Jak správně vybrat Garmin fénix3?

Garmin fénix3 - jak vybrat?

Hodinky Garmin fénix3 jsou chytré, multisportovní GPS hodinky s jedinečnými funkcemi a vzhledem. Za co vděčí takové oblibě? Jsou skutečně všestranně využitelné, mají dlouhou výdrž a odolnost a především přinesly mezi sportovní hodinky nový trend – díky jedinečnému vzhledu se dají nosit i mimo sport. Na ruce vypadají dobře i v kombinaci s košilí a sakem. Chytré funkce, jako je zobrazení příchozích volání, sms, emailů a upozornění z připojeného smartphonu je v běžném životě navíc posouvají z role hodinek do pozice užitečného pomocníka.

První řady hodinek fénix3 získaly velkou oblibu uživatelů a značka Garmin doplnila postupně řadu fénix3 o další modely a příslušenství. Hodinky jsou k dispozici s minerálním nebo safírovým sklíčkem, s různými barvami a materiály lunety, na výběr jsou i sportovní (latexové nebo nylonové) řemínky různých barev, ale i s řemínky z oceli, kůže nebo dokonce titanu. Vzájemné kombinace materiálů a barev dává možnost hodinky vybrat podle využití a vkusu uživatele, současně je ale výběr těžší, než v situaci, kdy je dostupný jen jediný model. Aby byla situace ještě o něco těžší, existují speciální modely hodinek fénix3, které jsou zaměřeny na specifické skupiny uživatelů a pro ně přináší funkce nad rámec běžných modelů fénix3. Tyto modely mají podobné funkce jako fénix3, ale často odlišné pojmenování. Mezi tyto “speciály” se řadí upravené fénix3 pro piloty (D2 Bravo), jachtaře (Quatix3) nebo pro ozbrojené složky a taktický trénink (Tactix Bravo). Cílem tohoto článku je představit a porovnat jednotlivé modely patřící do fénix3 série a pokud možno stručně dát k dispozici základní údaje pro snazší orientaci a případně i výběr vhodného modelu.

 Garmin fenix3

Společné vlastnosti pro všechny modely

Pokud Vás zajímá porovnání rozdílů mezi jednotlivými modely, tak tuto kapitolu přeskočte. Zmíním zde společné vlastnosti. Je to proto, že pro hodinky fénix3 byl začátkem roku 2016 uvolněna softwarová aktualizace, která přinesla řadu nových, důležitých funkcí. Aktualizace je zdarma dostupná pro všechny i dříve zakoupené hodinky fénix3. Na internetu existují recenze a popisy, které tyto nové funkce nezmiňují.

Garmin fenix3 Gray

Začnu tím jednodušším – funkce chytrých hodinek – fénix3 jsou vybaveny funkcemi chytrých hodinek, umí zobrazit příchozí/ztracená volání, sms, emaily a další notifikace z připojeného smartphone. Hodinky jsou kompatibilní nejen s telefony iOS (iPhone) a Android, ale i s operačním systémem Windows Mobile. Hodinky převezmou telefonní seznam a při zobrazování hovoru nebo sms zobrazí na displeji i jméno volajícího. Podle typu telefonu je z hodinek možné hovor i odmítnout nebo přijmout, přes hodinky pak ale nejde telefonovat, nemají číselník, mikrofon ani reproduktor.
Podobně, jako do jiných chytrých hodinek, i do fénix3 je možné instalovat další aplikace. Používá se k tomu platforma ConnectIQ, které umožňuje stahovat různé vzhledy, funkce a aplikace pro hodinky. Všechny aplikace jsou k dispozici zdarma. Součástí platformy ConnectIQ je i popis programovacího jazyka pro ty, kdo by se chtěli pustit do svého vlastního vývoje. Jaké typy doplňků je možné do hodinek stáhnout? Digitální nebo analogové ciferníky, ciferníky, které zobrazují doplňkové informace, jako je denní počet kroků, stav nabití baterie, nadmořská výška, stav zapnutí Bluetooth, Wifi... a řada dalších. Aplikace, jako jsou analogový tachometr, jednoduché hry, počítadlo piv, stav vybíjení baterie, předpověď počasí, ovladač hudebního přehrávače mobilního telefonu, ovladač akční kamery a jiné. Mezi dohratelnými funkcemi pak najdete užitečné funkce, které nejsou v základní nabídce hodinek, například minimální tepová frekvence dosažená při tréninku.
Chytré funkce hodinek využijete například v práci během jednání, kdy nemůžete sledovat displej telefonu. Hodinky diskrétně zobrazí vše potřebné na svém displeji. Podobně se funkce chytrých hodinek hodí i při některých sportovních aktivitách, jako je například sjezdové lyžování. Vytahovat zvonící telefon z kapsy, když jedete na sedačkové lanovce, není zcela bezpečné. Sledovat, kdo volá na displeji hodinek je v takovém případě bezpečnější.

