 Lifetime) nabízí volbu orientace displeje, ale oproti dražším modelům (nuvi 3790 Lifetime, nuvi 3490T Lifetime) neobsahují pohybové čidlo, které je schopné změnit orientaci automaticky. U nuvi 2495/2595 Lifetime probíhá přepínání orientace ručně, jednoduchou volbou v menu s nastavením displeje.

Fulltextové vyhledávání výrazně usnadňuje zadávání cíle trasy

Fulltextové vyhledávání cíle trasy – vyhledávání cíle je jedním z nejčastějších úkonů, který se na navigačním přístroji dělá. Výsledek a jednoduchost zadání cíle trasy také významně ovlivňuje spokojenost uživatele s konkrétní navigací. Nové modely navigací Garmin přinesly možnost fulltextového vyhledávání cíle trasy, v praxi to znamená, že na displeji, kde se dříve volilo, zda budete vyhledávat adresu, bod zájmu, město nebo křižovatku je dnes navíc jeden řádek, kam můžete bez další volby kategorie vyhledávaného objektu přímo zadat název cíle. Do fulltextového řádku můžete přímo napsat název hotelu, atrakce, ale také společně název ulice a číslo popisné nebo název obce, kam máte dojet.
Tento způsob vyhledávání skutečně nabízí zjednodušení pro řidiče a navíc dává lepší výsledky (vyšší pravděpodobnost vyhledání konkrétního cíle). Jediné, co je dobré vědět je, že pokud hledáte nějakou atrakci, hotel nebo restauraci, která se nachází daleko od místa, kde se aktuálně nacházíte, tak je dobré vedle fulltextového řádku zadat přibližně město, u kterého se takový objekt nachází. Například, pokud budeme chtít najít Legoland v Německu, stačí vedle fulltextového řádku zadat “Hledat blízko u Mnichova” a do fulltextového řádku pak napsat “Legoland”. Navigace během okamžiku vyhledá místo, kde se nachází tato atrakce. Hledání na navigaci s běžným vyhledáváním cíle může být v podobných případech složitá – pokud máte svoji navigaci, můžete si to na příkladu Legolandu vyzkoušet.

Funkce SmartLink! přináší do navigace nové funkce

Datové propojení s telefonem (Garmin SmartLink!) – tato funkce umožňuje propojení navigace s chytrými telefony (Android/iOS mobilní telefony). K čemu to je? Pokud navigaci podobným způsobem připojíte s telefonem a navigaci zpřístupníte datové připojení, má navigace možnost vyhledávat cíle trasy na internetu pomocí Google Search (najde i místa, která navigační mapa nemusí obsahovat), má možnost stahovat aktuální počasí na displej navigace (i například v cílovém místě trasy), navigace může mít přístup k podrobnějším/živým dopravním informacím a další podobné funkce. Předpokladem pro využití této funkce je chytrý telefon s výhodným datovým tarifem. V opačném případě by se využití těchto funkcí mohlo projevit zbytečně zvýšeným účtem za mobilní telefon. Využívání SmartLink! funkcí je riskantní i při jízdě v zahraničí, kde jsou datové tarify dražší. Některé nadstandardní služby v nabídce služby SmartLink! mohou být ještě samostatně spoplatněny. Na takové služby navigace při využívání SmartLink! upozorní a vyžaduje předem registraci a zaplacení podobné služby (měsiční/roční paušál).
Při využívání navigace se služby SmartLink! nemusí používat, navigace díky nevyužití SmartLink! nepřijde o žádnou ze svých běžných funkcí. S provozem navigace bez služby SmartLink! nejsou spojeny žádné dodatečné poplatky nebo náklady. Přítomnost/možnost aktivace služby SmartLink! v navigaci nijak neomezuje použití navigace a neovlivňuje ani sama neoslovuje uživatele, který službu nevyužívá.
Význam služby SmartLink! je důležitý spíše do budoucna. Pokud by datové propojení bylo v budoucnu směrem, kam se budou ubírat navigační přístroje, jsou modely nuvi 2495/2595 Lifetime na tuto dobu již dnes připravené.

Mezi podstatné funkce, které u nové řady navigací nuvi 2495/2595 Lifetime zůstávají zachovány patří:

  • bezplatná doživotní aktualizace map Evropy (45 zemí včetně ČR), aktualizace vychází pravidelně 4x ročně, majitel navigace má možnost po celou dobu fungování navigace využívat všechny nové verze mapy Evropy, které vyjdou.
  • možnost vyhledávání českých a slovneských adres nejen podle čísel orientačních, ale i podle čísel popisných, které se nachází i v menších obcích (řada konkurenčních navigací v ČR využívají jen orientační čísla!)
  • možnost propojení s řídící jednotkou vozu v případě dokoupení bezdrátového čidla Garmin ecoRoute HD – propojení rošíří funkce navigace o palubní počítač, včetně zobrazení aktuální spotřeby vozu a počítání průměrných hodnot a ceny spotřebovaného paliva.
  • řada pokročilých navigačních funkcí, mezi které patří: asistent řazení do jízdních pruhů, fotorealistické náhledy na křižovatky, Bluetooth hands free, možnost příjmu aktuálních dopravních informací, automatické uložení pozice parkování v okamžiku vytažení navigace ze stojánku, funkce MyTrends (mapování zvyků řidiče a následná optimaliace volby trasy) a TrafficTrends (výpočet trasy podle denní doby a dne v týdnu) a další
  • v ceně navigací jsou turistické mapy ČR pro případné využití navigace i mimo automobil.
Zasílat novinky a akce

aktualizace mapregistrace produktu

Vámi vybrané produkty k zakoupení
0
Produkty vložené k porovnání
0
Chcete pomoci? Položte nám dotaz!