Garmin fenix3

Mezi nejdůležitější funkce hodinek fenix3 patří sportovní funkce. Výjimečnou vlastní hodinek je jejich všestrannost. Zatímco řada jiných sportovních hodinek je zaměřená jen na některé sporty, fénix3 mají rovnocenné využití u řady různých sportů. Patří mezi ně indoor (halové nebo fitness) i outdoor (venkovní) sportovní aktivity. Mezi indoor využití patří měření běhu na běžeckém pásu, veslovacím trenažéru, posilovně, cyklistickém trenažéru nebo plavání v krytém bazénu. Mezi venkovní sporty, které je možné měřit, patří turistika/chůze, běh, jízda na kole, inline bruslení, plavání v přírodě, běžecké i sjezdové lyžování, golf, triatlon, veslování, SUP - pádlování ve stoje, windsurfing a mnoho dalších. Samotný výčet sportů nemusí být možná přesvědčivý, ale fénix3 má v řadě sportů nachystané speciální funkce: při běhu měří dobu kontaktu nohy se zemí, vyvážení levé/pravé nohy, výšku odrazu v centimetrech, laktátový práh nebo například běžecké VO2Maxů; na lyžích umí hodinky automaticky rozpoznat jízdu lanovkou, oddělí jednotlivé sjezdy a po dobu jízdy lanovkou pozastaví stopky, současně měří 3D rychlost a vzdálenost; při plavání v bazénu fénix3 automaticky rozpozná plavecký způsob a umí měřit i dobu nácviku nebo délku plaveckého intervalu s přestávkou na odpočinek nebo i samotnou přestávku mezi intervaly, během přestávky nabízí tmavý displej a během plavání světlý; při plavání venku (jezero, přehrada, moře) umí při plavání kraulem změřit uplavanou délku a zaznamenat uplavanou trasu nad mapou; příznivce golfu potěší možnost bezplatného dohrání libovolného z více než 40.000 golfových hřišť (včetně více než 100 českých), které jsou navíc pravidelně a bezplatně aktualizovány; na kole můžete k hodinkám připojit bezdrátová čidla pro měření kadence, rychlosti (hodí se např. i pro jízdu na trenažéru) a případně i cyklistický wattmetr, se kterým hodinky určí cyklistické VO2Max a wattový práh; pro příznivce vysokohorské turistiky je k dispozici možnost podrobného plánování tras na PC nad podrobnou mapou a následné dohrání do hodinek nebo možnost využití bezdrátového teplotního čidla, se kterým umí hodinky měřit a zaznamenat teplotu ne na zápěstí pod rukávem bundy, ale v místě, kam umístíte teplotní čidlo (bota, batoh, lyže...). Sportovních funkcí je samozřejmě mnohem více, toto byla jen stručná „ochutnávka“.

Garmin fenix3 Gray

Mezi ostatní funkce, které hodinky nabízí, patří například nepřetržitý záznam okolního tlaku pro základní předpověď počasí, elektromagnetický kompas, krokoměr, měření délky a kvality spánku nebo široká škála funkcí pro měření únavy, kondice nebo doporučených časů regenerace. Při vyhodnocení kondice a únavy pracují hodinky s variabilitou srdečního tepu (funkce jsou dostupné při použití hrudního snímače srdečního tepu – variabilitu tepu jsou hodinky schopné měřit pouze na hrudi).

Výčet, porovnání a stručný popis dostupných modelů a jejich balení

Hodinky fénix3 (a od nich odvozené modely) jsou k dispozici v níže uvedených variantách. Pro úplnost uvádím i různé varianty balení, včetně vysvětlení obsahu balení:

Základní verze hodinek:

 Garmin fenix3 Gray

Garmin fénix3 Silver

Garmin Fenix 3 Silver/ Black Performer

Garmin fénix3 Gray

Garmin fénix3 Gray Performer

Garmin fénix3 Gray + HR Optic

Garmin fénix3 Silver

Garmin fénix3 Silver Performer

Garmin fénix3 Silver + HR Optic

Garmin Fenix 3 Silver/ Black Performer

Základní verze hodinek fénix3 s minerálním sklíčkem, tmavě šedou lunetou a černým řemínkem. Jsou nejprodávanější a nejuniverzálnější variantou. Vypadají nenápadně s jakýmkoliv oblečením a latexový řemínek je praktický pro použití při sportu (je vysoce perforovaný pro odvod vody a potu). Minerální sklo je dostatečně odolné pro běžné celodenní použití.

Garmin fénix3 Gray – balení jen hodinek bez snímače srdečního tepu

Garmin fénix3 Gray Performer – balení hodinek s hrudním snímačem srdečního tepu (obsahuje hrudní snímač HRM RUN s akcelerometrem)

Garmin fénix3 Gray HR Optic – balení hodinek se samostatným optickým snímačem srdečního tepu Scosche Rhytm+, který se dá umístit na zápěstí nebo paži a v zimě je pod oblečením, zatímco hodinky mohou být na rukávu nebo na řídítkách kola.

Základní verze hodinek fénix3 s minerálním sklíčkem, stříbrnou lunetou a červeným řemínkem. Stříbrná luneta je odolnější vůči poškrábání – v případě hlubších škrábanců je materiál lunety stále stříbrný. Stříbrná luneta se také lépe kombinuje s ostatními řemínky – černým nebo barevným latexovým, hnědým koženým nebo stříbrným kovovým. Latexový řemínek je praktický pro použití při sportu (je vysoce perforovaný pro odvod vody a potu). Minerální sklo je dostatečně odolné pro běžné celodenní použití.

Garmin fénix3 Silver – balení jen hodinek bez snímače srdečního tepu

Garmin fénix3 Silver Performer – balení hodinek s hrudním snímačem srdečního tepu (obsahuje hrudní snímač HRM RUN s akcelerometrem)

Garmin fénix3 Silver HR Optic – balení hodinek se samostatným optickým snímačem srdečního tepu Scosche Rhytm+, který se dá umístit na zápěstí nebo paži a v zimě je pod oblečením, zatímco hodinky mohou být na rukávu nebo na řídítkách kola.

Základní verze hodinek fénix3 s minerálním sklíčkem, stříbrnou lunetou, černým a červeným řemínkem. Stříbrná luneta je odolnější vůči poškrábání – v případě hlubších škrábanců je materiál lunety stále stříbrný. Stříbrná luneta se také lépe kombinuje s ostatními řemínky – černým nebo barevným latexovým, hnědým koženým nebo stříbrným kovovým. Latexový řemínek je praktický pro použití při sportu (je vysoce perforovaný pro odvod vody a potu). Minerální sklo je dostatečně odolné pro běžné celodenní použití.

Garmin fénix3 Silver Performer – balení hodinek s hrudním snímačem srdečního tepu (obsahuje hrudní snímač HRM RUN s akcelerometrem), v balení obsažen černý a červený latexový řemínek

Safírové verze hodinek:

Garmin fénix3 Sapphire (Gray)

Garmin fénix3 Sapphire (Silver)

Garmin fénix3 Sapphire (Rose)

Garmin fénix3 Sapphire (Gray)

Garmin fénix3 Sapphire (Gray) Performer

Garmin fénix3 Sapphire (Silver)

Garmin fénix3 Sapphire (Silver) Performer

Garmin fénix3 Sapphire (Rose)

Garmin fénix3 Sapphire (Rose) + HR Optic

Hodinky fénix3 se safírovým sklíčkem, tmavě šedou lunetou, černým kovovým (ocelovým) a černým sportovním/latexovým řemínkem. V balení jsou obsažené šroubováky pro snadnou výměnu řemínků. S kovovým řemínkem jsou hodinku těžší a robustnější. S kovovým řemínkem mají hodinky stylovější vzhled pro civilní nošení, latexový řemínek je praktičtější pro sport. Safírové sklo má oproti minerálnímu vyšší tvrdost a je odolnější vůči poškrábání.

Garmin fénix3 Sapphire (Gray) – balení jen hodinek bez snímače srdečního tepu, balení obsahuje tmavý kovový (ocel) a černý latexový řemínek

Garmin fénix3 Sapphire (Gray) Performer – balení hodinek s hrudním snímačem srdečního tepu (obsahuje hrudní snímač HRM RUN s akcelerometrem), balení obsahuje tmavý kovový (ocel) a černý latexový řemínek

Hodinky fénix3 se safírovým sklíčkem, stříbrnou lunetou, hnědým, koženým a černým sportovním/latexovým řemínkem. V balení jsou obsažené šroubováky pro snadnou výměnu řemínků. S koženým řemínkem mají hodinky civilní vzhled, latexový řemínek je praktičtější pro sport. Safírové sklo má oproti minerálnímu vyšší tvrdost a je odolnější vůči poškrábání.

Garmin fénix3 Sapphire (Silver) – balení jen hodinek bez snímače srdečního tepu, balení obsahuje hnědý kožený (masívní, surová, vysoce kvalitní kůže) a černý latexový řemínek

Garmin fénix3 Silver Performer – balení hodinek s hrudním snímačem srdečního tepu (obsahuje hrudní snímač HRM RUN s akcelerometrem), balení obsahuje hnědý kožený (masívní, surová, vysoce kvalitní kůže) a černý latexový řemínek

Dámská, stylová varianta hodinek fénix3. Mají safírové sklíčko, zlatou lunetu a bílý sportovní/latexový řemínek. Velikost a hmotnost hodinek je shodná s ostatními modely. Safírové sklo má oproti minerálnímu vyšší tvrdost a je odolnější vůči poškrábání.

Garmin fénix3 Sapphire (Rose) – balení jen hodinek bez snímače srdečního tepu, balení obsahuje bílý latexový řemínek

Garmin fénix3 Sapphire (Rose) + HR Optic – balení hodinek se samostatným optickým snímačem srdečního tepu Scosche Rhytm+, který se dá umístit na zápěstí nebo paži a v zimě je pod oblečením, zatímco hodinky mohou být na rukávu nebo na řídítkách kola. Pro ženy, které nerady nosí hrudní snímač tepu je samostatný optický snímač skvělým řešením pro měření tepu.

Garmin fénix3 Sapphire (Gray) Optic

Garmin fenix3 Sapphire (Gray and Leather Strap)

Garmin fenix3 Sapphire Titanium

Garmin fénix3 Sapphire (Gray) Optic

Garmin fenix3 Sapphire (Gray) Optic Performer

Garmin fenix3 Sapphire (Gray and Leather Strap)

Garmin fenix3 Sapphire Titanium

Hodinky fénix3 se safírovým sklíčkem, tmavě šedou lunetou a zabudovaným optickým snímačem srdečního tepu. Obsahují černý, silikonový řemínek, který je měkčí a pružnější oproti běžným latexovým řemínkům. Hodinky jsou schopné měřit srdeční tep v průběhu celého dne, na displeji pak zobrazují celodenní průběh tepu a také klidový tep. Oproti běžným verzím vyžaduje optické měření tepu více dotažený řemínek a posazení hodinek o něco výše nad zápěstí. Safírové sklo má oproti minerálnímu vyšší tvrdost a je odolnější vůči poškrábání.

Garmin fénix3 Sapphire (Gray) Optic – balení jen hodinek s vastavěným optickým snímačem tepu, obsahují černý silikonový řemínek

Garmin fénix3 Sapphire (Gray) Optic Performer – balení hodinek s vestavěným optickým snímačem tepu a navíc i s hrudním snímačem srdečního tepu (obsahuje hrudní snímač HRM RUN s akcelerometrem), balení obsahuje černý silikonový řemínek. Hrudní pás je schopen měřit variabilitu srdečního tepu a poskytnout i nadstandardní funkce, které optický snímač neposkytuje.

Hodinky fénix3 se safírovým sklíčkem, tmavě šedou lunetou, hnědým, tenkým, koženým řemínkem a černým nylonovým řemínkem. Oba řemínky jsou navrženy tak, že je možné je měnit i v terénu bez speciálních nástrojů/šroubování. Safírové sklo má oproti minerálnímu vyšší tvrdost a je odolnější vůči poškrábání.

Garmin fenix3 Sapphire (Gray and Leather Strap) – balení hodinek bez snímače srdečního tepu, balení obsahuje hnědý, tenký, kožený řemínek a černý nylonový řemínek s možností výměny bez nutnosti montáže/šroubování

Hodinky fénix3 se safírovým sklíčkem v titanovém provedení. Titanový řemínek má pevnost kovového/ocelového řemínku, ale jeho hmotnost je nesrovnatelně lehčí.  Hodinky příjemně sedí na ruce, v balení nechybí ani sportovní, černý latexový řemínek. Safírové sklo má oproti minerálnímu vyšší tvrdost a je odolnější vůči poškrábání.

Garmin fenix3 Sapphire Titanium – balení hodinek s titanovou lunetou, bez snímače srdečního tepu, balení obsahuje titanový a černý, sportovní latexový řemínek. V balení jsou samozřejmě obsaženy nástroje/šroubováky pro snadnou výměnu řemínků.

Speciální verze hodinek fénix3:

Garmin Tactix Bravo

Garmn Quatix3

Garmin D2 Bravo

Garmin Tactix Bravo

Garmn Quatix3

Garmin D2 Bravo

Speciální varianta hodinek fénix3 určená pro ozbrojené složky a taktický výcvik. Hodinky jsou vybavené safírovým sklíčkem a tmavou lunetou se speciálním odolným povrchem, celé tělo hodinek je matné, bez lesklých prvků, data na displeji jsou čitelná v systémech pro noční vidění. Hodinky jsou doplněné o taktický trénink a umožňují dohrání aplikace pro balistický výpočet a vyhodnocení střelby. Hodinky jinak obsahují všechny funkce hodinek fénix3.

Garmin Tactix Bravo – balení hodinek bez snímače srdečního tepu, obsahují tmavý a světlý nylonový řemínek s možností výměny bez speciálního nářadí/šroubování.

Speciální varianta hodinek fénix3 určená pro jachtaře. Hodinky jsou vybavené safírovým sklíčkem, stříbrnou lunetou, modrým a černým silikonovým řemínkem. Hodinky jsou doplněné o jachtařské funkce: Muž přes palubu, alarm tažení kotvy, závodní jachtařské stopky,  startovní linii či asistent obrátek pro plachetnice. Umožňují dohrání informací o přílivech/odlivech nebo propojení na lodi s námořní elektronikou Garmin a Fusion. Hodinky jinak obsahují všechny funkce hodinek fénix3.

Garmin Quatix3 – balení hodinek bez snímače srdečního tepu, obsahují černý a modrý silikonový řemínek.

Speciální varianta hodinek fénix3 určená pro piloty. Hodinky jsou vybavené safírovým sklíčkem, stříbrnou lunetou, hnědým koženým a černým, sportovním latexovým řemínkem. Hodinky jsou doplněné o letecké funkce: HSI indikátor, METAR nebo světovou databázi letišť. Hodinky jinak obsahují všechny funkce hodinek fénix3.

Garmin D2 Bravo – balení hodinek bez snímače srdečního tepu, obsahují hnědý kožený a černý, sportovní latexový řemínek.

Tréninkový deník Garmin Connect je silným argumentem pro volbu značky Garmin

Samotné hodinky a jejich funkce jsou jen částí hodnoty, kterou při jejich pořízení získáte. Důležitým argumentem pro značku Garmin je tréninkový deník Garmin Connect a mobilní aplikace Garmin Connect Mobile App. Garmin Connect poskytuje nástroj na záznam, vyhodnocení a sdílení aktivit zaznamenaných s hodinkami Garmin fénix3. Používání tréninkového deníku je zcela zdarma. Prostředí deníku je k dispozici buď prostřednictvím počítače připojeného k internetu nebo pomocí mobilního zařízení (tablet, smartphone) s datovým připojením. Přístup do tréninkového deníku je jen na základě registrace (jméno/heslo). Tréninkový deník umí schraňovat všechny vaše pohybové aktivity a přehledně je ukládat v kalendáři. Kdykoliv se můžete podívat, kolik jste za určitý časový úsek uběhli, ujeli na kole nebo na lyžích. Společně se sportovními aktivitami můžete mít přehled o využití sportovního vybavení (kola, boty...). I po létech se můžete vrátit zpět ke starým záznamům a porovnat je se svojí současnou formou nebo se jen podívat, kde jste daný den byli.

Garmin Connect

Garmin Connect poskytuje detailní analýzu široké škály sportovních aktivit, včetně běhu, jízdy na kole nebo plavání. S hodinkami fénix3 můžete využít i funkci Live Tracking, která při propojení s mobilním telefonem umožňuje na webu Garmin Connect spustit živé sledování sportovce n trati, včetně přenosu informací o tempu/rychlosti, srdečním tepu, vzdálenosti nebo nadmořské výšce.

Samostatnou kapitolou je možnost vyhodnocení golfové hry, server Garmin Connect má speciální aplikaci pro záznam a vyhodnocení hry. Je možné mezi sebou porovnávat výsledky dosažené v průběhu roku na konkrétní jamce nebo hřišti.

Garmin Connect

Všechny aktivity na serveru Garmin Connect je možné sdílet s přáteli, vzájemně se povzbuzovat, soupeřit na měřených úsecích nebo jednoduše sdílet výkony na sociálních sítích. Prostředí serveru Garmin Connect je intuitivní a je k dispozici i v českém jazyce.

Zasílat novinky a akce

aktualizace mapregistrace produktu

Vámi vybrané produkty k zakoupení
0
Produkty vložené k porovnání
0
Chcete pomoci? Položte nám dotaz!